Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 27°22°
13 listopada 2018

Tysiące ludzi wspólnie świętowało w Jastrzębiu

Tysiące ludzi wspólnie świętowało w Jastrzębiu
fot. Prezydent Anna Hetman / Facebook. com.

Takich tłumów dawno już nie było na ulicach Jastrzębia. Doniosła rocznica, bo 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości skłoniła mieszkańców do wspólnego świętowania. W marszu, który przeszedł al. Józefa Piłsudskiego wzięło udział ok. 5 tys. ludzi. To jednak nie był jedyny punkt tych uroczystości.

100-lecie niepodległości było godnie świętowane w Jastrzębiu. Okazało się, że można stworzyć ciekawą propozycję obchodów tego dnia wykraczającą poza oficjalne składanie wieńców i mszę świętą w kościele „na górce”. Jastrzębianie chętnie skorzystali tych propozycji.

Obchody rocznicowe zaczęły się od akcentów muzycznych. W piątek na scenie kina „Centrum” zaprezentował się Chór Miejski z repertuarem patriotycznym. To był tylko przedsmak tego, co było przygotowane na sobotę. Piosenki dwudziestolecia międzywojennego zabrzmiały wykonaniu aktorów Teatru Czeskiego w Cieszynie - Scena Polska.  Publiczność przeniosła się w sentymentalną podróż w czasie, dzięki m.in. takim szlagierom jak: „Ada to nie wypada”, „Już taki jestem zimny drań”, „Miłość ci wszystko wybaczy”. Na scenie królowali panowie we frakach i panie w długich sukniach.

Obraz mo??e zawierać: 9 os??b, ludzie stoją

Oficjalne uroczystości związane ze świętem niepodległości odbyły się, jak co roku, przed pomnikiem w sołectwie Bzie oraz w kościele pw. Najświętszej Marii Panny - Matki Kościoła, gdzie odprawiono mszę za Ojczyznę. Ale nie tylko tam modlono się za pomyślność Polski.  Także w Parafii Ewangelickiej wspominano 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Dziękujemy Ci Boże za ten kraj, w którym pozwalasz nam mieszkać. Dziękujemy Ci za miasto nasze. Dziękujemy Ci za wolność, którą nas obdarowałeś. Spraw abyśmy nikomu jej nie zabierali. Nikogo nie krzywdzili. Spraw Panie, abyśmy własną pracą pomnażali pożytek narodu. Dziękujemy Ci za poświecenie naszych poprzednich pokoleń dla dobra naszej ziemskiej Ojczyzny - Polski - modlił się podczas nabożeństwa proboszcz ks. Jan Raszyk.

Głównym punktem jastrzębskiego świętowania 100-lecia niepodległości był marsz, który przeszedł al. Piłsudskiego pod kino Centrum. Według szacunku Policji wzięło w nim udział 5 tysięcy osób. Na zaproszenie prezydent miasta Anny Hetman odpowiedzieli ludzie w różnym wieku, rodziny z dziećmi.  - relacja video

Obraz mo??e zawierać: co najmniej jedna osoba i na zewnątrz

Wszyscy wspólnie maszerowali pod kino, gdzie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów wszystkich szkół w mieście. Wzruszającym momentem była chwila, kiedy kilka tysięcy ludzi wspólnie zaśpiewało Mazurek Dąbrowskiego. Później przyszedł czas na takie piosenki jak „Ułani, ułani”, „My, pierwsza brygada”, „Serce w plecaku”. Na zakończenie był pokaz ogni sztucznych - relacja video 

Prezydent Anna Hetman odniosła się do doniosłej rocznicy, która przypada na dzień 11 listopada.

- Jeszcze 100 lat temu wielu naszych przodków mogło pomarzyć o tym, by Polska była wolna, by w naszym kraju działo się dobrze, by każdy mógł powiedzieć, co chce, by każdy mógł pójść tam, gdzie chce, by każdy mógł świętować. Dziś jesteśmy razem Po 123 latach niewoli - 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Jesteśmy wolni - mówiła prezydent Anna Hetman.

100. rocznica obchodów Święta Niepodległości pokazała, że jastrzębianie czują potrzebę wspólnego wyrażania swoich uczuć patriotycznych. Potrafią wyrażać radność i dumę z tego, że są Polakami i cieszą się z wywalczonej przed laty wolności. Zorganizowane przez miasto koncerty i inne imprezy cieszą się dużym powodzeniem wśród mieszkańców.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

Obraz mo??e zawierać: niebo i na zewnątrz

Polub i udostępnij
Czytaj też

Obchody Święta Niepodległości w Jastrzębiu Obchody Święta Niepodległości w Jastrzębiu

Pokaz ogni sztucznych z okazji Święta Niepodległości Pokaz ogni sztucznych z okazji Święta Niepodległości

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (42)
Prawdomowny18.11.2018 14:15

Czyli Jastrzebie z marszu niepodleglosci zrobilo wybieg dla kiboli. Nie wiem jak bardzo ograniczonym trzeba byc by szczegolnie w taki dzien oszpecic flage narodowa jakimis bzdurnymi barwami klubowymi, no ale jaka niepodleglosc tacy patrioci - stado baranow.

Do kibic17.11.2018 5:29

Kibice nie patrza na to kto z jakiej parti tylko no dobro klubu.A pani Anna pomaga klubom sportowym i dlatego ma wieksze poparcie niz jej oponenci.

Gość16.11.2018 7:09

Piękne uroczystości były :)

Gość16.11.2018 7:04

Bracia wiedzą że w mieście są spaleni - szczególnie ten niemowa, który nie mówi a bełkota.

kibic15.11.2018 12:40

wiecie że pod pomnikiem w Bziu był poseł Gadowski , pytam gdzie byli bracia , to o czymś świadczy [ poseł PIS wysłużył się jakimś pomocnikiem - wstyd ]. W Jastrzębiu PISowi została już tylko V - ta kolumna w postaci kibiców GKS Jastrzębie .

jastrzębianka 15.11.2018 6:46

Mnie ta uroczystość wzruszyła bardzo

do Adam 14.11.2018 21:49

Strzały armatnie są wydawane na rozkaz w formule wojskowej. Z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. A kibice nie są żadną oficjkaną reprezentacją państwa tak jak wojsko. I nie mają żadnej odgornie zatwierdzonej formuły odpalania tyche rac. Wszystko idzie na żywioł. Więc to ani eleganckie, ani kulturalne z ich strony.

Pokaż wszystkie opinie (42)