Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
16 maja 2019

JSW planuje otwarcie linii autobusowej

JSW planuje otwarcie linii autobusowej
fot. JSW

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Jastrzębska Spółka Węglowa zaprezentowała nowe kierunki i trendy swojej działalności.

Spółka górnicza z Jastrzębia poinformowała o zamiarze realizacji pionierskiego projektu, który ma być realizowany wspólnie z miastem Katowice. Chodzi o uruchomienie linii autobusowej, który będzie napędzany przez wodór. Projekt ten będzie realizowany przez firmę JSW Innowacje.

Droga do wodoru zaczyna się pod ziemią - od wydobycia węgla koksowego w jastrzębskich kopalniach. Z niego - w koksowniach JSW Koks powstaje koks, a przy okazji – gaz koksowniczy. Z gazu można separować wodór o czystości 99,999 proc. dzięki technologii adsorpcji zmiennociśnieniowej PSA (Pressure Swing Adsorption). Używany w ogniwach paliwowych autobusów lub samochodów gaz, podczas procesu odwróconej elektrolizy, rozkłada się na protony i neutrony. Z tych pierwszych powstaje prąd, te drugie zamieniają się w parę wodną - jedyny rezultat użycia wodoru w pojazdach.

Polub i udostępnij
Czytaj też

W kopalniach JSW ponad 2 tys. zakażeń W kopalniach JSW ponad 2 tys. zakażeń

W JSW nie ma przypadków mobbingu W JSW nie ma przypadków mobbingu

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (38)
Borys20.05.2019 11:44

Dominikanos ma rację. Trasa Jastrzębie-Zofiówka-Borynia i z powrotem.

Damianikos20.05.2019 8:44

A może bardziej ekologiczne byłoby uruchomienie lini pracowniczych do swoich zakładów z największych miast w regionie zamiast tej piarowej szopki. Parkingi przy kopalniach pękają w szwach.

polska języka trudna19.05.2019 14:36

"Chodzi o uruchomienie linii autobusowej, który będzie napędzany przez wodór"

Gość18.05.2019 11:42

Linia obejmuje przystanki od kościoła do kościoła

Seler18.05.2019 7:42

Brocha i Kaczyński przegrali 27 do 1 go to jest wasz wybór.

antyPKM17.05.2019 15:56

Buhaha! W samym mieście jeżdżą trupy, kierowane przez chorowitych kierowców, obsługujących przyciete na maksa linie. To jest śmiech ma sali. Miało być lepiej, a firma z Jastrzębia rozwija komunikację poza Jastrzębiem!! To jest grane na żywo z miasta, w którym nigdy nie będzie lepiej!!!

Andrzej 17.05.2019 14:59

Proponuje :
Jastrzębie - Toruń ;
przez Częstochowę i Licheń

Gość17.05.2019 13:13

Przewozy pracownicze zlikwidowali ,gdzie pracownicy czesciowo za nie placili. Hipokryzja na maxa:/ zamiast inwestowac w pracownika i miasto w ktorym jest spółka to rozdawnictwo pelna gęba.... pikniki i inne bzdety . Kiedy Jsw otworzy projekt lotow w kosmos?

Dżordż prosto z drzewa17.05.2019 10:13

A jeżeli, załóżmy tak czysto hipotetycznie, że kierowca autobusu zastrajkuje, to będzie komunikacja zastępcza?

Głos fszystkich jaszczembian17.05.2019 6:03

To podniosła chwila. Jesteśmy wzruszeni. Piszę te słowa w imieniu absolutnie wszystkich mieszkańców miasta!

Pokaż wszystkie opinie (38)