Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 21°18°
27 kwietnia 2018

Jastrzębskie święto jazzu trwa

  • Jastrzębskie święto jazzu trwa
  • Jastrzębskie święto jazzu trwa
  • Jastrzębskie święto jazzu trwa
Więcej zdjęć:
fot. kb /jastrzebieonline

Już po raz czwarty festiwal JAZZtrzębie zainaugurował swoje koncerty. W naszym mieście nie brakuje koneserów tego gatunku muzyki, którzy chętnie uczestniczą w imprezach. JAZZtrzębie to przede wszystkim muzyka, ale również plakat, warsztaty i niekończące się dyskusje.

Siłą sprawczą festiwalu jest rodzimy muzyk Przemysław Strączek, który jest zanany jazzmenem nie tylko w kraju, ale w najdalszych zakątkach świata.  To jastrzębianin, który postanowił, że także w naszym mieście powstanie impreza, gdzie będzie można posłuchać jazzu i gościć muzyków nie tylko z Polski, ale i zagranicy.

- Czy ta impreza zakorzeniła się? Myślę, że są ludzie, którzy chętnie przychodzą na nasze koncerty. Chcą poznawać coś nowego. Nie zamykają się na inne gatunki muzyczne. Są otwarci na nowe doświadczenia. Czy i w jakim stopniu im się to podoba? To już kwestia indywidualnej oceny. My stwarzamy im możliwość, aby wzięli udział w czymś niecodziennym. Może przekonają się do tej muzyki - mówił Przemysław Strączek.

Gościem honorowym festiwalu jest Xu Fengxia, która pochodzi z Chin. W młodości, w roku 1989 była założycielką pierwszej grupy rockowej w swoim kraju, składającej się z pięciu kobiet. Xu Fengxia pasjonuje się muzyką etniczną, pochodząca z Chin, Mongolii. Do jej wykonania używa tradycyjnych instrumentów, jak na przykład guzheng (posiada od 21 do 25 strun). W jej utworach - również śpiewa - pobrzmiewają mantry buddyjskich mnichów.

Podczas koncertów festiwalowych ciekawym doznaniem artystycznym będzie połączenie muzyki jazzowej, wywodzącej się przecież z Ameryki Północnej, z muzyką Wschodu. Właśnie takiej symbiozy będzie można wysłuchać podczas dzisiejszego, piątkowego, koncertu w Pawłowicach. Wystąpi Xu Fengxia & Przemek Strączek Quartet. Wszyscy chętni mogą udać się na występ specjalnym bezpłatnym autobusem, który zostanie podstawiony o godz. 18, na trasie Jastrzębie - Pawłowice - Jastrzębie (Przystanki: Zdrój, Supersam, Urząd Miasta Pawłowice Centrum Kultury).

Ale JAZZtrzębie to również plakat. W czwartek w gościnnych progach galerii ACARTUS odbył się wernisaż wystawy plakatu jazzowego. Autorem prac jest Tomasz Kipka. W czasie wystawy zrodził się pomysł… zagrania logotypu festiwalu - JAZZtrzębie. Jakkolwiek karkołomnie by to nie zabrzmiało, to Przemysław Strączek mówił, że ma już pewną koncepcję.

Festiwal JAZZtrzębie to okazja nie tylko do udziału w koncertach, ale również postawienia pytania, co właściwie jest w jazzie?

- To muzyka, która jest ponad podziałami. Łączy ludzi, łączy różne kultury, brzmienia, dźwięki. Są w niej brzmienia etno, nie tylko z Ameryki, Afryki, ale również Azji. I to jest w niej najpiękniejsze - mówił podczas konferencji prasowej, inaugurującej to wydarzenie Przemysław Strączek.

 

 

Polub i udostępnij
Mali Giganci
Czytaj też

Udany początek Dni Jastrzębia. Pierwszy dzień za nami Udany początek Dni Jastrzębia. Pierwszy dzień za nami

Wiadomo kto wystąpi na Dniach Jastrzębia Wiadomo kto wystąpi na Dniach Jastrzębia

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
do Fanjazz30.04.2018 0:23

///////////tak, Przemek, to jest facet wielkimi jajcami i bardzo mądry:) Wiesz, że on kiedyś pankował?

Gość28.04.2018 23:30

Piękne koncerty... :)

Gość28.04.2018 11:51

Bardzo ciekawa impreza :) Brawo!

Fanjazz28.04.2018 10:05

Pan Przemysław Strączek jest niezwykłą osobą. Sympatycy jazzu są Mu bardzo wdzięczni. Kilka lat temu jazz nie był znany w Jastrzębiu. A to bardzo energetyczny styl muzyki. I bardzo rozległy. Od muzyki poważnej do ludowej. Są ludzie, którym Bozia poskąpiła rozumienia muzyki innej od tej najprostszej. Można im tylko współczuć. Nie słyszą tego co my słyszymy. Muszą z tym żyć. Oni mają tak jak głusi. Nie słyszą, choćby śpiewu ptaków.
Wybieram się na co najmniej dwa koncerty. Nie mogę na wszystko z wielu powodów. Szkoda, ale życie ma swoje cienie.

Wiesław28.04.2018 7:52

Ja słucham tylko disko polo