Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Eurowybory wygrywa Koalicja Obywatelska przed PiS i Konfederacją. Tusk: mamy prawo do wzruszenia

  • 21 mandatów dla KO (37,06%), 20 - dla PiS (36,16%), 6 - dla Konfederacji (12,08%), 3 - dla Trzeciej Drogi (6,91%) i 3 dla Lewicy (6,3%).
  • Frekwencja wyniosła ponad 40% - znacznie mniej niż 5 lat temu. To oficjalne dane PKW
  • To pierwsze wybory od 10 lat, które wygrała Platforma Obywatelska
  • Patryk Jaki i Łukasz Kohut uzyskali mandat europosła
  • Poniżej progu wyborczego znaleźli się Bezpartyjni Samorządowcy i Polexit
Eurowybory wygrywa Koalicja Obywatelska przed PiS i Konfederacją. Tusk: mamy prawo do wzruszenia
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 - radość w sztabie wyborczym PO po 21.00

Aktualizacja

Według oficjalnych wyników KO zdobyła 37,06 proc., PiS - 36,16 proc., Konfederacja - 12,08 proc., Trzecia Droga 6,91 proc., a Lewica 6,3 proc. Frekwencja wyniosła 40,65 proc.

Mandaty w województwie śląskim zdobyli Budka, Kohut, Nykiel z KO oraz Jaki i Wiśniewska z PiS, a także Sypniewski z Konfederacji.

Poniżej tekst z wieczoru wyborczego, jeszcze z sondażowymi wynikami.

KO z najlepszym wynikiem wśród partii demokratycznych w Europie

Polskę będzie reprezentowało w Brukseli 53 europosłów spośród tysiąca kandydatów. W Parlamencie Europejskim zasiądzie 720 europosłów z 27 państw Unii.

Bogdan Zdrojewski i Borys Budka z Koalicji Obywatelskiej oraz Beata Szydło z Prawa i Sprawiedliwości – ta trójka zdobyła największą liczbę głosów, wynika z badania exit poll Ipsos dla TVP. Budka z tego grona jest rekordzistą w skali kraju - zdobył ponad 330 tys. głosów.

Prawo i Sprawiedliwość wygrało w okręgach na wschodzie kraju, Koalicja Obywatelska - w zachodniej części Polski i w Warszawie, a także w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Wyniki w okręgach wyborczych do Parlamentu Europejskiego 2024 - screen TVP-INFO

Donald Tusk skomentował wynik eurowyborów na wieczorze wyborczym sztabu Koalicji Obywatelskiej:

10 lat czekaliśmy na pierwsze miejsce na podium. Jestem tak szczęśliwy. Mamy prawo do wzruszenia. Najbardziej dlatego, że mimo niełatwych czasów. Być może nasi wyborcy chcieliby więcej, szybciej, wszystko, natychmiast. Mam poczucie wielkiej satysfakcji, że nie zmarnowaliśmy czasu po 15 października.

Brakuje mi słów wdzięczności dla tych, którzy poszli do wyborów, nasi wyborcy się zmobilizowali, to oni wygrali. Wiara czyni cuda, wierzących w Polskę normalną, bez kompleksów. To coś cudownego.

W Polsce osiągnęliśmy najlepszy wynik jako partia demokratyczna w całej Europie, jesteśmy światłem nadziei dla Europy. To może być jeden z najważniejszych momentów w naszej historii, jesteśmy liderem UE.

Donald Tusk cieszy się ze zwycięskiego wyniku PO

Przemawiał także Rafał Trzaskowski, który powiedział m.in., że da się wygrać z populistami. 
Trzaskowski zaznaczył, że priorytetem dla europosłów KO będzie bezpieczeństwo.

W PiS wierzą, że droga do zwycięstwa prezydentury za rok jest otwarta

Jarosław Kaczyński tak skomentował wynik PiS w sztabie partii:

Wciąż jesteśmy, jeśli chodzi o wynik na tym samym poziomie. Wiemy, że ten poziom trzeba podnieść, droga do zwycięstwa jest otwarta. W 2004 podczas pierwszych wyborów europejskich wydawało się, że jest źle, ale ja powiedziałem, że to wyzwanie i rok później zwyciężyliśmy wybory w Polsce. Musimy wyciągać wnioski.

