Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

XXIII Dożynki Województwa Śląskiego. Zobaczcie, jak było [ZDJĘCIA]

W Rudniku Wielkim w powiecie częstochowskim odbyły się tegoroczne obchody Wojewódzkiego Święta Plonów.

XXIII Dożynki Województwa Śląskiego. Zobaczcie, jak było [ZDJĘCIA]Tomasz Żak / UMWS
XXIII Dożynki Województwa Śląskiego odbyły się w niedzielę 20 sierpnia

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu województwa śląskiego – członek Zarządu Grzegorz Boski, wiceprzewodniczący Sejmiku Stanisław Gmitruk i radni: Marta Salwierak i Mariusz Ogończyk. Obecni byli także starosta częstochowski Krzysztof Smela i Adam Tajber, wójt gminy Kamienica Polska.

- Dożynki są świętem plonów, najważniejszym dla mieszkańców związanych z ciężką pracą na roli. To pora pełna radości i dumy z wykonywanej pracy, a rolnicy mogą w tym czasie cieszyć się z jej owoców. Dziś, wspólnie z nimi spotykamy się w subregionie północnym, żeby podziękować za ten codzienny trud i okazać szacunek dla kultury wsi polskiej - mówił członek Zarządu Województwa Śląskiego, Grzegorz Boski.

Tegoroczne Wojewódzkie Święto Plonów rozpoczęło się polową Mszą Świętą dziękczynną w intencji rolników, którą odprawił ks. Biskup Antoni Długosz - Biskup Senior Archidiecezji Częstochowskiej. Po mszy nastąpiła ceremonia powitalna, a po niej część oficjalna i artystyczna dożynek.

- Ze wzruszeniem myślę o dożynkach, tradycji przekazywania wieńców i chleba. Myślę, że każdy z nas wyniósł z domu ten szacunek do chleba, który kojarzy się z gościnnością i otwartością mieszkańców polskiej wsi. Dziękuję z Wasz trud i niech ten dzień będzie okazją do świętowania i zasłużonego odpoczynku - mówiła radna Sejmiku Marta Salwierak.

W trakcie uroczystości wręczono „Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego” oraz „Zasłużony dla Rolnictwa”. Złote Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymali: Franciszek Boski, Jan Miarzyński, Henryk Sobel, Grzegorz Kwiecień i Waldemar Szymanek. Srebrną Odznakę otrzymał Krzysztof Szczepanik.

- Polska wieś jest znana z ciężkiej pracy i szacunku do ziemi. Dziękuję rolnikom za tegoroczne plony, dzięki którym nikomu nie powinno zabraknąć chleba. Dożynki są wielkim świętem wsi, ale i okazją do kultywowania pięknych, lokalnych tradycji - tłumaczył wiceprzewodniczący Sejmiku, Stanisław Gmitruk.

Oprócz tradycyjnych obrzędów dożynkowych przygotowano wiele atrakcji: prezentację koron dożynkowych z gmin województwa śląskiego, stoiska instytucji rolniczych, samorządowych, stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich z lokalnymi specjałami oraz rękodziełem ludowym. Na scenie zaprezentowały się: zespoły ludowe, Koła Gospodyń Wiejskich, Kinga Kipigroch i Jacek Miernikiewicz oraz folkowa „Kapela Górole”. Dodatkową atrakcją było wspólne gotowanie z Remigiuszem Rączką wraz z Rybacką Lokalną Grupą Działania „Jurajska Ryba”. Zwieńczeniem dożynek był występ Tomasza Karolaka z zespołem „Pączki w tłuszczu”.

źródło: UMWS

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].