Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
W Jastrzębiu świętowali uroczystości 3 Maja. Była msza w kościele "na górce" i złożenie kwiatów [ZDJĘCIA] 

Ks. Bernard Czernecki celebrował mszę świętą w intencji Ojczyzny, która tradycyjnie już 3 maja odbyła się w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Po mszy delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniających represjonowanych...

Eurowybory 2024. Kim są kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w województwie śląskim? 

Jadwiga Wiśniewska otwiera listę kandydatów w naszym województwie. Zobacz, kto jeszcze ubiega się o mandat europosła. 

Przy Carbonarium powstała strefa chill dla rowerzystów i nie tylko [ZDJĘCIA] 

W Święto Flagi, 2 maja w Jastrzębiu-Zdroju przy budynku Carbonarium powstała Strefa chill, czyli strefa relaksu, z której mogą korzystać m.in. rowerzyści. 

Prokuratura podejrzewa wnuka o zabójstwo babci 

Mężczyzna został aresztowany. Ze względu na stan zdrowia, trafił do więziennego oddziału szpitalnego.

"Robi się ciekawie!?". Związki JSW o roszadzie z dyrektorami kopalń 

Zmiany dotyczą m.in. dyrektorów kopalń Borynia-Zofiówka-Bzie oraz Pniówek.

Eurowybory 2024. Kim są kandydaci Nowej Lewicy w województwie śląskim? 

Maciej Konieczny z Warszawy otwiera listę Nowej Lewicy w naszym województwie. Z 6. miejsca kandyduje rybniczanka, Grażyna Graś.

Jakub Chełstowski. Marszałek na trudne czasy. Zostawia następcom miliardy z Unii Europejskiej 

Do historii samorządu przejdzie niczym święty Jerzy pogromca smoka. Jakub Chełstowski pokonał smoga, bo wdrożył w życie uchwałę antysmogową pomimo licznych sprzeciwów.

Policja zapowiada kontrole prędkości w weekend majowy 

Zbliżający się przedłużony weekend majowy dla wielu Polaków będzie okazją do zaplanowania dłuższego wypoczynku. Niezależnie od weekendowych planów, miejmy na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo.

Konfederacja przedstawiła kandydatów do Parlamentu Europejskiego na Śląsku. Roman Fritz dwójką na liście 

29 kwietnia w Katowicach odbyła się konferencja, podczas której przedstawiono kandydatów do Parlamentu Europejskiego z listy Konfederacji. 

Sąd Apelacyjny odrzucił roszczenia Anny Hetman 

Okazuje się, że informacje o wygranej w procesie w trybie wyborczym Anny Hetman przeciw Michałowi Urgołowi były przedwczesne. Sąd Apelacyjny w Katowicach odrzucił roszczenia prezydentki.

Paweł Ochojski

ur. 19.03.1899, zm. 15.06.1945
Paweł Ochojski urodził się 19 marca 1899 r. w Radlinie – Biertułtowach. Był czynnym członkiem tamtejszego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Przez organizację werbował młodzież do tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). Z zawodu był górnikiem.
Był uczestnikiem I i II powstania śląskiego. Po ich upadkach doświadczał prześladowań ze strony Niemców, którzy zamierzali go również aresztować. Udało mu się aresztowań uniknąć. Podczas jednej z prób zatrzymania wyskoczył z okna rodzinnego domu. W wyniku represji musiał uciekać z rodzinnej miejscowości. Po wydaniu amnestii 1 września 1919 r. wrócił do Biertułtów. W okresie między II a III powstaniem w 10-osobowej grupie peowiaków udał się po broń pieszo z Radlina do Strumienia i Pruchnej. Przechowywał ją – w tym jeden ciężki karabin maszynowy – na strychu rodzinnego domu. Paweł Ochojski nie był zawodowym wojskowym. Do tej profesji przygotowywał go radlinianin Jan Skupień, działacz narodowy, dowódca okręgu radlińskiego POW-u w I i II powstaniu śląskim oraz żołnierz I wojny światowej. W III powstaniu Ochojski dowodził kompanią biertułtowską. Jak pisze w publikacji „Biertułtowy – powstania śląskie i plebiscyt” Paweł Gleńsk, swój obowiązek wypełniał z honorem.
Biertułtowianin po zakończonych powstaniach wrócił do pracy na kopalni „Ignacy” w Rybniku – Niewiadomiu. W 1923 r. ożenił się z pochodzącą z okolic Brzeska w województwie małopolskim Karoliną. Siedem lat po ślubie wybudował dom w rodzinnej miejscowości. Ochojscy doczekali się dwóch synów i jednej córki. 15 listopada 1932 r. powstaniec uległ ciężkiemu wypadkowi na kopalni. Dostał się między wózki z węglem, które zmiażdżyły mu miednicę i nogi. Ponad dwa lata hospitalizował się w rydułtowskim szpitalu. W wyniku wypadku nie mógł chodzić i do końca życia poruszał się już na wózku inwalidzkim.
Na tydzień przed rozpoczęciem II wojny światowej, żona wywiozła Ochojskiego do swojej siostry pod Brzesko. Tam spędził ostatnie lata swojego życia. W międzyczasie podupadł na zdrowiu. W efekcie po zakończeniu działań zbrojnych nie był w stanie wrócić do Radlina. Zmarł 15 czerwca 1945 r. w wieku 46 lat. Ekshumacji jego zwłok na cmentarz w Biertułtowach dokonali radlińscy powstańcy. 19 listopada 1945 r. żegnały go poczty sztandarowe, społeczność Biertułtów i okolicy oraz powstańcy.
Justyna Koniszewska

Autorka korzystała z publikacji „Biertułtowy – powstania śląskie i plebiscyt” autorstwa Pawła Gleńska i materiałów Izby Regionalnej Miasta Radlin.