Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
10 sierpnia 2017

Za ucieczkę przez kontrolą drogową można pójść do więzienia

Za ucieczkę przez kontrolą drogową można pójść do więzienia
fot. KMP Jastrzębie

Jeśli kierowca ucieknie przed kontrolą drogową, to musi się liczyć nawet z tym, że pójdzie do więzienia na 5 lat, a prawo jazdy straci na 15 lat. Niedawno zmieniono przepisy Kodeksu ruchu drogowego, który wprowadza takie obostrzenia. 

- 1 czerwca wprowadzono do kodeksu karnego nowe przestępstwo, określone w dodanym art. 178 b, który stanowi, że: "Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". Poza tym sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 do 15 lat. Tak więc czyn będący dawniej wykroczeniem dziś jest przestępstwem, za które grożą wyżej wymienione kary - informuje Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Mundurowi informują również, że do kodeksu drogowego dodano również przepis rozwiewający wątpliwości, co do kontroli stanu trzeźwości. Art. 129 brzmi: "w toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może żądać poddania się przez kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku, do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu".

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Uwaga! Jest ślisko! Uwaga! Jest ślisko!

Pijana nastolatka leżała na ławce Pijana nastolatka leżała na ławce

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (3)
SmutnaPrawda10.08.2017 14:02

Seboc - masz mózg ?

seboc10.08.2017 11:34

Strasza dzieci mikolajem a 6 grudzien juz tuz tuz....

zwykły obywatel RP10.08.2017 9:12

Przepis potrzebny ale napisany bełkotliwym językiem. Żeby wymagać od ludzi stosowania się do prawa, przepisy muszą być bardzo czytelne, zrozumiałe dla każdego obywatela a nawet obywatelki. Niezbyt błyskotliwi ludzie też mają prawo żyć w naszym kraju. A jest ich spora gromadka. PiS powinie wziąć się za prostowanie przepisów prawnych a nie za narzucanie sędziom swej beznadziejnej władzy.