Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°17°
6 maja 2018

Andrzej Duda: przeżyli dzięki rozszczelnionej rurze

Andrzej Duda: przeżyli dzięki rozszczelnionej rurze
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

- Modlimy się za tych, którzy są na dole – powiedział prezydent Andrzej Duda, który w niedzielę przyjechał do Jastrzębia-Zdroju. Prezydent spotkał się ratownikami, uczestniczącymi w akcji ratunkowej w kopalni Zofiówka, gdzie w sobotę doszło do silnego wstrząsu. Odwiedził też górników, którzy leżą w jastrzębskim szpitalu.

Prezydent podczas spotkania z prasą przed kopalnią powiedział, że rozmawiał z częścią ratowników, którzy brali udział w akcji ratunkowej pod ziemią. - Warunki na dole się trudne. Panuje wysokie stężenie metanu, ratownicy muszą pracować w maskach. Brakuje tlenu. Ale ratownicy są zdeterminowani. Wszyscy liczą, że tych czterech uwięzionych górników żyje – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent przekazał także informacje od ratowników, którzy powiedzieli, że trzech uwięzionych górników znajduje się w tunelu, który jest rumowiskiem.

- Modlimy się za tych, którzy są na dole i żyjemy nadzieją – powiedział Duda. - Chcę wyrazić gorące współczucie dla rodziny górnika, który nie żyje.

Prezydent zapytany, czy spotka się z czekającymi rodzinami górników, którzy zostali uwięzieni w kopalni, odpowiedział, że psychologowie zajmujący się bliskimi, poprosili, żeby w tak trudnej sytuacji nikt rodzinom nie przeszkadzał.

 

 

Duda spotkał się z górnikami w szpitalu

Po godzinie 14:00 Andrzej Duda zakończył swoją wiztę w szpitalu u rannych górników. - Są w dobrym stanie. Widać, że to są twardzi faceci - podsumował prezydent.

Andrzej Duda przyznał również, ze rozmawiał z rannymi górnikami o tym, co stało się pod ziemią. Górnicy, do których wczoraj dotarli ratownicy, opowiedzieli prezydentowi, że przeżyli dzięki rozszczelnionej rurze, którą pod ziemię było wtłaczane powietrze.

Mężyźni opowiadali, że stężenie metanu było tak duże, że musieli zbliżyć się do wylotu powietrze, żeby się nie udusić, a każda próba oddychania w większej odległości od wylotu wtłaczanego powietrza, mogła się skończyć utratą przytomności. Górnicy powiedzieli prezydentowi, że przysunęli się do wylotu powietrza i oczekiwali na ratunek.

Więcej informacji o przebiegu akcji ratunkowej: Górnik, do którego dotarli dziś ratownicy, nie żyje

Polub i udostępnij
Mali Giganci
Czytaj też

Co z węglem dla emerytów górniczych? Dyskusja w Sejmie Co z węglem dla emerytów górniczych? Dyskusja w Sejmie

Nadchodzi spadek cen węgla koksującego? Nadchodzi spadek cen węgla koksującego?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (12)
Gość07.05.2018 14:01

Miejmy nadzieję, że kiedy wszystko się skończy politycy pomogą rodzinom. I nie zapomną o sierotach i wdowach. Bo kiedy zgasną flesze to zostaje człowiek. .I jego trauma.

Gość07.05.2018 12:47

Wreszcie opinia eksperta.

Gość07.05.2018 10:59

Bardzo dobrze ,że Prezydent RP odwiedził górników.Każde wsparcie jest potrzebne w tak trudnej sytuacji.Ludzie muszą wiedzieć ,że mogą liczyć na pomoc w każdej chwili.Ładny gest,że wrócił do strapionych rodzin na kopalnie.Może nie jest to odpowiedni moment na uwagi ale jedno zdanie do Pani Rzecznik szpitala.Przyjechał Prezydent RP odwiedzić chorych do szpitala a nie na piknik do Pacanowa.

inzynier BOLEK07.05.2018 8:29

nasza wielka prezydent teraz wielce pomaga a w 2015 jak do nas strzelano to siedziała cicho :)

Jasiu07.05.2018 7:57

Nie wiem naprawdę po co przyjechal

Jdkakak07.05.2018 0:49

Naprawdę straszne. Nie chce wiedzieć co górnicy czują każdego dnia zjeżdżając na dół. Wiem że moja Mama nigdy nie była spokojna dopóki Tata nie wrócił ze swojej zmiany. Był ratownikiem a w domu nigdy nie chciał o tym rozmawiać. Darze was ogromnym szacunkiem. I niech Bóg nad wami czuwa. A tym którym udało się wyjść z tak wielkiej tragedii, niech szybko wracają do zdrowia.

Kopalnia06.05.2018 20:13

W 2015 podobne wstrząsy były w Kopalni chyba Staszic, górnicy w tym czasie chyba nie Fedrowali, też odczuwalne w blokach, też to była sobota (luty,marzec) i nagromadzenie w tym czasie obcej agentury która jak widać atakuje prezydenta i premiera że przyjechali odwiedzić rodziny górników co w tym złego....

Pokaż wszystkie opinie (12)