Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Pijany ojciec "opiekował się" w parku córką, pił alkohol i planował prowadzić auto 

Mężczyzna został zatrzymany dzięki reakcji świadków, którzy widzieli, jak "opiekuje się" córką, popijąc przy tym alkohol. Rozwój wydarzeń sprawił, że obserwujące sytuację kobiety musiały zdecydowanie zareagować.

Izabela Kloc nie szczędzi słów krytyki wobec Grzegorza Tobiszowskiego po jego zawieszeniu 

Po tym, jak w prawach członka partii PiS zostal zawieszony europoseł Grzegorz Tobiszowski, do sprawy postanowiła odnieść się europosłanka Izabela Kloc. To pokłosie afery z zarzutami o znęcanie psychiczne nad partnerką. 

Zaufajmy politykom. Poseł Wojciech Król o Unii Europejskiej 

Wojciech Król Mysłowice promował przez muzykę. Polskę witał z telewizją śniadaniową w TVP. Unię Europejską przywitał filmem, który okazał się jego pierwszą ścieżką zawodową.

Czy Michał Woś straci immunitet? 

Trwa śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, które zostało wszczęte w lutym. W środę (22.05.) TVN24 opublikował nieoficjalne ustalenia, dotyczące przygotowywanych przez prokuraturę pierwszych wniosków o uchylenie immunitetu, które...

JSW zakończyła pierwszy kwartał ze stratą 

Wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 1,3 mld zł oraz spłaty kredytów i pożyczek w wysokości ponad 216 mln złotych miały wpływ na wyniki finansowe Grupy Kapitałowej JSW za pierwszy kwartał tego roku.

Władze miasta w komplecie. Zastępcy prezydenta już pracują 

Michał Urgoł już oficjalnie z dwoma zastępcami. Andrzej Koba został powołany przez prezydenta Michała Urgoła na stanowisko drugiego zastępcy. 

Wybrano nowe władze w Subregionie Zachodnim. Piotr Kuczera i Leszek Bizoń będą współprzewodniczyć 

21 maja 2024 r. w Galerii Sztuki Rzeczna w Rybniku odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. 

Pojechali w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB [ZDJĘCIA] 

Stowarzyszenie MTB Pressing Team zaprosiło kolarzy wyczynowych do udziału w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB XCO, która stanowiła trzecią serię Pucharu Polski. 

Druhowie i funkcjonariusze z Jastrzębia-Zdroju świętowali Dzień Strażaka [ZDJĘCIA, WIDEO] 

W Komendzie Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się uroczystości Dnia Strażaka z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damiana Legierskiego. 

Trwa zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ryśka Stańka - byłego piłkarza Odry Wodzisław 

Ryszard Staniek rozpoczął karierę piłkarską w Cukrowniku Chybie oraz Odrze Wodzisław Śląski. Później grał m.in. w Górniku Zabrze, CA Osasunie, Legii Warszawie oraz Górniku Jastrzębie.

Hermann Reiners

W 1854 r. przeniósł się z Bremy do Raciborza, gdzie w dopiero co wybudowanym Królewskim Zakładzie Karnym, przy obecnej ul. Eichendorffa, rozpoczął produkcję cygar. W 1858 r. uruchomił małą fabryczkę cygar przy ul. Nowej, zatrudniającą 20 osób. Następnie wybudował duży budynek fabryczny przy ul. Bosackiej, do dziś zachowany na rogu ul. Cygarowej, która przyjęła swoją nazwę od mieszczącej się tam niegdyś fabryki cygar (do 1945 r. ulica nosiła nazwę „Reiners-Strasse”). Herman Reiners zmarł w 1896 r. Zakład przejęli jego trzej synowie - Karol, Ludwik i Rajnhold, którzy w latach 1872-1892 przystąpili do firmy. W 1913 r. firmę przekształcono w spółkę akcyjną, która przyjęła nazwę „Hermann Reiners & S­öhne, Tabakindustrie A.-G.” („Herman R. & Synowie, Przemysł Tytoniowy SA.”). W dwóch zakładach raciborskich, przy ul. Bosackiej i Nowej oraz w ośmiu filiach w Krzanowicach, Kuźni Raciborskiej, Lubomi, Nędzy, Pszowie, Studziennej, Tworkowie i Wodzisławiu pracowało łącznie 1800 osób. Szczególnego podkreślenia wymaga fakt, iż przy produkcji cygar zatrudniano głównie kobiety, co miało niewątpliwy wpływ nie tylko na poprawienie ich sytuacji materialnej, ale także na zwiększenie ich roli społecznej. Rocznie produkowano 100 milionów cygar, łącznej wartości ponad 4 milionów marek, które miały zbyt w całych Niemczech. Firma należała do największych producentów cygar w Niemczech i cieszyła się wielkim uznaniem. Herman Reiners jun. wybudował przy dzisiejszej ul. Drzymały 9 na swoją siedzibę okazałą willę w stylu neorenesansu francuskiego, która później przeszła w ręce właścicieli składnic win Przyszkowskich, i nadal znajduje się w rękach ich potomków. Przy ul. Drzymały, na wysokości wlotu ul. Sienkiewicza, na terenie obecnego parku, R. wybudowali kilka budynków, które ciągnęły się także wzdłuż ul. Węglowej i Basztowej, dla dyrekcji generalnej i centralnej administracji firmy. Po odłączeniu w wyniku plebiscytu części Górnego Śląska, firma utraciła częściowo swoje rynki zbytu. Również niekorzystna polityka celna i podatkowa przyczyniły się do powstania coraz większych strat spółki akcyjnej. W grudniu 1925 r. spółka sprzedała zabudowania przy ul. Basztowej i Węglowej związkowi prowincjonalnemu Górnego Śląska, który był częścią samorządową administracji rejencji opolskiej. W 1926 r. bank prowincji Górnośląskiej przejął budynki dyrekcyjne przy ul. Drzymały. W dniu 16 VI 1934 r. ogłoszono upadłość spółki akcyjnej „Herman Reiners & Synowie”. Członkowie rodziny opuścili Racibórz zaraz po ogłoszeniu upadłości. Produkcję w znacznie ograniczonym zakresie prowadzono do 1944 r. pod dotychczasową nazwą firmy w małym zakładzie przy obecnej ul. Cygarowej.

Paweł Newerla