Najważniejsze wybory - prezydenckie i później parlamentarne przed nami, droga do zwycięstwa jest otwarta. Dobra wiadomość - idziemy w jednym kierunku mimo piekielnego ataku na nas. Możemy odbić się do wielkiego skoku ku zwycięstwu. Potrzebny jest biało-czerwony front, on powstanie, przyniesie nam zwycięstwo.

Frekwencja była niska, dziękuję wszystkim, którzy poszli do wyborów.

Oprócz lidera PiS głos zabrała była premier Beata Szydło.

Za nami ciężka kampania. Podjęliśmy ważne wyzwanie dla przyszłości Polski. Wszystki, którzy wspierali nas serdecznie dziękujemy. Złożyliśmy zobowiązanie: będziemy w PE bronili polskich spraw. Chcemy bezpiecznej Wspólnoty, w której można normalnie żyć.

Jarosław Kaczyński wystąpił w sztabie z Jawigą Wiśniewską u swego boku

Mentzen: Unia nie rozwiązuje problemów a je pogłębia

Lider Konfederacji skomentował w sztabie partii - Sławomir Mentzen:

Praworządność w Polsce została wreszcie przywrócona. To jest największy sukces naszego środowiska. Nasi kandydaci włożyli w kampanię dużo ciężkiej pracy. Mamy rewelacyjny wynik. Wierzymy w zmianę kursu UE.

Europa się budzi. Mierzy się z problemami, wojną, migracją, spadkiem konkurencyjności, a Unia nie rozwiązuje ich, a je pogłębia. Wyciągnęliśmy wnioski z poprzedniej kampanii, dokonaliśmy pewnego liftingu, To kawał świetnej roboty.

Sławomir Mentzen uznał wynik wyborczy za największy sukces Konfederacji

TVP Info podało, że mandaty ze Śląska zdobyli:

Mandaty posła do PE zdobyli m.in.: Sienkiewicz, Kierwiński, Obajtek, Kamiński, Wąsik, Bielan, Szydło, Biedroń.

Nie zostaną europosłami m.in.: Kurski, Cimoszewicz, Gronkiewicz-Waltz, Thun.

Mandat wywodzącego się z Raciborza Arkadiusza Mularczyka jest niepewny wg IPSOS.

Sondażowe wyniki eurowyborów podane przez TVP Info


Hołownia: trzeba stabilizować, nie chwiać

Lider Trzeciej Drogi marszałek Sejmu - Szymon Hołownia powiedział:

Europa brunatnieje. Napawa to nas smutkiem. Widzimy to we Francji, w Austrii i Niemczech. Musimy razem, mądrze rządzić Europą. Wygląda że utrzyma się koalicja socjalistów, partii ludowej i liberałów. Trzeba stabilizować, a nie chwiać. Trzeba zadbać o silną wspólnotę, o równość dla tych, którzy jej potrzebują. Trzecia Droga ma się dobrze i jedzie dalej. To były dla nas najtrudniejsze wybory, organizacyjnie i z innych powodów, wyzwań. W małych miastach frekwencja malała, a na wsi w ogóle była abdykacja, odejście od tych wyborów.

Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz w sztabie Trzeciej Drogi

Drugi lider Trzeciej Drogi - wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył:

Te wybory to był trójskok, kampanie oszczerstw, nienawiści, ten wynik traktujemy z pokorą, odpowiedzialność za rządy kosztuje, zwłaszcza formacje średnie. Szliśmy z przekazem: gospodarka, porozumienie, chcieliśmy być w centrum. Skrajności są bardziej wyraziste i to widać w wynikach wyborów.

