Tysiące ludzi wspólnie świętowało w Jastrzębiu
Takich tłumów dawno już nie było na ulicach Jastrzębia. Doniosła rocznica, bo 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości skłoniła mieszkańców do wspólnego świętowania. W marszu, który przeszedł al. Józefa Piłsudskiego wzięło udział ok. 5 tys. ludzi. To jednak nie był jedyny punkt tych uroczystości.
100-lecie niepodległości było godnie świętowane w Jastrzębiu. Okazało się, że można stworzyć ciekawą propozycję obchodów tego dnia wykraczającą poza oficjalne składanie wieńców i mszę świętą w kościele „na górce”. Jastrzębianie chętnie skorzystali tych propozycji.
Obchody rocznicowe zaczęły się od akcentów muzycznych. W piątek na scenie kina „Centrum” zaprezentował się Chór Miejski z repertuarem patriotycznym. To był tylko przedsmak tego, co było przygotowane na sobotę. Piosenki dwudziestolecia międzywojennego zabrzmiały wykonaniu aktorów Teatru Czeskiego w Cieszynie - Scena Polska. Publiczność przeniosła się w sentymentalną podróż w czasie, dzięki m.in. takim szlagierom jak: „Ada to nie wypada”, „Już taki jestem zimny drań”, „Miłość ci wszystko wybaczy”. Na scenie królowali panowie we frakach i panie w długich sukniach.
Oficjalne uroczystości związane ze świętem niepodległości odbyły się, jak co roku, przed pomnikiem w sołectwie Bzie oraz w kościele pw. Najświętszej Marii Panny - Matki Kościoła, gdzie odprawiono mszę za Ojczyznę. Ale nie tylko tam modlono się za pomyślność Polski. Także w Parafii Ewangelickiej wspominano 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Dziękujemy Ci Boże za ten kraj, w którym pozwalasz nam mieszkać. Dziękujemy Ci za miasto nasze. Dziękujemy Ci za wolność, którą nas obdarowałeś. Spraw abyśmy nikomu jej nie zabierali. Nikogo nie krzywdzili. Spraw Panie, abyśmy własną pracą pomnażali pożytek narodu. Dziękujemy Ci za poświecenie naszych poprzednich pokoleń dla dobra naszej ziemskiej Ojczyzny - Polski - modlił się podczas nabożeństwa proboszcz ks. Jan Raszyk.
Głównym punktem jastrzębskiego świętowania 100-lecia niepodległości był marsz, który przeszedł al. Piłsudskiego pod kino Centrum. Według szacunku Policji wzięło w nim udział 5 tysięcy osób. Na zaproszenie prezydent miasta Anny Hetman odpowiedzieli ludzie w różnym wieku, rodziny z dziećmi. - relacja video
Wszyscy wspólnie maszerowali pod kino, gdzie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów wszystkich szkół w mieście. Wzruszającym momentem była chwila, kiedy kilka tysięcy ludzi wspólnie zaśpiewało Mazurek Dąbrowskiego. Później przyszedł czas na takie piosenki jak „Ułani, ułani”, „My, pierwsza brygada”, „Serce w plecaku”. Na zakończenie był pokaz ogni sztucznych - relacja video
Prezydent Anna Hetman odniosła się do doniosłej rocznicy, która przypada na dzień 11 listopada.
- Jeszcze 100 lat temu wielu naszych przodków mogło pomarzyć o tym, by Polska była wolna, by w naszym kraju działo się dobrze, by każdy mógł powiedzieć, co chce, by każdy mógł pójść tam, gdzie chce, by każdy mógł świętować. Dziś jesteśmy razem Po 123 latach niewoli - 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Jesteśmy wolni - mówiła prezydent Anna Hetman.
100. rocznica obchodów Święta Niepodległości pokazała, że jastrzębianie czują potrzebę wspólnego wyrażania swoich uczuć patriotycznych. Potrafią wyrażać radność i dumę z tego, że są Polakami i cieszą się z wywalczonej przed laty wolności. Zorganizowane przez miasto koncerty i inne imprezy cieszą się dużym powodzeniem wśród mieszkańców.
Katarzyna Barczyńska-Łukasik
Idąc w marszu zauważyłem z boku na chodniku radio teherana z zaciśniętymi zębami a wzrok pełen nienawiści.Nieladnie człowieku.
Pięknie, pokazaliśmy pisowcom, że nie mają monopolu na patriotyzm. A społczeństwo obywtelskie żyje - pomimo, że jest przez nich tłamszone! Brawo Jastrzębianie