Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Będzie bezpieczniej. Na os. Staszica zamontują próg zwalniający  

Mimo że tereny osiedli mieszkaniowych nie są miejscem do prowadzenia wyścigów samochodowych, bywa inaczej. Dlatego mieszkańcy domagają się montowania progów zwalniających. Jeden z nich pojawi się na osiedlu Staszica.

Beata Szydło przyjechała do Jastrzębia, aby wesprzeć kandydatów PiS do europarlamentu [WIDEO, ZDJĘCIA] 

Przed Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się konferencja prasowa, podczas której kandydaci PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego - Grzegorz Matusiak i Izabela Kloc, a także była premier Beata Szydło podkreślali wagę zachowania bezpieczeństwa...

Prognoza pogody na Boże Ciało. Jaki będzie długi weekend? 

Zbliżamy się do przełomu maja i czerwca, który przyniesie długi weekend przypadający w Boże Ciało. Jaka pogoda zapowiada się w tym okresie, czy będzie gorąco i pogodnie, a może chłodno i deszczowo?

X Bieg Kobiet na 5 z plusem - setki pięknych pań pobiegły ulicami Jastrzębia [ZDJĘCIA] 

To jeden z najpiękniejszych biegów w regionie, ale nie tylko dlatego, że biorą w nim udział wyłącznie panie. Bieg Kobiet na 5+ odbywa się cyklicznie w Jastrzębiu-Zdroju i przyciąga z roku na rok coraz więcej uczestniczek. 

Piknik w Kurorcie 2024 - Jastrzębski Zdrój wrócił do czasów świetności uzdrowiska [ZDJĘCIA] 

Kolejna edycja wydarzenia pod nazwą Piknik w Kurorcie przyniosła sukces frekwencyjny na terenie Parku Zdrojowego i w obiektach byłego uzdrowiska, mimo niepewnej pogody. 

Niesamowite widowiska - tancerze dali popis na Gali Dance Passion 2024 [ZDJĘCIA] 

W sobotę 25 maja rozpoczęła się jubileuszowa, bo już 10. edycjia Ogólnopolskiego Konkursu Tańca DANCE PASSION w Jastrzębiu-Zdroju. Na scenie pierwszego dnia zaprezentowały się dziesiątki zespołów. 

AKTUALIZACJA Wypadek na A1 w rejonie zjazdu na Bełk. Trzy osoby ranne, lądował śmigłowiec LPR 

Do poważnego zdarzenia doszło na 13. km autostradzie A1 w kierunku granicy. Ranne zostały trzy osoby. Trasa jest zablokowana.

Pijany ojciec "opiekował się" w parku córką, pił alkohol i planował prowadzić auto 

Mężczyzna został zatrzymany dzięki reakcji świadków, którzy widzieli, jak "opiekuje się" córką, popijąc przy tym alkohol. Rozwój wydarzeń sprawił, że obserwujące sytuację kobiety musiały zdecydowanie zareagować.

Izabela Kloc nie szczędzi słów krytyki wobec Grzegorza Tobiszowskiego po jego zawieszeniu 

Po tym, jak w prawach członka partii PiS zostal zawieszony europoseł Grzegorz Tobiszowski, do sprawy postanowiła odnieść się europosłanka Izabela Kloc. To pokłosie afery z zarzutami o znęcanie psychiczne nad partnerką. 

Zaufajmy politykom. Poseł Wojciech Król o Unii Europejskiej 

Wojciech Król Mysłowice promował przez muzykę. Polskę witał z telewizją śniadaniową w TVP. Unię Europejską przywitał filmem, który okazał się jego pierwszą ścieżką zawodową.

Maksymilian Iksal

ur. 07.04.1895, zm. 02.08.1981

Urodził się 7 kwietnia 1895 r. w Turzyczce, która dziś jest dzielnicą Wodzisławia Śl. W 1915 r. został powołany do służby w armii niemieckiej. Walczył w oddziałach 57. pułku piechoty na froncie francuskim, a następnie na froncie wschodnim w Warszawie i Kutnie.

