Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Lekarz nie udzielił pomocy 13-latkowi. Usłyszał wyrok w zawieszeniu, sąd ukarał także nauczycielkę chłopca

Sąd Okręgowy w Rybniku utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji, skazujący lekarza i nauczycielkę za narażenie 13-letniego chłopca na bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Lekarz nie udzielił pomocy 13-latkowi. Usłyszał wyrok w zawieszeniu, sąd ukarał także nauczycielkę chłopcailustracyjne, freepik
Po przebytym w Katowicach leczeniu chłopiec nie kontaktował się werbalnie i pozawerbalnie z otoczeniem. Aktualnie, dzięki intensywnej rehabilitacji, jego stan zdrowia uległ poprawie.

Wyrok ws. lekarza, który nie udzielił pomocy 13-latkowi

Lekarz został skazany na karę pół roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 2 lata, grzywnę w wysokości 10 tysięcy złotych oraz obowiązek informowania sądu o przebiegu okresu próby.

Postępowanie karne wobec nauczycielki zostało warunkowo umorzone na dwa lata, została też zobowiązana do wpłaty 4 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Zgodnie z wnioskami prokuratora, sąd zasądził także nawiązki od oskarżonych na rzecz pokrzywdzonego w kwotach odpowiednio - 25 i 5 tysięcy złotych.

Wyrok ten, wydany przez sąd I instancji, został utrzymany przez Sąd Okręgowy w Rybniku. 

Wychowawczyni i lekarz znali historię leczenia chłopca

Pokrzywdzony w wieku niemowlęcym zachorował na wodogłowie w związku z czym założono mu tzw. zastawkę Pudenza odprowadzającą nadmiar płynu mózgowo-rdzeniowego. Od operacji pozostawał pod kontrolą neurologiczną oraz neurochirurgiczną.

Lekarze wykonujący operację założenia zastawki poinformowali rodziców, iż w przyszłości może zaistnieć konieczność wymiany zastawki. Opisali także, że w przypadku jej dysfunkcji mogą wystąpić silne bóle głowy i wymioty. Podkreślili, absolutną konieczność bezzwłocznego wezwania pogotowia ratunkowego lub natychmiastowego udania się do szpitala w przypadku wystąpienia takich objawów.

Matka pokrzywdzonego informowała wychowawcę i nauczyciela wychowania fizycznego o chorobie syna oraz o tym, że w przypadku wystąpienia wskazanych objawów należy zadzwonić do niej oraz wezwać pogotowie ratunkowe. Przedkładała także wychowawczyni zaświadczenia lekarskie wydane przez specjalistę neurologii dziecięcej, z których wynikało, że chłopiec jest po operacji wodogłowia z założeniem zastawki komorowo-otrzewnowej, a z uwagi na zaburzenia koncentracji wskazanym jest, aby siedział w pierwszej ławce.

Chłopiec został pod opieką kolegi

12 czerwca 2018 roku Paweł R. wraz z klasą pod opieką nauczycieli wziął udział w wycieczce do kina. Już w trakcie seansu, jak również po wyjściu z kina chłopiec zaczął się źle czuć, a w drodze powrotnej autobusem miejskim zwymiotował. Wychowawczyni, zgodnie ze zgodą dostarczoną przez rodziców ucznia kilka dni wcześniej, pozwoliła mu opuścić autobus zanim ten dotarł do szkoły. 

- Chłopiec wyszedł na przystanku, pozostawiony pod opieką innego kolegi z klasy, który na prośbę nauczycielki miał odprowadzić Pawła R. do domu. Po wyjściu z autobusu, w związku z nasilającym się u chłopca bólem głowy, wymiotami oraz omdleniami, towarzyszący mu kolega zadzwonił po pogotowie ratunkowe - przytacza bieg zdarzeń rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, prokurator Karina Spruś. 

Po przyjeździe zespołu karetki pogotowia, obecna na miejscu matka pokrzywdzonego poinformowała lekarza, że w związku z wodogłowiem u syna, we wczesnym dzieciństwie, przeprowadzono operację polegającą na założeniu zastawki odprowadzającej płyn mózgowo–rdzeniowy.

