Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

141 budynków po termomodernizacji w SM NOWA. Są pomysły na kolejne inwestycje w OZE

Spółdzielnia Mieszkaniowa NOWA posiada zasoby mieszkaniowe w Jastrzębiu-Zdroju, Żorach, Kaczycach i Suszcu. Dziś może pochwalić się tym, że wszystkie 141 budynków z zasobów spółdzielni przeszło termomodernizację. Obecnie trwa jeszcze 5 umów termomodernizacyjnych z WFOŚiGW w Katowicach, na podstawie których 30 proc. kosztów zadania jest umarzane, a pieniądze te są przekazywane na inne inwestycje.

141 budynków po termomodernizacji w SM NOWA. Są pomysły na kolejne inwestycje w OZEska
Prezes SM Nowa Wojciech Maroszek wylicza, że wszystkie 141 budynków spółdzielni przeszło termomodernizację

141 budynków po termomodernizacji w SM NOWA. Są pomysły na kolejne inwestycje w OZE

Działania związane z termomodernizacją przynoszą skutek w postaci zmniejszenia energii, potrzebnej na ogrzewanie budynków. - Kiedy analizujemy ilość ciepła, jaką obecnie zużywamy, to możemy wyliczyć, że jest to nawet kilkadziesiąt procent mniej, niż zużywalibyśmy bez termomodernizacji. Niestety ceny ciepła bardzo mocno wzrosły, więc dla mieszkańców koszt ciepła jest duży, ale łatwo sobie wyobrazić, jak byłby wysoki, gdybyśmy nie przeprowadzili inwestycji termomodernizacyjnych – podkreśla Wojciech Maroszek, Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej NOWA.

Obecnie w trakcie rozliczeń mamy 5 pożyczek Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obejmują one budynki spółdzielni m.in. w Jastrzębiu-Zdroju przy ul. Małopolskiej, Beskidzkiej, Wielkopolskiej, Turystycznej, Ruchu Oporu, Wrocławskiej oraz Malchera; w Żorach na os. Powstańców Śląskich, ul. Piaskowej w Suszcu oraz ul. Gustawa Morcinka w Kaczycach. To umowy z lat 2018-2021. Ostatnia z umów (2021), na termomodernizację budynków przy ul. Malchera 7-25, 27-41 oraz budowę wewnętrznej instalacji wody ciepłej i cyrkulacji celem podłączenia do dwufunkcyjnych węzłów cieplnych w budynkach przy ul. Ruchu Oporu 4-6, 8-18, 27-29 i 35-45, opiewa na kwotę pożyczki z WFOŚ 1 553 061 zł, natomiast wysokość przewidywanego umorzenia (30 proc.) to ok. 465,9 tys. zł. Umorzenie będzie możliwe po 15 lipca 2027 roku.

Całe zasoby po termomodernizacji

Jak zaznacza prezes Spółdzielni Mieszkaniowej NOWA, pieniądze, które dzięki umowom pożyczek z WFOŚiGW wracają po umorzeniu do Spółdzielni, są zagospodarowane na podzielniki ciepła, zawory termostatyczne i modernizację węzłów centralnego ogrzewania.

- Umarzane przez WFOŚiGW kwoty wykorzystujemy na montaż zaworów termostatycznych i podzielników w naszych budynkach. Dodatkowo modernizowane są również węzły centralnego ogrzewania. Węzły zostaną wyposażone w układy automatyki, sterowania oraz monitorowania, co zapewnia optymalne zarządzanie dostawą ciepła do budynku. Ostatnie czynne 5 umów z WFOŚiGW kończy dla nas proces termomodernizacji. Jesteśmy prawdopodobnie pierwszą spółdzielnią mieszkaniową w naszym regionie, która zakończyła w pełni termomodernizację wszystkich swoich zasobów. Mamy 141 budynków, które przeszły termomodernizację. To przede wszystkim zasługa moich poprzedników, bo byliśmy pierwszą spółdzielnią, która skorzystała przed laty z dostępnych na termomodernizację pieniędzy WFOŚiGW. W spółdzielni przyjęto harmonogram termomodernizacji i wytyczne, dzięki czemu obecnie wszystkie budynki ten proces już przeszły – zaznacza Wojciech Maroszek.

Pomysły na kolejne inwestycje z OZE

W spółdzielni prowadzone jest także referendum, w którym mieszkańcy mogą wyrazić swoją opinię na temat nowego pomysłu z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Spółdzielnia chciałaby pozyskać fundusze unijne na dostarczenie ciepłej wody użytkowej z użyciem powietrznych pomp ciepła, zasilanych własną instalacją fotowoltaiczną. - Mamy też pewne pomysły, związane z dzielnicą, w której ciepło pozyskujemy od prywatnego dostawcy. Koncepcja zakłada, aby poszczególne budynki uzbroić w gruntowe pompy ciepła i również zasilać je częściowo z własnej fotowoltaiki. Analizujemy różne warianty, bo dostawców tego typu rozwiązań jest na rynku sporo. Zapewne, jeśli nasze pomysły dojdą do skutku, również będziemy szukać możliwości wsparcia w WFOŚiGW – zapowiada prezes SM NOWA.

