Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Pijany ojciec "opiekował się" w parku córką, pił alkohol i planował prowadzić auto 

Mężczyzna został zatrzymany dzięki reakcji świadków, którzy widzieli, jak "opiekuje się" córką, popijąc przy tym alkohol. Rozwój wydarzeń sprawił, że obserwujące sytuację kobiety musiały zdecydowanie zareagować.

Izabela Kloc nie szczędzi słów krytyki wobec Grzegorza Tobiszowskiego po jego zawieszeniu 

Po tym, jak w prawach członka partii PiS zostal zawieszony europoseł Grzegorz Tobiszowski, do sprawy postanowiła odnieść się europosłanka Izabela Kloc. To pokłosie afery z zarzutami o znęcanie psychiczne nad partnerką. 

Zaufajmy politykom. Poseł Wojciech Król o Unii Europejskiej 

Wojciech Król Mysłowice promował przez muzykę. Polskę witał z telewizją śniadaniową w TVP. Unię Europejską przywitał filmem, który okazał się jego pierwszą ścieżką zawodową.

Czy Michał Woś straci immunitet? 

Trwa śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, które zostało wszczęte w lutym. W środę (22.05.) TVN24 opublikował nieoficjalne ustalenia, dotyczące przygotowywanych przez prokuraturę pierwszych wniosków o uchylenie immunitetu, które...

JSW zakończyła pierwszy kwartał ze stratą 

Wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 1,3 mld zł oraz spłaty kredytów i pożyczek w wysokości ponad 216 mln złotych miały wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW za pierwszy kwartał tego roku.

Władze miasta w komplecie. Zastępcy prezydenta już pracują 

Michał Urgoł już oficjalnie z dwoma zastępcami. Andrzej Koba został powołany przez prezydenta Michała Urgoła na stanowisko drugiego zastępcy. 

Wybrano nowe władze w Subregionie Zachodnim. Piotr Kuczera i Leszek Bizoń będą współprzewodniczyć 

21 maja 2024 r. w Galerii Sztuki Rzeczna w Rybniku odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. 

Pojechali w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB [ZDJĘCIA] 

Stowarzyszenie MTB Pressing Team zaprosiło kolarzy wyczynowych do udziału w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB XCO, która stanowiła trzecią serię Pucharu Polski. 

Druhowie i funkcjonariusze z Jastrzębia-Zdroju świętowali Dzień Strażaka [ZDJĘCIA, WIDEO] 

W Komendzie Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się uroczystości Dnia Strażaka z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damiana Legierskiego. 

Trwa zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ryśka Stańka - byłego piłkarza Odry Wodzisław 

Ryszard Staniek rozpoczął karierę piłkarską w Cukrowniku Chybie oraz Odrze Wodzisław Śląski. Później grał m.in. w Górniku Zabrze, CA Osasunie, Legii Warszawie oraz Górniku Jastrzębie.

Konrad Hejna

ur. 22.11.1917, zm. 03.03.2009

Urodził się 22 listopada 1917 r. we wsi Wilchwy, które obecnie są częścią Wodzisławia Śl. Przyszedł na świat w rodzinie Wincentego i Joanny z domu Polok. Miał ośmioro rodzeństwa. Rodzina zamieszkiwała w okolicach dzisiejszej ul. Czarnieckiego. Ojciec Konrada był przed wojną naczelnikiem Wilchw, które stanowiły wówczas odrębną gminę. Był też przewodniczącym związku zawodowego górników na okręg wodzisławski. Młody Hejna aktywnie, co najmniej od 1930 r., działał w harcerskiej drużynie z Wilchw, co było najpewniej pokłosiem patriotycznego wychowania, które odebrał w domu. Zajmował się też pracą na roli i pomocą w gospodarstwie rodziców. Przed wojną pracował w odlewni żelaza w Wodzisławiu.

