Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Pijany ojciec "opiekował się" w parku córką, pił alkohol i planował prowadzić auto 

Mężczyzna został zatrzymany dzięki reakcji świadków, którzy widzieli, jak "opiekuje się" córką, popijąc przy tym alkohol. Rozwój wydarzeń sprawił, że obserwujące sytuację kobiety musiały zdecydowanie zareagować.

Izabela Kloc nie szczędzi słów krytyki wobec Grzegorza Tobiszowskiego po jego zawieszeniu 

Po tym, jak w prawach członka partii PiS zostal zawieszony europoseł Grzegorz Tobiszowski, do sprawy postanowiła odnieść się europosłanka Izabela Kloc. To pokłosie afery z zarzutami o znęcanie psychiczne nad partnerką. 

Zaufajmy politykom. Poseł Wojciech Król o Unii Europejskiej 

Wojciech Król Mysłowice promował przez muzykę. Polskę witał z telewizją śniadaniową w TVP. Unię Europejską przywitał filmem, który okazał się jego pierwszą ścieżką zawodową.

Czy Michał Woś straci immunitet? 

Trwa śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, które zostało wszczęte w lutym. W środę (22.05.) TVN24 opublikował nieoficjalne ustalenia, dotyczące przygotowywanych przez prokuraturę pierwszych wniosków o uchylenie immunitetu, które...

JSW zakończyła pierwszy kwartał ze stratą 

Wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 1,3 mld zł oraz spłaty kredytów i pożyczek w wysokości ponad 216 mln złotych miały wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW za pierwszy kwartał tego roku.

Władze miasta w komplecie. Zastępcy prezydenta już pracują 

Michał Urgoł już oficjalnie z dwoma zastępcami. Andrzej Koba został powołany przez prezydenta Michała Urgoła na stanowisko drugiego zastępcy. 

Wybrano nowe władze w Subregionie Zachodnim. Piotr Kuczera i Leszek Bizoń będą współprzewodniczyć 

21 maja 2024 r. w Galerii Sztuki Rzeczna w Rybniku odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. 

Pojechali w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB [ZDJĘCIA] 

Stowarzyszenie MTB Pressing Team zaprosiło kolarzy wyczynowych do udziału w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB XCO, która stanowiła trzecią serię Pucharu Polski. 

Druhowie i funkcjonariusze z Jastrzębia-Zdroju świętowali Dzień Strażaka [ZDJĘCIA, WIDEO] 

W Komendzie Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się uroczystości Dnia Strażaka z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damiana Legierskiego. 

Trwa zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ryśka Stańka - byłego piłkarza Odry Wodzisław 

Ryszard Staniek rozpoczął karierę piłkarską w Cukrowniku Chybie oraz Odrze Wodzisław Śląski. Później grał m.in. w Górniku Zabrze, CA Osasunie, Legii Warszawie oraz Górniku Jastrzębie.

Wilhelm Meisel

ur. 07.01.1904, zm. 03.06.2009

Wilhelm Meisel urodził się 7 stycznia 1904 r. w Turzyczce. Był jednym z siedmiu synów Augustyna Meisla, turskiego piekarza, członka Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, jednego z pierwszych zaprzysiężonych członków POW na Ziemi Wodzisławskiej, działacza plebiscytowego i Franciszki Albiny z domu Prudel. Wilhelm ukończył szkołę powszechną w Turzy Śl. Od wczesnych lat pomagał ojcu w piekarni. Kiedy ten w 1914 r. trafił do wojska w wyniku wybuchu I wojny światowej, Wilhelm wraz ze starszym bratem Leonem przejął obowiązki w piekarni aż do powrotu ojca.

W połowie sierpnia 1919 r., kiedy wybuchło I powstanie śląskie, w piekarni Augustyna Meisla w Turzy zebrali się członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Na oczach 15-letniego Wilhelma, powstańcy złożyli przysięgę wierności Polsce, a następnie ustalili plan działania. Chłopakowi przekazali zaś instrukcje, z którymi ten popędził przez majątek ziemski Olszenica do pobliskich Łazisk, gdzie swoją siedzibę miał sztab powstańczy. W III powstaniu śląskim był żołnierzem 14 Pułku Powstańców Śląskich. Jego córka Teresa Szymura podkreśla, że został wychowany w duchu powstańczym i w czasie powstań był kurierem, ale nigdy bronią nie walczył.

Po śmierci ojca w 1934 r. został właścicielem piekarni i gospodarstwa rolnego. Piekarnię prowadził przez kolejne 70 lat. W 1934 roku ożenił się z Franciszką, dziewczyną młodszą od niego o jedenaście lat. Poznali się na próbach miejscowego chóru Lira, w którym śpiewali. Mieli ośmioro dzieci, z czego dzieciństwo przeżyło sześcioro.

W czasie II wojny światowej, Wilhelm, który jako piekarz nie został powołany do niemieckiego wojska, pomagał więźniom filii oświęcimskiego obozu koncentracyjnego, która znajdowała się na terenie kopalni Fryderyk. Zięć Meisla, Władysław Szymura wyjaśnia, że był to obóz, w którym umieszczeni zostali przesiedleńcy z Oświęcimia. Niemcy wysiedlili ich z podoświęcimskich miejscowości ze względu na rozbudowę obozu koncentracyjnego. – Ojciec pomagał im kiedy tu maszerowali na przesiedlenie. Pomagał im również później, kiedy już w tym obozie zamieszkali. Tam była straszna bieda. Przede wszystkim ci ludzie nie mieli co jeść, więc ojciec i matka donosili im jedzenie, chleb i wyroby mleczne, bo u nas było gospodarstwo, były zawsze dwie krowy – wspomina Teresa Szymura. Później u Meislów w gospodarstwie pomagała jedna z mieszkanek obozu.

Po wojnie Wilhelm został członkiem Cechu Rzemiosł w Wodzisławiu Śl. Pozostał nim do końca swojego życia. Był także członkiem Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.

Został odznaczony w 1947 r. Śląskim Krzyżem Powstańczym, w 1998 r. Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Katowickiego, Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego, a w 2005 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2007 r., jako ostatni żyjący powstaniec śląski przekazał Jednostce Strzeleckiej 2023 Związku Strzeleckiego „Strzelec” zgodę na kultywowanie tradycji i noszenia imienia 14 Pułku Powstańców Śląskich. Zmarł 3 czerwca 2009 r.

Artur Marcisz