Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Mōj Ōpa tyż boł deportuwany... ". W Senarcie RP o Tragedii Górnośląskiej

Senat RP przez aklamację przyjął uchwałę dotyczącą Tragedii Górnośląskiej. W gmachu izby wyższej polskiego parlamentu otwarto również wystawę "Mōj Ōpa tyż boł deportuwany. Los Górnoślązaków deportowanych do ZSRR w 1945 roku".

"Mōj Ōpa tyż boł deportuwany... ". W Senarcie RP o Tragedii Górnośląskiej
Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska podczas otwarcia wystawy poświęconej Tragedii Górnośląskiej, 8.01.2024 r.

Odkłamanie historii

- Powinniśmy znać naszą historię i jej wszystkie bolesne rany, dlatego tak ważna dla naszego społeczeństwa jest ta wystawa, którą będą państwo mogli zobaczyć, i tak bardzo ważna jest uchwała, upamiętniająca Tragedię Górnośląską, którą przed chwilą podjęliśmy na posiedzeniu Senatu

- powiedziała marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, otwierając wystawę.

Marszałek M. Midawa-Błońska wspomniała, że słowo "Sybir" kojarzy się w Polsce z kibitkami, w których zsyłano polskich powstańców w XIX wieku, oraz bydlęcymi wagonami, którymi komuniści radzieccy deportowali ludność polską z terenów ZSRR. - Ale o tym, co Rosjanie robili Polakom na Śląsku, przez tak wiele lat milczano. Zakłamywano historię. Przemilczano to, że w 1945 r. mieszkańców Śląska wywożono do niewolniczej pracy w radzieckich kopalniach. Zabierano im wolność i prawo do własnej tożsamości – podkreśliła marszałek Senatu RP. - Czasy komunizmu wymazały to z naszej historii, ale ona jest przywracana, także dzięki takim przedsięwzięciom jak ta wystawa. Bardzo się cieszę, że możemy ją gościć w Senacie – dodała.

Wystawa upamiętniająca ofiary Tragedii Górnośląskiej została zorganizowana z inicjatywy senator Haliny Biedy (nauczycielka z Bytomia). W otwarciu wystawy wzięli również udział m.in. senator Piotr Masłowski z Rybnika, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, wicemarszałek Leszek Pietraszek, członek zarządu Joanna Bojczuk.

O Tragedii Górnośląskiej

Wystawa dotyczy wydarzeń Tragedii Górnośląskiej, które miały miejsce na Górnym Śląsku 80 lat temu. W podbytomskich Miechowicach (dziś dzielnica miasta) 25–27 stycznia 1945 r. wojska sowieckie wymordowały ponad 300 osób tylko dlatego, że przyszło im żyć po niewłaściwej stronie przedwojennej granicy Górnego Śląska. Ten ponury okres w historii nazwano Tragedią Górnośląską 1945, Instytut Pamięci Narodowej określił to jako „represje wobec niewinnej ludności cywilnej Górnego Śląska po zakończeniu działań frontowych, podejmowanych głównie ze względów narodowościowych”. Katalog tych represji był rozległy: od grabieży, masowych gwałtów i mordów poprzez wywózki w głąb Związku Sowieckiego po zamykanie – bez żadnych sankcji prawnych – ludności cywilnej w obozach. 24 stycznia 1945 r. wojska sowieckie zdobyły Gliwice i ruszyły w kierunku Zabrza i Bytomia. 25 stycznia uderzono na Miechowice. Zabierano chowających się w piwnicach mężczyzn, starców i chłopców i ich rozstrzeliwano. Miechowice 27 stycznia stały się łupem Sowietów. Zaczęły się dalsze masowe rozstrzeliwania, rabunki i podpalenia. Do dziś nie jest znana dokładna liczba zamordowanych, szacuje się ją na 380 osób, choć źródła niemieckie mówią nawet o 700. W Gliwicach, w ciągu tygodnia po „wyzwoleniu”, Armia Czerwona rozstrzelała ponad 800 mieszkańców, ale bestialskie traktowanie przez nią ludności cywilnej Górnego Śląska nie ograniczyło się tylko do niemieckiej części przedwojennego Górnego Śląska, ale także do tej części, która do 1939 r. należała do Polski, m.in. Halemby i Przyszowic. Decyzją Państwowego Komitetu Obrony ZSRR z 3 lutego 1945 r. na całym obszarze Górnego i Dolnego Śląska nakazano internować zdolnych do noszenia broni mężczyzn w wieku 17–50 lat. Operacja ruszyła 12 lutego. Oficjalnym powodem były publiczne prace porządkowe czy uruchamianie zakładów pracy. Mężczyźni, stawiający się w miejscach zbiórki, byli internowani i przygotowywani do zsyłki w głąb ZSRR. NKWD zatrzymywała wręcz całe załogi zakładów pracy, kończących zmianę, np. w Bytomiu 28 marca 1945 r. całą zmianę górników z kopalni „Bobrek” po wyjeździe na powierzchnię zatrzymano i, wtłoczoną do bydlęcych wagonów – „krowioków”, wysłano w głąb ZSRR. Mieszkańców Górnego Śląska potraktowano jednakowo, bez względu na narodowość czy przekonania polityczne. Na wschód do łagrów pojechali przedwojenni komuniści, polscy i niemieccy Ślązacy, zadeklarowani hitlerowcy czy powstańcy śląscy. Wywózki trwały do połowy kwietnia 1945 r., potem wykorzystywano internowanych na miejscu, na Śląsku, głównie do demontażu niemieckich zakładów przemysłowych. Deportacje miały tragiczne skutki demograficzne dla regionu. Szacuje się, że w 1945 r. w Gliwicach mężczyźni w wieku 17–50 lat stanowili zaledwie 17% mieszkańców. Społeczeństwo Górnego Śląska było społeczeństwem kobiet, dzieci i starców.