Robert Biedroń ponownie zdobył mandat europosła

W imieniu Lewicy przemawiał w sztabie Robert Biedroń

Te wybory mają ogromne znaczenie dla pokoleń Europy. Wynik potwierdza zwycięstwo demokratycznych sił w Polsce. Ten wynik popłynie w świat. W wielu innych krajach tak nie jest. Siły antyeuropejskie tam zyskały na poparciu. Lewica w PE będzie drugą siłą polityczną. Dla nas to ważny moment, potwierdzenie mandatu wzięcia odpowiedzialności za Polskę, za całą Wspólnotę Europejską. Daliśmy opór populistom.


Donald Tusk w wywiadzie dla dziennikarzy wyemitowanym w TVN24:

Może być normalnie, uczciwie. Od dwóch lat mówię: przejrzyjmy na oczy, coraz więcej ludzi zaczyna w to wierzyć, stawiałem na okolice remisu. Polaryzacja? Między czymś dobrym a złym, złodziejstwem a uczciwością - tu nie może być kompromisu. Będę stał po stronie tego co jest dobre dla Polski. Wyniki Trzeciej Drogi i Lewicy? Sytuacja w koalicji będzie nadal wyglądać dobrze. Nie zrobię użytku z tego, że mamy znacznie lepszy wynik. To była konfrontacja o najważniejsze, fundamentalne kwestie - bezpieczeństwo, pokój, po której stronie jest Polska. Ludzie nie chcą kompromisu ze złem. Kontekst międzynarodowy - Polska demokracja to niekwestionowany lider w Europie. W Niemczech socjaldemokracja rządząca przegrała z AFD proputinowcami. To krytyczny moment dla władzy w Niemczech. We Francji premier Macron doznał klęski wyborczej z Frontem Narodowym. W Polsce daliśmy przykład, że może być zupełnie inaczej.

Jak podało RMF24 Centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPL) wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego, utrzymując lub nawet nieznacznie zwiększając poparcie w stosunku do wyników sprzed pięciu lat. Tak wynika z szacunków podanych przez PE. EPK wraz z socjaldemokratami i liberałami zachowa większość w europarlamencie. Na drugim miejscu jest socjaldemokratyczna S&D - 135, na trzecim liberalna Odnowić Europę - 82.


Na platformie X (dawny Twitter) Łukasz Kohut napisał:

Ja Ślązak jestem i dopóki nie będzie oficjalnych wyników to szampana nie będę otwierał, ale dziękuję już teraz za ogromne zaufanie, podobno ponad 100 000 głosów, całą moc i pozytywną energię, którą mnie dzisiaj uraczyliście. Jedno jest pewne - Polska jest proeuropejska, polskie społeczeństwo jest różnorodne, a Śląsk i śląskie ma ogromny potencjał. To była najpiękniejsza kampania w moim życiu. Zwyciężyła proeuropejska Polska. Obywatele Polski są bardzo mocno zakorzenieni w Europie. Nie chcą słyszeć, że UE jest wrogiem, że wróg jest na Zachodzie. Dziękuję wszystkim spotkanym obywatelom i całej mojej ekipie.

Łukasz Kohut głosował wspólnie z siostrą Marzeną

Ludzie

Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów

Rafał Trzaskowski

prezydent Warszawy, kandydat na prezydenta RP

30 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Do_nizej (46.112. * .97) 12.06.2024 07:15
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Nie zadawajcie obiektywnemu trudnych pytań bo albo nie zrozumie ale napiszę o czymś zupełnie innym

~UśmiechniętaPolska (185.212. * .245) 11.06.2024 20:16
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

No to teraz już wiem objektywny, że wyborcy pisu tak jak ty skreślają totolotka
to wszystko tlumaczy dlaczego pis tak długo niszczył nasz kraj

~Do_objektywny (95.129. * .60) 11.06.2024 20:07
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

ta twoja odpowiedz ani mądra ani dowcipna objektywny
nie dziwię się, że każdy tu potrafi cię zaorać

Objektywny 11.06.2024 19:41

UśmiechniętaPolska ....Piszesz że ukończyłeś szkoły wyższe a nie potrafisz zagłosować ,a to takie proste stawiasz krzyżyk przy nazwisku które sobie wybierzesz -albo które ci się spodoba np . .....Teraz ogarniasz przestudiowany ????????