- W ocenie kobiety objawy syna wskazywały na dysfunkcję zastawki, a tym samym na konieczność pilnego przetransportowania chłopca do szpitala. Pomimo tego kierownik zespołu ratownictwa medycznego, po przeprowadzeniu badania, zalecił podać pokrzywdzonemu leki i pozostawił chłopca pod opieką matki. Po powrocie do domu oraz zaobserwowaniu u Pawła R. nadmiernej senności i utraty przytomności, matka ponownie wezwała pogotowie ratunkowe - dodaje prokurator K. Spruś. 

Na miejsce przyjchał ten sam zespół medyczny, który ponownie przebadał pokrzywdzonego. Tym razem lekarz zdecydował o przewiezieniu chłopca do szpitala. Tam stwierdzono dysfunkcję zastawki komory mózgowej i pilnie przekazano pokrzywdzonego transportem lotniczym do dalszego leczenia na Oddział Neurochirurgii Dziecięcej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, gdzie przeprowadzono natychmiastową operację. Po przebytym w Katowicach leczeniu chłopiec nie kontaktował się werbalnie i pozawerbalnie z otoczeniem. Aktualnie, dzięki intensywnej rehabilitacji, jego stan zdrowia uległ poprawie.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach oceniła wyrok jako słuszny w zakresie wymierzonych kar, nie podzielając jednak poglądu w zakresie przyjętej przez sądy obu instancji kwalifikacji prawnej przestępstwa zarzuconego lekarzowi. Po zapoznaniu się z pisemnymi motywami sądu zostanie podjęta decyzja o ewentualnym wywiedzeniu kasacji w tym zakresie.

źr. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, o. sqx

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~TuskBajkopisarzIoszust (188.147. * .24) 25.06.2024 23:00
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~straszne (46.204. * .88) 25.06.2024 22:27

Ciekawe czy w ogóle przeprosiła mamę Pawła.Wyrok jest śmieszny i niski.Powinni mieć przede wszystkim zakaz wykonywania zawodu dożywotnio...Kwoty też są śmiesznie niskie,co to jest 25 tys. i 5 tys? 2 tygodniowy turnus Pawła w specjalistycznych ośrodkach to są większe koszty.W życiu bym nie potrafiła spojrzeć tej matce w oczy a co dopiero zbliżać się do obcych dzieci.Pewnie spłynęło jak po kaczkach

~DoWięzienia (188.147. * .35) 25.06.2024 05:29
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~dżdżownica (37.30. * .59) 24.06.2024 22:26
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~tezmatka (46.204. * .88) 24.06.2024 08:38

A co z nauczycielką?Czy ona dalej uczy i ma pod opieką dzieci?Dla mnie w pierwszej kolejności zawiniła ona,bo gdyby pojechała z Pawełkiem to wszystko inaczej by się potoczyło.Zero empatii,wielka mi nauczycielka tfu

~Sekuła (87.207. * .139) 24.06.2024 08:21

Strach pomyśleć

~Majkeloiciecbrajana (91.146. * .208) 23.06.2024 21:14
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Kiedyś nauczyciel miał autorytet. Teraz częstym widokiem, są ludzie z dziarami .... Wiem x % społeczeństwa ma te bazgroły na ciele. Polska idzie na dno...

~Ryl (5.184. * .3) 23.06.2024 19:31
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Prawo w Polsce, pół roku zawiasów i 10 tysięcy złotych dla lekarza. Lekarza, ja pier do le.
Podczas pandemii taki "lekarz" przytulał tyle za dwa dyżury.

~AnnaMS (46.204. * .76) 23.06.2024 16:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Niestety niektórzy a może większość nauczycieli nie traktuje jednakowo wszystkich uczniów są wybrańcy dzieci z trójek klasowych i innych lizusów i na nich idzie cała atencja nauczycieli a reszta jest traktowana po macoszemu