Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Pijany ojciec "opiekował się" w parku córką, pił alkohol i planował prowadzić auto 

Mężczyzna został zatrzymany dzięki reakcji świadków, którzy widzieli, jak "opiekuje się" córką, popijąc przy tym alkohol. Rozwój wydarzeń sprawił, że obserwujące sytuację kobiety musiały zdecydowanie zareagować.

Izabela Kloc nie szczędzi słów krytyki wobec Grzegorza Tobiszowskiego po jego zawieszeniu 

Po tym, jak w prawach członka partii PiS zostal zawieszony europoseł Grzegorz Tobiszowski, do sprawy postanowiła odnieść się europosłanka Izabela Kloc. To pokłosie afery z zarzutami o znęcanie psychiczne nad partnerką. 

Zaufajmy politykom. Poseł Wojciech Król o Unii Europejskiej 

Wojciech Król Mysłowice promował przez muzykę. Polskę witał z telewizją śniadaniową w TVP. Unię Europejską przywitał filmem, który okazał się jego pierwszą ścieżką zawodową.

Czy Michał Woś straci immunitet? 

Trwa śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, które zostało wszczęte w lutym. W środę (22.05.) TVN24 opublikował nieoficjalne ustalenia, dotyczące przygotowywanych przez prokuraturę pierwszych wniosków o uchylenie immunitetu, które...

JSW zakończyła pierwszy kwartał ze stratą 

Wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 1,3 mld zł oraz spłaty kredytów i pożyczek w wysokości ponad 216 mln złotych miały wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW za pierwszy kwartał tego roku.

Władze miasta w komplecie. Zastępcy prezydenta już pracują 

Michał Urgoł już oficjalnie z dwoma zastępcami. Andrzej Koba został powołany przez prezydenta Michała Urgoła na stanowisko drugiego zastępcy. 

Wybrano nowe władze w Subregionie Zachodnim. Piotr Kuczera i Leszek Bizoń będą współprzewodniczyć 

21 maja 2024 r. w Galerii Sztuki Rzeczna w Rybniku odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. 

Pojechali w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB [ZDJĘCIA] 

Stowarzyszenie MTB Pressing Team zaprosiło kolarzy wyczynowych do udziału w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB XCO, która stanowiła trzecią serię Pucharu Polski. 

Druhowie i funkcjonariusze z Jastrzębia-Zdroju świętowali Dzień Strażaka [ZDJĘCIA, WIDEO] 

W Komendzie Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się uroczystości Dnia Strażaka z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damiana Legierskiego. 

Trwa zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ryśka Stańka - byłego piłkarza Odry Wodzisław 

Ryszard Staniek rozpoczął karierę piłkarską w Cukrowniku Chybie oraz Odrze Wodzisław Śląski. Później grał m.in. w Górniku Zabrze, CA Osasunie, Legii Warszawie oraz Górniku Jastrzębie.

Roman Masarczyk

ur. 01.06.1904, zm. 02.01.1976

ur. 1 VI 1904 r. w Zwonowicach k. Rybnika. Do niemieckiej szkoły uczęszczał od 1 IV 1910 r. do 1 III 1918 r. Od 1918 r. po ukończeniu szkoły elementarnej pracował w kopalni „Ignacy”. Jednocześnie podjął naukę w Szkole Muzycznej w Rybniku. W 1920 r. w ramach akcji plebiscytowej założył w rodzinnej wsi chór mieszany i 7-osobową kapelę dętą, propagując polską muzykę i jej pieśni. W 1921 r. brał udział w III powstaniu śląskim. 1 X 1925 r. rozpoczął służbę wojskową w Brześciu nad Bugiem; tam od kapelmistrza pobierał naukę gry na harmonii. Po niej wrócił do pracy w kopalni. Pogłębiał swoją wiedzę muzyczną jako dyrygent. Od 1929 r. był zatrudniony w Szkole Pielęgniarskiej; potem w szpitalu psychiatrycznym jako pielęgniarz (Rybnik). Został członkiem szpitalnej orkiestry dętej. W latach 1930-1932 dyrygował orkiestrą „Paderewski” w Kuźni Raciborskiej. Tam powstał jego utwór pt. „Śląskie wesele”. Od 1935 r. pełnił funkcję dyrygenta orkiestry dętej rezerwistów w Rybniku. W 1939 r. został zwolniony z pracy za udział w III powstaniu śląskim. Był wielokrotnie szykanowany przez hitlerowców. W 1942 r. trafił do kliniki neurologicznej w Wiedniu jako pielęgniarz. W 1943 r. został wcielony do Wehrmachtu. Po wojnie (1945) pracował jako pielęgniarz w klinice urologicznej w Kreflad (RFN). Wrócił na Śląsk, do Raciborza. W 1947 r. został dyrygentem w okręgowym Zarządzie o/Racibórz Związku Śląskich Szkół Śpiewaczych. Założył chór mieszany w dzielnicy Ostróg p.w. „Świętej Cecylii”. Chór wielokrotnie zdobywał czołowe miejsca w konkursach. Komponował pieśni m.in.: „W Raciborzu na ryneczku”, „Wele Raciborza”, „Zolyty”, „Humor Śląski”. Od 1950 r. prowadził w Kuźni Raciborskiej zespół instrumentów dętych. Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Kuźni Raciborskiej znana była w całym kraju. R. Masarczyk był pełen twórczej weny. Spisał 77 opowiadań i legend ludowych oraz 82 ludowe „Kawały i kawałeczki”. W VII 1960 r. skomponował marsz „Grunwald” na okazję „Zlotu Grunwaldzkiego”. Imponujący charakter ma zbiór pieśni ludowych jego autorstwa - ich liczba osiąga 143 utworów. Nie przerwał pracy w służbie zdrowia. Był kierownikiem Kolumny Sanitarnej, a od 1956 r. powiatowym inspektor sanitarnym. Wielokrotnie odznaczany. Zmarł 9 VI 1976 r. w Raciborzu.

Benedykt Motyka