~ZmotoryzowanyPatrol (46.112. * .114) 11.06.2024 18:40
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

@ POstkomuna
To czemu pis nas wpychał w łapy Rosji. Właśnie pis to pzpr - zmienili tylko chorągiewki. Teraz się okazuje że pis był piątą kolumną Putina, jego szpiegami, wichrzycielami. Pis to matactwa, kradzież czy marnowanie publicznych pieniędzy, przekręty, afery, obsadzanie swoich po to aby doić kasę. Za pisu upadło 20 razy więcej firm niż powstało (a te co powstały, mają silne powiązania z pisem). Jak piszą przedmówcy - pis to mafia - podsłuchiwali nawet samych siebie. Aż dziw bierze że startowali do parlamentu UE a nie do Dumy (widać im euro nie śmiedzi - wolą je od rubli). W Rosji byliby bezpieczni a tu....

alexachililover 11.06.2024 17:33
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~UśmiechniętaPolska (146.70. * .202) 11.06.2024 15:34
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Szkoły wyższe skończyłem ale jednego do dziś nie ogarniam może ty objektywny mi wytłumaczysz (bo obracasz się w tym środowisku i zawsze ich bronisz)
jak można głosować na obajtka kaminskiego i wąsika???

~POstkomuna (46.204. * .76) 11.06.2024 05:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

PO to dawna PZPR a jej fanatycy jeśli ktoś nie głosuje na nich rozsiewają teorie że kto nie głosuje wyłącznie na nich to nie demokrata

alexachililover 10.06.2024 15:51
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

EPL, S&D, Odnowić Europę i Zieloni - mają 454 z 720 mandatów. Wszystkie skrajne, radykalne grupy razem około 25-30 (180) procent miejsc, jednak są skłoceni i mają różne interesy. Plus Lewica, Fidesz i AfD. . Ponieważ i PIS, i KO, podobnie jak Konfederacja i Lewica do EU wysłali przeciętniaków i niewygodnych, których z kraju chcieli się pozbyć to niewiele się zmieni.

~Annetta (147.135. * .224) 10.06.2024 15:50
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

pis juz zawsze będzie przegrywał aż zdelegalizują tych szkodników
smutne że w mszanie 80% to nadal pis,skąd się biorą tak zmanipulowani ludzi,im to trzeba jakieś garnki pociskać bo wszystko łykną
kiedyś kawały opowiadało się o marklowicach dzisiaj o mszanie

~PartiaOblechów (188.147. * .241) 10.06.2024 13:11
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Tusk kanalia mściwe rude jak mówili Ryszard K oraz były prezydent Aleksander K

Oberwator_R 10.06.2024 12:15
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

@Do_nizej Nigdzie nie napisałem nic o rozwaleniu. Poza tym Unii Europejskiej rozwalić się nie da, bo ona nie istnieje. To co takim mianem jest teraz nazywane nie ma nic wspólnego z pierwotnymi założeniami funkcjonowania europejskiej wspólnoty. Jeśli koniecznie ma istnieć taka wspólnota, to trzeba walczyć o przywrócenie jej zakładanego kształtu i zasad funkcjonowania. Mam nadzieje , że poziom twojego intelektu pozwala ci zrozumieć to, co napisałem.

~Do_nizej (46.112. * .193) 10.06.2024 11:33
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Rozwalenie UE w obliczu wojny za płotem to dla ciebie zwyciestwo ?
Gratuluję intelektu

Oberwator_R 10.06.2024 10:51
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

@Do_nizej PiS będzie mieć 20. Największy progres to 6 mandatów Konfederacji (miała "zero"). Mogło by być więcej, ale następnym razem będzie. Właśnie wczoraj: "Dał nam przykład Bonaparte.."

