Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Pijany ojciec "opiekował się" w parku córką, pił alkohol i planował prowadzić auto 

Mężczyzna został zatrzymany dzięki reakcji świadków, którzy widzieli, jak "opiekuje się" córką, popijąc przy tym alkohol. Rozwój wydarzeń sprawił, że obserwujące sytuację kobiety musiały zdecydowanie zareagować.

Izabela Kloc nie szczędzi słów krytyki wobec Grzegorza Tobiszowskiego po jego zawieszeniu 

Po tym, jak w prawach członka partii PiS zostal zawieszony europoseł Grzegorz Tobiszowski, do sprawy postanowiła odnieść się europosłanka Izabela Kloc. To pokłosie afery z zarzutami o znęcanie psychiczne nad partnerką. 

Zaufajmy politykom. Poseł Wojciech Król o Unii Europejskiej 

Wojciech Król Mysłowice promował przez muzykę. Polskę witał z telewizją śniadaniową w TVP. Unię Europejską przywitał filmem, który okazał się jego pierwszą ścieżką zawodową.

Czy Michał Woś straci immunitet? 

Trwa śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, które zostało wszczęte w lutym. W środę (22.05.) TVN24 opublikował nieoficjalne ustalenia, dotyczące przygotowywanych przez prokuraturę pierwszych wniosków o uchylenie immunitetu, które...

JSW zakończyła pierwszy kwartał ze stratą 

Wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 1,3 mld zł oraz spłaty kredytów i pożyczek w wysokości ponad 216 mln złotych miały wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW za pierwszy kwartał tego roku.

Władze miasta w komplecie. Zastępcy prezydenta już pracują 

Michał Urgoł już oficjalnie z dwoma zastępcami. Andrzej Koba został powołany przez prezydenta Michała Urgoła na stanowisko drugiego zastępcy. 

Wybrano nowe władze w Subregionie Zachodnim. Piotr Kuczera i Leszek Bizoń będą współprzewodniczyć 

21 maja 2024 r. w Galerii Sztuki Rzeczna w Rybniku odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. 

Pojechali w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB [ZDJĘCIA] 

Stowarzyszenie MTB Pressing Team zaprosiło kolarzy wyczynowych do udziału w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB XCO, która stanowiła trzecią serię Pucharu Polski. 

Druhowie i funkcjonariusze z Jastrzębia-Zdroju świętowali Dzień Strażaka [ZDJĘCIA, WIDEO] 

W Komendzie Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się uroczystości Dnia Strażaka z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damiana Legierskiego. 

Trwa zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ryśka Stańka - byłego piłkarza Odry Wodzisław 

Ryszard Staniek rozpoczął karierę piłkarską w Cukrowniku Chybie oraz Odrze Wodzisław Śląski. Później grał m.in. w Górniku Zabrze, CA Osasunie, Legii Warszawie oraz Górniku Jastrzębie.

Theodor Lobe

ur. 08.03.1835, zm. 21.03.1905

ur. 8 III 1835 r. w raciborskiej rodzinie mieszczańskiej. Po ukończeniu szkoły średniej powędrował w świat, szukając teatru, który zaangażowałby młodego i ambitnego aktora z wielkimi ambicjami reżyserskimi. Znalazł taki w Legnicy. Nie zagrzał tam jednak miejsca na długo. Częste zmiany miejsc, gdzie tworzył i żył, były charakterystyczne dla jego wieloletniej kariery artystycznej. Pierwsze laury i rozgłos jako mim dał mu teatr w Lipsku. Przez krytyków został dostrzeżony w Berlinie. W 1858 r. zaproponowano mu współpracę z carskim teatrem dworskim z St. Petersburga, gdzie pracował w latach 1858-1866. Jego znakomite aktorstwo przyniosło mu tytuł cesarskiego aktora nadwornego oraz pokaźną pensję. W 1867 r. został dyrektorem wrocławskiego teatru miejskiego, którego gmach został odbudowany po pożarze. Rozpoczął od wystawienia „Fausta” Göthego. W krótkim jednak czasie doszło pomiędzy nowym dyrektorem a magistratem wrocławskim do poważnych dyferencji, co skończyło się w konsekwencji zwolnieniem Lobego ze stanowiska. Życie kulturalne stolicy Śląska, w szczególności teatralne, tak go jednak zafascynowało, że postanowił tu otworzyć własny teatr. Dysponując znacznymi środkami finansowymi, zdecydował się na wybudowanie całkiem nowego obiektu. Już 1 VIII 1869 r. otwarto przy Lessingstrasse 8 nową scenę, zwaną powszechnie „Lobe Theater”. Pierwszą inscenizacją była sztuka Lessinga „Minna von Barnhelm” w reżyserii Lobego. Był on w swym teatrze nie tylko reżyserem i aktorem, ale także mecenasem młodych talentów m.in. świetnej aktorki, która właśnie u niego zaczynała swą karierę, Fernandy Lieder z Lubania. W 1870 r., z powodu złego stanu zdrowia, zrezygnował z prowadzenia sceny. W 1871 r. uległ namowom dyrektora wiedeńskiego teatru miejskiego i przyjął propozycję współpracy. W latach 1871-1880 grał tam z wielkim powodzeniem postacie charakterystyczne, wcielając się m.in. znakomicie w rolę tytułową „Mephisto”. Od początku sezonu teatralnego 1874 r. do 30 V 1875 r. był dyrektorem tejże placówki. W latach 1880-1887 występował na deskach kilku teatrów we Frankfurcie n. Menem, potem kilka lat spędził w Hamburgu. W 1893 r. zaproponowano mu stanowisko głównego reżysera teatru dworskiego w Dreźnie. Ostatnie lata swego życia spędził w Saksonii, zajmując się pisarstwem. Współpracował z kilkoma czasopismami teatralnymi oraz wieloma gazetami niemieckimi, pisząc do nich recenzje i artykuły. Zmarł 21 marca 1905 r.

Piotr Sput