W grudniu 1918 r. wstąpił do organizacji wojskowej na terenie powiatu rybnickiego. Współtworzył pierwsze komórki Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, a potem pełnił funkcję dowódcy 4. kompanii w 2. Pułku Strzelców Rybnickich. W związku z grożącym mu aresztowaniem znalazł się w obozie uchodźców w Piotrowicach. Tam 14 sierpnia 1919 r. stanął na czele 5-osobowego komitetu i wydał rozkaz komendantom organizacji wojskowej w powiecie pszczyńskim i rybnickim o rozpoczęciu walki w nocy z 16 na 17 sierpnia.

Rozkaz budził kontrowersje. Raz, że został wydany raptem na kilka godzin przed wybuchem walk, co uniemożliwiało należyte przygotowanie, dwa – nie był to rozkaz dowództwa powstańczego. Nie wszyscy go więc usłuchali. Sam Iksal decyzję o wybuchu powstania z ominięciem formalnego dowództwa tłumaczył rozbieżnościami istniejącymi w samym dowództwie, a dotyczącymi konieczności podjęcia walki: „A myśmy nie po to uchodzili z Górnego Śląska by siedzieć za kordonem bezpiecznie i przysłuchiwać się swarom naszych dowódców i jeszcze groźniejszym plotkom, które się szerzyły (…) Wciąż tylko dowiadywaliśmy się o odkładaniu terminu wybuchu powstania, a nasz gniew, nasze pragnienie zarówno odwetu, jak i powrotu na Górny Śląsk narastało”.

Iksal ruszył do walki jako pierwszy około godz. 2.00 w nocy. W marszu na Gołkowice i Skrbeńsko prowadził 40-osobowy oddział. Powstańcy zdobyli zabudowania dworu w Gołkowicach, gdzie rozlokowana była kompania Grenzschutzu. Niemcy stracili w tej potyczce 6 żołnierzy i kilku – kilkunastu jeńców. Powstańcy, według różnych źródeł, stracili w Gołkowicach od 3 do 5 osób. Właściciel majątku nazwiskiem Peschke już po walkach wystosował do Iksala podziękowanie za to, że powstańcy nie naruszyli jego własności.

17 sierpnia walki wybuchły również w innych miejscach Górnego Śląska, zaś Iksal wkrótce przekazał dowództwo Franciszkowi Marszolikowi i sam wyruszył do Polski po pomoc. Przyjął go gen. Józef Haller w Krakowie oraz premier Ignacy Jan Paderewski i minister spraw wojskowych gen. Kazimierz Sosnkowski w Warszawie. Nie zdołał jednak uzyskać pomocy polskiego wojska, które zaangażowane było w walkach na wschodnich kresach. Nie udało się to także w Dowództwie Głównym Wojsk Wielkopolskich w Poznaniu. W międzyczasie, pozbawione wsparcia powstanie wygasło, ale nie zakończyło się klęską.

W czasie II powstania, Iksal pełnił funkcję organizatora i zastępcy komendanta powstania POW Górnego Śląska w powiecie opolskim. Brał udział w akcji plebiscytowej. W III powstaniu walczył w rejonie Góry Św. Anny, w szeregach Podgrupy „Bogan”.

Był jednym ze współzałożycieli – obok Józefa Zająca z Karkoszki, Pawła Wieczorka, Jana Pogody oraz Ignacego Prudla z Turzyczki – chóru parafialnego Jutrzenka w 1921 r., działającego do dziś przy parafii w Jedłowniku.

W okresie międzywojennym pracował jako urzędnik miejski w Rybniku. W latach 1923 – 1939 był członkiem Związku Powstańców Śląskich. W 1939 współorganizował Ochotnicze Oddziały Powstańcze w powiecie rybnickim. Pełnił funkcję zastępcy dowódcy 1. batalionu. W okresie okupacji ukrywał się w Otmęcie i Blachowni Śląskiej, a po jej zakończeniu powrócił do Rybnika. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Medalem Niepodległości, Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zmarł w 1981 r.

Artur Marcisz

Kręta droga ku powstaniu. Dlaczego 100 lat temu Ślązacy chwycili za broń? 

W setną rocznicę wybuchu I powstania śląskiego warto przypomnieć o tym, że w Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska nie było jednomyślności co do wydania rozkazu rozpoczęcia walk. Było to pokłosiem walk frakcyjnych w dowództwie powstańczym. Dość jednomyślne były za to powstańcze doły. One chciały walczyć i w zasadzie...