Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 10°
29 grudnia 2017

Czy wszyscy dostaną rekompensatę za węgiel?

Czy wszyscy dostaną rekompensatę za węgiel?
fot. JastrzebieOnline.pl

Wypłata 10 tys. zł z tytułu rekompensaty za utracone prawo do deputatu węglowego wzbudza spore emocje. Wiadomo, że nie wszyscy mają prawo do tego świadczenia. Ostatnio pojawiła się poprawka do budżetu państwa, która rozszerza krąg osób uprawnionych do tych pieniędzy. 

Poseł Krzysztof Gadowski złożył poprawkę do budżetu państwa na 2018 rok, która pozwoli na wypłatę świadczeń rekompensacyjnych w wysokości po 10 tys. zł.  wszystkim tym pracownikom Przedsiębiorstw Robót Górniczych, którzy nie zostali ujęci w ustawie z dnia 12 października 2017r. o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla (Dz. U. 2017 poz.1971). 

Poseł uzasadnia, że w przedsiębiorstwach tych ze względu na trudną sytuację ekonomiczną, podobnie jak ostatnio w spółkach węglowych w 2015r., zlikwidowano wypłatę deputatu węglowego dla emerytów i rencistów.

- Dziś ekwiwalent pieniężny za węgiel otrzymują byli pracownicy PRG,  na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 2007 r. o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych (Dz. U. 2007 nr 147 poz. 1031).  Wypłata tego świadczenia przez Skarb Państwa w czerwcu 2015 roku została przedłużona przez rząd Platformy Obywatelskiej. Natomiast byli pracownicy PRG, którym w świetle prawa na mocy porozumienia strony związkowej i dyrekcji zakładów deputat został odebrany nie wypłaca się tego świadczenia. Nie zostali oni też ujęci w ustawie dotyczącej wypłaty świadczenia rekompensacyjnego mimo zgłaszanych poprawek do ustawy. Działanie to pozwoli na zmniejszenie poczucia niesprawiedliwości i dzielenia emerytów górniczych na tych lepszych (uprawnionych) oraz pozostałych - argumentuje poseł Gadowski. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu? Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu?

Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (36)
Krystyna04.01.2018 15:54

Do "gosc" w ktorym PRG pracowales?

Krystyna04.01.2018 15:47

PRG!!!! Prosze sie wpisywac kto nie dostal rekompensaty z PRG!!! Jak uzbiera sie duzo osob to mozna pomyslec o pozwie zbiorowym! Ja tez jestem w tej grupie! WDOWA PO GORNIKY Z PRG. Wpisujcie sie prosze. Jak bedzie nas duzo to sie jakos umowimy!!!

pytający02.01.2018 14:49

Wdowa po górniku która pracowała na kopalni (nie w biurze) kilkanaście lat, pracowała bardzo ciężko, miała problem z utrzymaniem dzieci a na dzień dzisiejszy nie ma 20,30,40 czy też 50 lat żeby iść do pracy, ma również problemy zdrowotne. Skoro należało się wdową po górnikach emerytach którzy nie żyją to dlaczego skrzywdzili kobiety których małżonkowie zginęli na kopalni??

gość02.01.2018 12:23

Ci z PRG, którzy nie otrzymali więc nadal nie dostaną! Dlaczego poseł z PO im tego nie załatwił? Przecież bardzo się chwalił tym tematem ten niedolny poseł!!!

Srk krupinski31.12.2017 11:45

Maja racje koniec pracy koniec przywilejow.mam urlop gorniczy a reszte cala mam gdzies.takze baby nie kwilcie tylko jak malo to do roboty

eR30.12.2017 22:39

A co z wdowami po górnikach, którzy zginęli na dole? Miały ekwiwalent przyznany, a później zabrany. Teraz nic nie dostaną. Nie są objęte ustawą, bo ustawa obejmuje wdowy po zmarłych emerytach i rencistach.

ja30.12.2017 19:01

moje zdanie jest takie...koniec pracy koniec przywilejów,zostaje emerytura i koniec jak komuś mało niech idzie do pracy..ja tez już jestem emerytem ale nie upominam się o kasę choć by się przydała...

Pokaż wszystkie opinie (36)