1 września 1939, w ramach powszechnej mobilizacji, stawił się w koszarach 5. Batalionu Pancernego w Krakowie. We wrześniu 1939 uczestniczył w walkach z Niemcami, a następnie z Armią Czerwoną. 19 września, w okolicach Lwowa i Gródka Jagielońskiego oddziały polskie zostały otoczone przez wojska niemieckie i radzieckie. Hejna dostał się do radzieckiej niewoli. W latach 1939 – 1941 przebywał m.in. w Starobielsku i na Syberii, gdzie ledwo uszedł z życiem, kiedy podczas wymarszu na roboty, w wyniku krwotoku stracił siły i wypadł z szeregu maszerujących więźniów. Oczekiwał śmierci, a tymczasem pomógł mu jeden z radzieckich żołnierzy, który zabrał go na furmankę.

W 1941 na podstawie układu Sikorski – Majski, został zwolniony z łagru i dołączył do tworzonego Wojska Polskiego w ZSRR. Jako żołnierz 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa, Hejna przeszedł szlak bojowy od Iraku przez Afrykę po Włochy. Służył w 4. Pułku Pancernym „Skorpion” jako kierowca czołgu – sanitarki i walczył pod Monte Cassino. Za szczególne zasługi w bitwie o Monte Cassino został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Order ten mógł być nadany m.in. żołnierzowi, który swoim przykładem wpłynął na towarzyszy, doprowadzając ich do wybitnego czynu bojowego lub sam dał przykład niezwykłego męstwa. Hejna, który był człowiekiem niezwykle skromnym, nigdy nie wspominał, za co konkretnie został odznaczony tym najwyższym polskim orderem wojskowym. Historyk Piotr Hojka, który jako pierwszy przybliżył postać Hejny, na podstawie relacji kolegów tego żołnierza ustalił, że nocami, kiedy czołgi nie walczyły, Hejna robił wypady na tzw. ziemię niczyją i pod ostrzałem ratował ciężko rannych. Jego heroizm poświadczał w dokumentach m.in. kapelan wojskowy, ks. Adam Studziński, któremu – jak ustalił Hojka – Hejna uratował życie.

Po bitwie o Monte Cassino Hejna uczestniczył w reszcie kampanii włoskiej w tym m.in. w bitwach o Ankonę i o Bolonię. Za swoje wojenne zasługi został odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino, Brązowym Krzyżem Zasługi z mieczami, Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Krzyżem Kampanii Wrześniowej oraz brytyjskimi odznaczeniami: Gwiazdą za wojnę, Gwiazdą Afryki i Gwiazdą Italii.

Po zakończeniu II wojny światowej uczestniczył w okupacji Włoch. Po demobilizacji w czerwcu 1947 wyjechał do Kanady. Pierwsze 2 lata pracował na farmie, następnie aż do emerytury przez 32 lata w fabryce General Motors w Oshawie. Był żonaty z Matyldą z domu Orzyszkiewicz (1919 – 2007), miał córkę Lucynę. Był członkiem Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Oshawie. Działał również w innych polskich organizacjach w Kanadzie oraz parafii polskiej.

Piotr Hojka wspomina, że Hejna, jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, przez długi czas nie mógł odwiedzić Polski. Żołnierze PSP byli w stalinowskiej Polsce osobami niepożądanymi. Dopiero odwilż polityczna w PRL pozwoliła mu na przyjazd do ojczyzny. Był również w Polsce w czasach III Rzeczpospolitej. Nigdy do Kanady z Polski niczego nie zabierał. Za wyjątkiem grzybów prawdziwków, za którymi przepadał.

Zmarł 3 marca 2009 w Oshawie i został pochowany na Resurrection Catholic Cemetery w Whitby. Jest jednym z zaledwie pięciu żołnierzy, związanych z Ziemią Wodzisławską, odznaczonych orderem Virtuti Militari.

Artur Marcisz


Autor korzystał z notatek dostarczonych dzięki uprzejmości pana Piotra Hojki.