~Do_nizej (46.112. * .193) 10.06.2024 10:41
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

„ Także zwycięstwo PO nie było aż tak spektakularne”
Masz racje ale za to porażka pis jest już bardzo spektakularna
poprzednio mieli 27 mandatów teraz 19 podczas gdy PO poprzednio 22 teraz 21

~jastrzębianin90 (79.185. * .221) 10.06.2024 09:47
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Poprawcie swoje dane i przestańcie pisać głupoty - oto dane z Interii: PO - 37,06%, PIS - 36,16%, Konfederacja - 12,08%, Trzecia Droga - 6,91%, Lewica - 6,3% Także zwycięstwo PO nie było aż tak spektakularne jak to zapewne podawano w TVN

Oberwator_R 10.06.2024 08:00
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Jesienią platforma z lewicą i Hołownią zebrali razem 53,7%, teraz 50%, i czym się ten Tusk tak wzruszył? Platforma powoli połyka przystawki, co było do przewidzenia. PiS teraz osiągnął tyle co jesienią a Konfederacja o 70% więcej niż jesienią, czyli zabrała głosy Hołowni, który się nie okazał trzecią drogą. I to jest bardzo dobra wiadomość. Inne dobre to klęska zielonych w Niemczech i wygrana Le Pen we Francji. Może to trochę lewaków ostudzi? Oby.

~LucBesson (77.222. * .244) 10.06.2024 06:48
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

To pokazuje, ze czesc wyborców PiSu wolała oddać głos na Konfederację. 3D sie w zasadzie nie liczy. Lewica tez nie. PO powtorzyla wynik z jesieni.

~Xxxgdsah (46.204. * .206) 10.06.2024 02:16
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Wszystko co dane będzie wam zabrane liczę na to oby się tak stało

~Xxxgdsah (46.204. * .206) 10.06.2024 02:03
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Na Śląsku wygrywa PO żenada a żeby wam wszystkie kopalnie pozamykali to się obudzicie

~goscc (5.184. * .96) 10.06.2024 00:18
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Te wybory pokazały ze jestesmy juz krajem ktory istnieje tylko teoretycznie,bedziemy zalezni od unii a zarazem ich slugusami,donek wam da tak popalic ze dobre czasy beda tylko wspomnieniem,ja tylko chce ze jesli beda u nas uchodzcy z zachodu lub ci wyslani do nas z niemiec,to kazdy wyborca serduszka niech spelni swoj obowiazek i przygarnie go pod swoj dach,i czekam az zatesknicie za tym zlym pisem

~ZmotoryzowanyPatrol (46.112. * .114) 09.06.2024 23:03
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Jakim prawem do parlamentu startowali SKAZANI prawomocnymi wyrokami (mimo ułaskawienia - bo to nie to samo co zatarcie)? Pisowcy uciekają jak szczury - ale spokojnie - ich mandaty szybko wygasną...

~op (91.192. * .86) 09.06.2024 22:45
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Holownia-,,europa brunatnieje'',normalni ludzie marny czlowieczku dochodza do glosu.Jeszcze sie rozbecz

~Koniec_unii_nareszcie (46.112. * .167) 09.06.2024 22:24
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Mamy to brawo Francja .Francja wychodzi z unii brawo Le Pen . A bez Francji to koniec EU .

~Afr (89.64. * .208) 09.06.2024 22:23
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Fuj . Kohut . Blee

~TAJEMNICZY_ (83.26. * .117) 09.06.2024 22:22
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

KO nie wygra przyszłych wyborów parlamentarnych. Są za słabi.

~do_Korfantyyy (188.137. * .125) 09.06.2024 22:11
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Jeśli ktoś zniknie to pierwsza platforma. Widziałeś wyniki we Francji? No właśnie.

~op (91.192. * .86) 09.06.2024 22:03
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Polacy zaczynaja rozumiec ze Holownia to nie jest alternatywa dla POPiS-u Pewnie w nastepnych wyborach juz ich nie bedzie

~Korfantyyyy (185.113. * .65) 09.06.2024 22:03
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Mieżok (83.26. * .17) 09.06.2024 22:00
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

O ja pier... KOHUT!