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
B
~Blokowa (89.64. * .223) 02.04.2025 14:37

Ludzie czy wy chcecie się w tych mieszkaniach gotować te pokoje które były ocieplane w lecie nie można w nich przebywać bo tak jest ciepło trzeba wiedzieć że szkoły że styropianu się nagrzewa a później oddaje to ciepło dlatego od strony balkonów jest chłodniej więc sobie wyobrazić bierzcie albo sauna albo zdrowa temperatura

E
~Emeryt1959@misto (89.64. * .20) 01.04.2025 09:48

Niech się Pan prezes pochwali budową miejsc parkingowych na Małopolskiej i swoimi członkami rady osiedla którzy popierają tych kilka osób sprzeciwiających się takich jak Pani Ewelina, jesteście komistyczni i mafijni.

T
~Tomik (81.200. * .166) 01.04.2025 08:54

Do ~Harasi (89.64. * .227)
"A ten na zdjęciu to kto?
Bo nikt go nie zna"!!
To prezes SM Nowa Pan Wojciech Maroszek. Jakim jest prezesem to nie wiem i nie mi to oceniać ale jako sympatyk siatkówki to na pewno wiem, że jest bardzo dobrym sędzią siatkarskim w naszej Plus lidze a także siatkarskich arenach międzynarodowych.

T
~To_sem_ja (37.248. * .40) 01.04.2025 00:03

I dobrze. Widziałem balkon na ul. Jasnej... Tak "ocieplony", że jest na nim dwa razy mniej miejsca!!! To czysta eko-głupota!
A ciepło i tak najbardziej ucieka przez okna. No i musi być wentylacja, bo wszyscy się zaczadzą.

N
~Następny_cymbał (37.120. * .242) 31.03.2025 17:34

do ~Jasmos (89.64. * .102)
Człowieku !!! Co ty bredzisz, w SM Nowa były wymieniane tylko balustrady i położone płytki ale nie były ocieplane styropianem balkony jak np w GSM !!!
Więc nie pier....

J
~Jasmos (89.64. * .102) 31.03.2025 16:32

Co_za_cymbał (37.120. * .242)
2 minuty temu
0
Zgłoś
Czym się SM NOWA tak bardzo chwali termomodernizacją 141 budynków? Przecież odwalili połowiczną kaszanę gdyż ocieplili wszystki budynki od strony fronów i ściany szczytowe a już od balkonów NIE!!!


Człowieku ocieplone balkony były robione około 15 może 20 lat temu.

H
~Harasi (89.64. * .227) 31.03.2025 16:30

Balkony są nie izolowane!!!
Każdy ........ wie ,że ta strona jest najbardziej narażona na utrarę ciepła.
A ten na zdjęciu to kto?
Bo nikt go nie zna!!

C
~Co_za_cymbał (37.120. * .242) 31.03.2025 16:26

Czym się SM NOWA tak bardzo chwali termomodernizacją 141 budynków? Przecież odwalili połowiczną kaszanę gdyż ocieplili wszystki budynki od strony fronów i ściany szczytowe a już od balkonów NIE!!!
I bredzą żałosne kocopoły że "jesteśmy prawdopodobnie pierwszą spółdzielnią mieszkaniową w naszym regionie, która zakończyła w pełni termomodernizację wszystkich swoich zasobów'' W jakiej ''pełni'' zakończyliśce termomodernizację skoro wykonaliście ją tylko POŁOWICZNIE?? Trzeba było ocieplić tylko ściany piwniczne od strony frontu to moglibyście się nawet pochwalić że jesteście pierwszą spółdzielnią w POLSCE którza zakończyła ''w pełni'' termomodernizacje i odwala takie partactwo.

N
~Nekd (84.40. * .21) 31.03.2025 15:51

Najgorsza administracja po zmianie prezesa. Ekolog od 7 boleści.

E
~Ekspert_nie_ma_wątpliwości (91.195. * .188) 31.03.2025 14:08

Czym się ta SM NOWA chwali że ma 141 budynków po termomodernizacji skoro wszystkie budynki są ocieplone tylko od strony frontowej a od strony balkonów NIE!!! Takim odwaleniem "kondomów" się chwalicie?

J
~JestemZNowej (109.70. * .6) 31.03.2025 13:56

Termomodernizacja jest, ale zimą przy drzwiach wejściowych do klatki schodowej można zamarznąć. Wielkie szczeliny, uszkodzone uszczelki. Straty ciepła potężne. Z tym nikt nic nie robi.

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja