Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Izba Tradycji przypomina o dawnej pracy górników KWK Knurów-Szczygłowice

Przy KWK Knurów-Szczygłowice funkcjonuje Izba Tradycji i Perspektyw– miejsce, gdzie przez lata gromadzone były górnicze pamiątki, a także pasjonaci z SITG przygotowali ciekawe ekspozycje. Obecnie miejsce to chętnie odwiedzane jest m.in. przez wycieczki szkolne.

Izba Tradycji przypomina o dawnej pracy górników KWK Knurów-SzczygłowiceS. Kamczyk
Opiekun Izby Tradycji i Perspektyw KWK Knurów-Szczygłowice Zbigniew Gałkowski przy pomieszczeniu stylizowanym na podziemia kopalni

Izba Tradycji przypomina o dawnej pracy górników KWK Knurów-Szczygłowice

Izba Tradycji i Perspektyw KWK Knurów-Szczygłowice została otwarta 28 czerwca 1997 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w KWK Knurów. - Wtedy kopalnie Knurów oraz Szczygłowice pracowały osobno, dziś stanowią kopalnię zespoloną. Wiele pamiątek trafiło do nas od mieszkańców, także byłych pracowników. Niektóre eksponaty pozyskaliśmy z archiwum. W naszej izbie można zobaczyć przede wszystkim urządzenia, pamiątki, ubrania i inne elementy związane z górnictwem, ale także eksponaty z typowego śląskiego domu. Nie brakuje także przedmiotów, które wiążą się z pasjami górników – podkreśla Zbigniew Gałkowski, opiekun Izby Tradycji i Perspektyw Kopalni Knurów-Szczygłowice.

Od markowni po śląsko izba

Obecnie częstymi gośćmi izby są przedszkolaki i uczniowie knurowskich szkół, których rodzice lub dziadkowie pracowali w kopalni. Zwiedzanie mogą rozpocząć od zaaranżowanego gabinetu dyrektora, z początków istnienia kopalni, przed którym stoi moplik – podstawowy środek transportu pracowników kopalni w minionym wieku. - Knurów rozwinął się dzięki funkcjonowaniu kopalni. W 1903 roku podjęto decyzję o powstaniu zakładu, natomiast w 1906 roku wyjechała na powierzchnię pierwsza tona węgla. W stylizowanym gabinecie mamy starą łącznica połączeniowa, którą dysponował dyrektor. Jest stary faks, pierwszy monitor. Na ścianach wiszą obrazy naszego lokalnego twórcy Pawła Wróbla. Mamy też portret pierwszego dyrektora. Tutaj witamy naszych gości i rozpoczynamy opowiadanie o historii naszej kopalni. Kolejną salę przygotowaliśmy na wzór markowni i łaźni łańcuszkowej. Następnie stworzyliśmy imitację podziemi kopalni z tradycyjną obudową drewnianą oraz stalową, tradycyjnym lutniociągiem, który doprowadzał powietrze do przodków. Ten, który prezentujemy ma około 100 lat. Mamy wóz górniczy, podstawowe narzędzia, a także całą tablicę z elementami nadszybia szybu Piotr, zlikwidowanego 10 lat temu. Przechodząc dalej możemy zobaczyć trochę ciekawostek geologicznych, frakcje węgla itd. Są też dewocjonalia, bo wiara nieodłącznie towarzyszyła górnikom. Dalej mamy sporo pamiątek z Concordii Knurów (łącznie z rękawicami Jerzego Dudka, który otrzymał Laur Knurowa), orkiestry dętej KWK Knurów, a także część związaną z innymi pasjami górników, np. fotografią – wskazuje opiekun Izby Tradycji.

Mundury górnicze oraz figura Św. Barbary w jednej z sal ekspozycyjnych

Podaruj górnicze pamiątki, zamiast wyrzucić

W ostatniej części ekspozycji zobaczyć można śląską komorę sprzed wieku, czyli to, co górnicy oglądali wracając do domu po szychcie. - Mamy tam byfyj, szezlong, miski, dawne pralki, sprzęty gospodarstwa domowego, a także zabawki dziecięce i stroje, w tym strój rybnicki, który obowiązywał także w Knurowie. Nasze eksponaty wypożyczamy również na wystawy do innych placówek muzealnych. Staramy się co jakiś czas porządkować nasze zbiory, a także zachęcamy osoby, które posiadają pamiątki górnicze i niekoniecznie wiedzą, co z nimi zrobić, do przekazania ich do naszej izby – podkreśla Zbigniew Gałkowski, zapraszając do odwiedzin w knurowskiej Izbie Tradycji i Perspektyw przy ul. Dworcowej 3A, na terenie kopalni.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].