Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
30 grudnia 2017

Uwaga na fajerwerki! Nie zróbcie sobie krzywdy

Uwaga na fajerwerki! Nie zróbcie sobie krzywdy
fot. pixabay

Świętowanie Nowego Roku to czas wielu imprez, podczas których jedną z atrakcji są pokazy sztucznych ogni. Każdy poprzedni rok potwierdza, że niewłaściwe posługiwanie się fajerwerkami może doprowadzić do tragicznych wypadków. Zachowajmy zatem rozsądek i szczególną ostrożność podczas ich używania. 

Co roku w okresie świąteczno-noworocznym  wzrasta obrót wyrobami pirotechnicznymi. Podczas posługiwania się fajerwerkami wiele osób ulega obrażeniom, które nieraz kończą się trwałym kalectwem.  

Temperatura petardy dochodzi do 1500?C. Wybuchając nagle, może nie tylko spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale nawet poważniejsze uszkodzenia ciała np. utratę wzroku, palców lub całej ręki. Nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu jakichkolwiek obiektów narażonych na pożar. Nie należy używać fajerwerków w grupie osób i w miejscach, zwłaszcza publicznych, w których mogą one spowodować jakiekolwiek zagrożenie. Ważne, aby zachować bezpieczną odległość od odpalanych fajerwerków - nie mniej niż 2-3 metry. Bardzo niebezpieczne są próby ponownego odpalania niewypałów. W takim przypadku należy odczekać dłuższą chwilę, aby w ogóle podejść do petardy.

- Apelujemy do rodziców i opiekunów o rozwagę i szczególny nadzór nad dziećmi, które często są nieświadome grożącego im niebezpieczeństwa. Warto też pamiętać, że huk fajerwerków płoszy zwierzęta, szczególnie psy, dlatego zadbajmy również o ich spokój i bezpieczeństwo.  Informujemy, że służba kontrolno-rozpoznawcza KM PSP w Jastrzębiu Zdroju prowadzi obecnie kontrolę punktów sprzedaży materiałów pirotechnicznych pod kątem m.in. ich bezpiecznego przechowywania, właściwego oznakowania (wyroby powinny posiadać instrukcję bezpieczeństwa) oraz posiadania przez sprzedawców stosownych zezwoleń na prowadzenie działalności w tym zakresie. Przypominamy też, że wyrobów pirotechnicznych nie wolno sprzedawać osobom niepełnoletnim. Apelując jeszcze raz o mądrość i rozwagę w posługiwaniu się materiałami pirotechnicznymi wyrażamy nadzieję, że w żadnym przypadku okazywana przez Państwa radość nie zmieni się w tragedię i ból poszkodowanych oraz ich najbliższych - mówi bryg. Mirosław Juraszczyk, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju. 

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Strażacy wyważyli drzwi - lokatorka spała Strażacy wyważyli drzwi - lokatorka spała

Zagrożenie wybuchem gazu w hali produkcyjnej Zagrożenie wybuchem gazu w hali produkcyjnej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (4)
do Gość 21:0202.01.2018 11:00

Masz rację. To 500+ się bawi. Ja widzę jak dzieciaki (czyli młodzież) stawiają pudełka z rakietami i strzelają. Kto im zabroni? Nikt.

Gość31.12.2017 21:02

Podobnie Wielkopolska. Zaczeli od 17 i leca race i petardy z okien balkonow caly czas non stop. . Nie pamietam od lat takiego szalenstwa.chyba pierwszy raz jest az tak głosno i niebezpiecznie. To 500 plus sie bawi. To powinno byc stanowczo zabronione., Ktos napisal, ze dzieciaki sie bawia.. raczej to tatusiowie sie bawią . W Sylwestra wolno ale na litosc nie z okien i balkonow ! O zwierzetach nie wspomnę. Nie mam nic do 500 plus, wielu rodzinom bardzo potrzebne ale faktycznie- pieniadz dany darmo, nie poprzedzony wysiłkiem demoralizuje. Stac ich w tym roku na fajerwerki.!

koko31.12.2017 15:58

Cały dzien strzelania na gagarina - bloki socjalne. Ciekawe skad maja pieniadze na petardy skoro nie maja co "jesc" ? Z 500+??

Mieszkaniec30.12.2017 18:09

Strzelanie fajerwerkami jest dozwolone tylko Sylwestra. Jednak dzieciaki strzelają bawiąc się w najlepsze. Rodzice dali forsę i problem mają z głowy. Może by złapać kilku i ukarać rodziców. Gdyby strzelanie było bardzo niebezpieczne, to niech sobie dzieciarnia strzela. Najwyżej przytrafi im się nieszczęście. Wtedy rodzice będą pilnować swych pociech, które zaczną być utrapieniem.