Celem wystawy jest właśnie upamiętnianie i popularyzowanie wiedzy o Tragedii Górnośląskiej. Ekspozycję dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".

źródło: Senat RP, oprac. ż

Ludzie

Wojciech Saługa

Marszałek Województwa Śląskiego

16 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~sumienie2 (45.151. * .154) 14.01.2025 11:15

Kolejny "super mądry i prawdziwy Polak " twierdzący że w pochmurny dzień Słońce nie istnieje.
Czy się to innym podoba czy nie ale JĘZYK i NARÓD ŚLONSKI był, jest i będzie !!!!
A czy Polska tu będzie ????

~gotówkatowolność (5.184. * .195) 14.01.2025 01:02

No, dopóki jest coś na kształt wolności słowa, można pisać takie "mądrości", jak obywatel poniżej.

~sumienie2 (45.151. * .154) 13.01.2025 17:43

Tak naprawdę !!! Putin: niema Ukrainy, niema narodowości ukraińskiej, niema języka ukraińskiego.
PiSo-Putiny: " Ślonsk to Polska" słyszeliśmy w Raciborzu, niema narodowości ślonskiej, niema języka ślonskiego.
Polityka Putina i PiSu to to samo : szowinizm, nacjonalizm, imperializm. I barwy narodowe negowanych narodów podobne. Cytat; " Ludzie, zacznijcie wreszcie dostrzegać łańcuch przyczynowo-skutkowy"

~gotówkatowolność (5.184. * .16) 13.01.2025 00:31
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

"Celem wystawy jest właśnie upamiętnianie i popularyzowanie wiedzy o Tragedii Górnośląskiej."
Na prawdę? Wystarczy spojrzeć na komentarze, aby zobaczyć, że prawdziwym celem tej wystawy jest budowanie poczucia krzywdy wśród mieszkańców Śląska i podlewanie podziałów (po, na szczęście nieudanej, próbie nazwania gwary językiem). Komu zależy, aby to robić (dziel i rządź)?
Do tego dochodzi brak znajomości historii i szukanie faktów (oraz historyków) potwierdzających "mojszą" wersję wydarzeń. Ludzie, zacznijcie wreszcie dostrzegać łańcuch przyczynowo-skutkowy.

~proowda (188.137. * .64) 12.01.2025 12:11
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

right -Ci co walczyli w waffen SS lub byli w partii to w 1945 roku musieli uciekać do Niemiec, brak u ciebie znajomości historii, bo wtedy na Śląsku było mnóstwo Niemców.
bigosz-Nie było, powiem więcej, nawet milicjant czy zawodowy wojskowy nie było ich wśród ślązoków, bo wtedy się go rodzina wyparła.

~sumienie2 (45.151. * .154) 12.01.2025 11:09

Dokumenty historyczne piszą o 3 takich.
A odpowiedz na moje pytania czystą prawdą historyczną a nie rób
z polskiej historii bigoszu.

~bigosz (83.27. * .193) 12.01.2025 07:03

W sb i ZOMO oberschlienów oczywiście nigdy nie było ,swieci

~sumienie2 (45.151. * .148) 11.01.2025 13:39
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Ilu Polaków ochotniczo służyło w SB , ZOMO mordując swoich rodaków, "żołnierzy niezłomnych" itp...?
Ilu Polaków ochotniczo "pracowało" w obozach koncentracyjnych w Mysłowicach, Łambinowicach?
Dlaczego w II wojnie światowej Polacy zabili tylu Niemców co Żydów ??????

right 11.01.2025 10:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ilu Górnoślązaków ochotniczo walczyła w Waffen SS?
Ilu ochotniczo "pracowało" w Auschwitz?

~CentroprawicowyLiberał (88.128. * .23) 10.01.2025 09:27
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@wtf
Owszem, tam nie było wyroków sądowych, ale de facto sytuacja stawiała ich w roli skazanych. Decyzja polityczna zastąpiła sąd, na dodatek stosując odpowiedzialność zbiorową na przypadkowej masie ludzi. Czyli w zasadzie, w praktyce się zgadza a ni ma co wynokwiać i się czepiać słówek...

~sumienie2 (45.151. * .148) 09.01.2025 22:52
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Andreu - twój nick to czysta literacka polszczyzna???? Ha.... ha...... ha....
Kolejny "prawdziwy " po lak.

~Andreu (51.159. * .188) 09.01.2025 21:07
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Andreu (51.159. * .188) 09.01.2025 21:06
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~wtf (37.201. * .77) 09.01.2025 17:18

@CentroprawicowyLiberał

SJP mówi o karze, o skazanym i o pobycie.
Zgadnij, co tu nie pasuje?

~CentroprawicowyLiberał (88.128. * .6) 09.01.2025 12:52

Ale internetowy sjp pl podaje też takie znaczenie, które tu pasuje:
"1. przymusowe przesiedlenie, zesłanie skazanego do odległego, izolowanego miejsca, połączone z częściowym lub całkowitym ograniczeniem wolności"

~wtf (37.201. * .77) 09.01.2025 09:14
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Deportacja – wydalenie cudzoziemca na podstawie decyzji administracyjnej. Z reguły wydalenie dotyczy cudzoziemców, którzy nielegalnie przebywają na terytorium określonego państwa, nielegalnie podejmują w nim zatrudnienie lub stanowią zagrożenie dla państwa. Deportacji (wydalenia) nie powinno się mylić z banicją (wygnaniem) lub ekstradycją (wydaniem).