Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Śnięte ryby w Kanale Gliwickim. Na miejscu pracują służby. "Bezzwłocznie podjęto interwencję"

W Kanale Gliwickim, w pobliżu jednej ze śluz, zauważono w niedzielę śnięte ryby. Zostały one natychmiast wyłowione.

Śnięte ryby w Kanale Gliwickim. Na miejscu pracują służby. "Bezzwłocznie podjęto interwencję"RZGW Gliwice
Z Kanału Gliwickiego wyłowiono kilkadziesiąt kilogramów śniętych ryb.

W minioną niedzielę (18.02) w godzinach porannych pracownicy obsługujący śluzę Łąbędy na Kanale Gliwickim zauważyli niepokojącą sytuację. W południowej komorze tego obiektu hydrotechnicznego zobaczyli śniętych ryb. - Bezzwłocznie podjęto interwencję w sprawie - potwierdzają pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gliwicach. Szacunkowo zebrano kilkadziesiąt kilogramów ryb niewielkich rozmiarów.

W związku z zaistniałą sytuacją powiadomiono m.in.: Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Gliwicach oraz Polski Związek Wędkarski w Katowicach. Na miejscu obok PGW WP RZGW w Gliwicach pracował WIOŚ w Katowicach, PIW w Gliwicach oraz Policja. Służy wyjaśniają przyczyny i okoliczności zdarzenia.

- Jednocześnie PGW WP RZGW w Gliwicach prowadzą monitoring wód Kanału Gliwickiego, Kanału Kędzierzyńskiego oraz rzeki Odry. Poza śluzą Łabędy nie notuje się przypadków śnięcia ryb w żadnej lokalizacji. Wody Polskie w Gliwicach kontynuują monitorowanie sytuacji na wodach w obszarze swojej administracji, pozostają w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego i przekazują właściwym służbom oraz instytucjom informacje o wszelkich ewentualnie spostrzeżonych nieprawidłowościach - dodają pracownicy RZGW w Gliwicach.

Złote algi w rzece

To nie pierwsza taka sytuacja w Kanale Gliwickim. W sierpniu i we wrześniu 2022 r. wyłowiono tam 5 ton śniętych ryb przez Złote algi. Prymnesium parvum to rzadki gatunek fitoplanktonu, który na ogół występuje w wodach morskich, ale adaptuje się do warunków panujących w rzekach i jeziorach, więc może występować w wodach śródlądowych. Gatunek ten jest jeszcze słabo poznany przez naukowców. Wiadomo, że "złote algi" wytwarzają toksyny pod wpływem stresu, jaki wywołuje u nich nagła zmiana warunków panujących w wodzie. Wówczas mikroorganizmy bronią się, wytwarzając tzw. prymnezyny. W ten sposób zwalczają konkurencję w postaci glonów innych gatunków i zapewniają sobie przestrzeń do dalszego namnażania się. Toksyny są także śmiertelne dla ryb i innych organizmów wodnych posiadających skrzela - przekazywały wóczas służby. W 2023 r. sytuacja na Kanale Gliwickim się powtórzyła. Wówczas z rzeki wyołowiono około 1,5 ton śniętych ryb.

Zobacz także:

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ToNasCzeka (89.64. * .92) 20.02.2024 04:41

Ryby są dokarmiane Ukraińską paszą.

~Konfederacja (103.9. * .107) 19.02.2024 21:06

Skonczcie z tym ekoterroryzmem.
Ryby byly stare lub chcialy, to zdechly.

~Boris_Vódka (46.204. * .70) 19.02.2024 21:01
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Tuskolandia (5.173. * .172) 19.02.2024 20:30
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

To jest masakra co wyprawia PO , za PO to nawet rzeki są zatrute. Jak donoszą media Niemieckie w rzece wykryto rtęć , brawo panie Tusk

~wityK (92.223. * .210) 19.02.2024 18:49

Skrzat się wysikał

~debile_są_wśród_nas (5.184. * .230) 19.02.2024 18:48
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Soil (46.204. * .64) 19.02.2024 18:25
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Kolejny raz ryle spuszczają swój syf z kopalni.

~Trutkanaszczury (178.27. * .145) 19.02.2024 12:47
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Niemcy zatruli

~On23 (46.204. * .92) 19.02.2024 11:33
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Donald rtęć wlał żeby odwrócić uwagę od innych spraw