Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Pijany ojciec "opiekował się" w parku córką, pił alkohol i planował prowadzić auto 

Mężczyzna został zatrzymany dzięki reakcji świadków, którzy widzieli, jak "opiekuje się" córką, popijąc przy tym alkohol. Rozwój wydarzeń sprawił, że obserwujące sytuację kobiety musiały zdecydowanie zareagować.

Izabela Kloc nie szczędzi słów krytyki wobec Grzegorza Tobiszowskiego po jego zawieszeniu 

Po tym, jak w prawach członka partii PiS zostal zawieszony europoseł Grzegorz Tobiszowski, do sprawy postanowiła odnieść się europosłanka Izabela Kloc. To pokłosie afery z zarzutami o znęcanie psychiczne nad partnerką. 

Zaufajmy politykom. Poseł Wojciech Król o Unii Europejskiej 

Wojciech Król Mysłowice promował przez muzykę. Polskę witał z telewizją śniadaniową w TVP. Unię Europejską przywitał filmem, który okazał się jego pierwszą ścieżką zawodową.

Czy Michał Woś straci immunitet? 

Trwa śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, które zostało wszczęte w lutym. W środę (22.05.) TVN24 opublikował nieoficjalne ustalenia, dotyczące przygotowywanych przez prokuraturę pierwszych wniosków o uchylenie immunitetu, które...

JSW zakończyła pierwszy kwartał ze stratą 

Wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 1,3 mld zł oraz spłaty kredytów i pożyczek w wysokości ponad 216 mln złotych miały wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW za pierwszy kwartał tego roku.

Władze miasta w komplecie. Zastępcy prezydenta już pracują 

Michał Urgoł już oficjalnie z dwoma zastępcami. Andrzej Koba został powołany przez prezydenta Michała Urgoła na stanowisko drugiego zastępcy. 

Wybrano nowe władze w Subregionie Zachodnim. Piotr Kuczera i Leszek Bizoń będą współprzewodniczyć 

21 maja 2024 r. w Galerii Sztuki Rzeczna w Rybniku odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. 

Pojechali w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB [ZDJĘCIA] 

Stowarzyszenie MTB Pressing Team zaprosiło kolarzy wyczynowych do udziału w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB XCO, która stanowiła trzecią serię Pucharu Polski. 

Druhowie i funkcjonariusze z Jastrzębia-Zdroju świętowali Dzień Strażaka [ZDJĘCIA, WIDEO] 

W Komendzie Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się uroczystości Dnia Strażaka z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damiana Legierskiego. 

Trwa zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ryśka Stańka - byłego piłkarza Odry Wodzisław 

Ryszard Staniek rozpoczął karierę piłkarską w Cukrowniku Chybie oraz Odrze Wodzisław Śląski. Później grał m.in. w Górniku Zabrze, CA Osasunie, Legii Warszawie oraz Górniku Jastrzębie.

Paweł Ochojski

ur. 19.03.1899, zm. 15.06.1945
Paweł Ochojski urodził się 19 marca 1899 r. w Radlinie – Biertułtowach. Był czynnym członkiem tamtejszego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Przez organizację werbował młodzież do tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). Z zawodu był górnikiem.
Był uczestnikiem I i II powstania śląskiego. Po ich upadkach doświadczał prześladowań ze strony Niemców, którzy zamierzali go również aresztować. Udało mu się aresztowań uniknąć. Podczas jednej z prób zatrzymania wyskoczył z okna rodzinnego domu. W wyniku represji musiał uciekać z rodzinnej miejscowości. Po wydaniu amnestii 1 września 1919 r. wrócił do Biertułtów. W okresie między II a III powstaniem w 10-osobowej grupie peowiaków udał się po broń pieszo z Radlina do Strumienia i Pruchnej. Przechowywał ją – w tym jeden ciężki karabin maszynowy – na strychu rodzinnego domu. Paweł Ochojski nie był zawodowym wojskowym. Do tej profesji przygotowywał go radlinianin Jan Skupień, działacz narodowy, dowódca okręgu radlińskiego POW-u w I i II powstaniu śląskim oraz żołnierz I wojny światowej. W III powstaniu Ochojski dowodził kompanią biertułtowską. Jak pisze w publikacji „Biertułtowy – powstania śląskie i plebiscyt” Paweł Gleńsk, swój obowiązek wypełniał z honorem.
Biertułtowianin po zakończonych powstaniach wrócił do pracy na kopalni „Ignacy” w Rybniku – Niewiadomiu. W 1923 r. ożenił się z pochodzącą z okolic Brzeska w województwie małopolskim Karoliną. Siedem lat po ślubie wybudował dom w rodzinnej miejscowości. Ochojscy doczekali się dwóch synów i jednej córki. 15 listopada 1932 r. powstaniec uległ ciężkiemu wypadkowi na kopalni. Dostał się między wózki z węglem, które zmiażdżyły mu miednicę i nogi. Ponad dwa lata hospitalizował się w rydułtowskim szpitalu. W wyniku wypadku nie mógł chodzić i do końca życia poruszał się już na wózku inwalidzkim.
Na tydzień przed rozpoczęciem II wojny światowej, żona wywiozła Ochojskiego do swojej siostry pod Brzesko. Tam spędził ostatnie lata swojego życia. W międzyczasie podupadł na zdrowiu. W efekcie po zakończeniu działań zbrojnych nie był w stanie wrócić do Radlina. Zmarł 15 czerwca 1945 r. w wieku 46 lat. Ekshumacji jego zwłok na cmentarz w Biertułtowach dokonali radlińscy powstańcy. 19 listopada 1945 r. żegnały go poczty sztandarowe, społeczność Biertułtów i okolicy oraz powstańcy.
Justyna Koniszewska

Autorka korzystała z publikacji „Biertułtowy – powstania śląskie i plebiscyt” autorstwa Pawła Gleńska i materiałów Izby Regionalnej Miasta Radlin.