Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Po co maluchowi smoczek? Sprawdź, co warto wiedzieć o akcesorium stosowanym od pokoleń!

Smoczek jest nieodłącznym towarzyszem dziecka od pierwszych miesięcy jego życia. Tradycja ta utrzymuje się od tysiącleci – na początku jednak smoczek miał zupełnie inną formę niż ta, którą dziś znamy. Już w antycznym Rzymie używano smoczka po to, by koić dziecięce nerwy oraz odpędzać złe duchy; przybierał on wtedy formę grzechotki, na której końcu przymocowany był kawałek koralowca. Z biegiem czasu forma smoczka ulegała zmianom; akcesoria tworzono ze złota, srebra czy pereł. W pewnym momencie smoczek został zastąpiony przez sysułkę wypełnianą makiem oraz miodem. O popularności zastosowania smoczków i sysułek świadczą obrazy wybitnych malarzy, przedstawiające dzieci trzymające w rękach uspokajacz, a także zdjęcia z XIX wieku, gdzie dzieci pozowały ze smoczkami wykonanymi z korków, kości słoniowych, miedzi, cyny, szkła, a także z drewna. Dopiero w 1901 roku opatentowany został pierwszy smoczek zbliżony kształtem do tego, który znamy dziś. Współczesne smoczki produkowane są z silikonu, plastiku, a także kauczuku. Ich funkcja pozostaje jednak niezmienna: stanowi on znakomity sposób na odwrócenie uwagi oraz uspokojenie maluszka, a także wspiera funkcję ssania, stanowiąc trening przygotowujący do pobierania pokarmu.

Po co maluchowi smoczek? Sprawdź, co warto wiedzieć o akcesorium stosowanym od pokoleń!

Czym kierować się podczas wyboru smoczka dla noworodka?

Wybierając smoczek dla noworodka, cena nigdy nie powinna być pierwszorzędną kwestią. Kupując tani gadżet z nieznanego źródła, który wyróżnia się przypadkowym kształtem, nieświadomie naraża się dziecko na wady zgryzu, a także zaburza się u pociechy odruch prawidłowego ssania. Utrudnia to pobieranie pokarmu z piersi bądź z butelki. Na jakie cechy zwrócić uwagę?

Jakość i pewne surowce. Smoczek musi być wykonany z bezpiecznego, nietoksycznego i najlepiej bezzapachowego materiału, który dodatkowo jest łatwy w czyszczeniu. Zewnętrzna strona smoczka powinna być wykonana z materiałów, które nie podrażnią wrażliwej skóry dziecka. Na stronie internetowej 3kiwi.pl możemy zobaczyć między innymi duńskie smoczki organiczne, które są wykonywane wyłącznie z naturalnego kauczuku.

Rozmiar. Na rynku znajdziemy obecnie smoczki przeznaczone dla wcześniaków, noworodków oraz dla niemowląt. Warto pamiętać o tym, by dobrać odpowiedni rodzaj smoczka do wieku dziecka, gdyż w innym przypadku jego stosowanie może okazać się szkodliwe.

Kształt. Prawidłowy kształt smoczka powinien być delikatnie spłaszczony od strony języka i lekko wypukły od strony podniebienia.

Atesty. Dobry smoczek powinien spełniać normy i być atestowany. Warto sprawdzić czy wybrany gadżet posiada odpowiedni certyfikat oraz jeden z symboli: CE bądź EN1400. Oba sugerują, że smoczek spełnia normy europejskie.

Odpowiednio dobrany smoczek zaspokaja odruch ssania, tym samym działając na dziecko kojąco w przerwie pomiędzy karmieniami, zachęcając je do samouspokojenia w momencie płaczu lub zdenerwowania. Wiele smoczków swoim kształtem przypomina pierś mamy, co daje dziecku naturalne poczucie bliskości oraz bezpieczeństwa. W wielu przypadkach smoczki pomagają noworodkom szybciej zasnąć – w sklepach takich jak 3kiwi można nawet znaleźć specjalne modele świecące w ciemności, po które rodzic może sięgnąć w momencie, gdy dziecko wybudzi się z nocnego snu i będzie potrzebowało komfortowego utulenia.

Do jakiego czasu dziecko może korzystać ze smoczka?

Niemal 80% dzieci w zachodnich krajach korzysta ze smoczka. Otrzymują go już noworodki, a sam gadżet stanowi powszechny element wyprawki dla przyszłych rodziców oraz ich pociechy. Zaleca się, by odrzucić korzystanie ze smoczka po ukończeniu przez dziecko 6-12 miesiąca życia. W tym wieku powinno ono potrafić uspokajać się samodzielnie – stosowanie smoczka może to utrudniać. Zbyt długie używanie akcesorium może nieść za sobą kilka poważnych zagrożeń dla zdrowia oraz rozwoju samego malucha, powodując problemy z zębami, zaburzenia rozwoju języka czy podwyższone ryzyko infekcji. Faktem jest, że smoczek to naprawdę przydatny gadżet; należy jednak wiedzieć, kiedy dziecko powinno przestać go używać po to, by nie doprowadzić do negatywnych konsekwencji.

Materiał zewnętrzny