Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jastrzębianie w Wilnie szlakiem „Śladów polskości” [ZDJĘCIA]

Wilno, które tak bardzo wpisało się w historię Polski, stało się celem wycieczki uczniów „Sobieskiego”. Młodzież i nauczyciele odwiedzili zaprzyjaźnioną szkołę w Solecznikach, podążając „Szlakiem polskości”.

Jastrzębianie w Wilnie szlakiem „Śladów polskości” [ZDJĘCIA]
"Matka i Serce Syna" - Cmentarz Na Rossie. Fot. ZS 6

Jastrzębianie w Wilnie szlakiem „Śladów polskości”

Zobaczyć Wilno. Tego nie da się opowiedzieć ot tak. To wieki kultury, w której polska odegrała znaczącą rolę. Tam właśnie na cmentarzu Na Rossie znajduje się mauzoleum „Matka i Serce Syna”, czyli Józefa Piłsudskiego. Można wspomnieć kościół pw. św. Anny w zachwycającym płomienistym gotyku. Jest też i pomnik litewskiego Giedymina, założyciela Wilna i Trok. Wszystko to zobaczyła młodzież z Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego, która wybrała w maju się na Litwę „Szlakiem polskości”.

Jak to się zaczęło? Zacznijmy od początku, czyli wymiany polsko-francuskiej i Dominika Bernarda, a właściwie jego żony Barbary, której korzenie rodzinne tkwią właśnie w litewskich Solecznikach.

Wszystko zaczęło się w 2016 roku

- Pierwszy kontakt między naszymi szkołami sięga 2016 roku, kiedy uczniowie ze szkoły w Solecznikach jechali do Francji, a ich droga prowadziła przez Jastrzębie. Młodzież polska z Litwy spędziła w naszym mieście jedną noc w domach naszych uczniów i wówczas zostały zawarte pierwsze znajomości - mówi Jolanta Kłopeć, dyrektor Zespołu Szkół Nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju.

Troki jeden z najstarszych grodów liewskich. Fot. ZS 6

Dwa lata później do Solecznik wybrali się ówczesny dyrektor ZS 6 Jerzy Maduzia wraz ze swoją zastępczynią Jolantą Kłopeć i podpisali umowę partnerską pomiędzy „Sobieskim” a Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego. W 2019 do tej umowy dołączyło francuskie liceum - I tak zaczęły się wizyty uczniów w krajach partnerskich.

- Soleczniki to miejsce niezwykłe, które pokochaliśmy kilka lat temu i do którego zawsze wracamy z radością i sentymentem. Społeczność szkolna, mieszkańcy, władze miejskie przyjmują nas bardzo serdecznie. Dbają o zachowanie polskości i kochają ojczyznę swoich przodków. Wiele serdeczności doświadczyliśmy od pana mera Rejonu Solecznickiego Zdzisława Palewicza - wspomina dyrektor Kłopeć.

Młodzież z Jastrzębia poznaje Wilno, czyli jeden z ośrodków dawnych Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej. Śladów polskości jest tam sporo. Chyba wielu chciałoby stanąć pod wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej, do której modlił się nasz narodowy wieszcz Adam Mickiewicz. Jest też i tradycja litewska, bo przecież to ród Giedyminowiczów odegrał dużą rolę na Litwie.

Jednak historia, choć ważna – to nie wszystko! Młodzi jastrzębianie jadą do Solecznik, aby spotykać się ze swoimi polskimi rówieśnikami z Litwy. Jest czas na wspólne wycieczki, rozmowy, biwaki, gry planszowe, ognisko. Po prostu takie zwyczajne poznawanie się.

Młodzież z „Sobieskiego” zawarła znajomości, a nawet przyjaźnie z Polakami mieszkającymi na Litwie. Soleczniki przyjęły gościnnie jastrzębian. Nic tak nie zbliża ludzi, jak wspólne spędzanie czasu i poznawanie się. To ważne, aby z jednej strony - nasza młodzież doświadczyła kultury polskiej poza granicami państwa, z drugiej – Polacy na Litwie otrzymali wsparcie od rodaków z ojczyzny.

Nie byłoby wycieczki, gdyby nie zaangażowanie opiekunów. Wraz z młodzieżą na Litwę pojechali: dyr. Jolanta Kłopeć, Marian Janecki, Wojciech Warchał, Bożena Rejszel, Jolanta Przygodzka.

Z wladzami rejonu solecznickiego fot. ZS 6

 

 

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Falownik (46.204. * .63) 01.06.2024 18:04

A nasi głosowali na Dudka i innych pochodnych ze wschodu

~vbxc (188.137. * .108) 29.05.2024 16:47

Szkoda że Polacy w Sołecznikach głosowali na zwolennika Putina.

~OdMorzaDoMorza (91.195. * .211) 29.05.2024 05:59

Chwała Wielkiej Polsce.