Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 22°20°
28 czerwca 2019

Co z dalej z PKM? Kiedy wyjdzie na prostą?

Co z dalej z PKM? Kiedy wyjdzie na prostą?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Niedawne zawirowania wokół komunikacji miejskiej w Jastrzębiu skłoniły władze miasta, aby zastanowić się nad uczynieniem z Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej tak zwanego podmiotu wewnętrznego. Co dalej z tą sprawą?

O tym, że możliwe jest przekształcenie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w podmiot wewnętrzny należący do Międzygminnego Związku Komunikacyjnego gminy członkowskie wypowiedziały się w kwietniu br., podczas Walnego Zgromadzenia MZK. Co dalej dzieje się z tą sprawą?

Roman Foksowicz, przewodniczący Zarządu MZK, poinformował, że obecnie przeprowadzany jest audyt, który ma oszacować koszty takiej operacji. Dopiero po uzyskaniu tych informacji będzie można opublikować tak zwane roczne ogłoszenie, w którym MZK poda do publicznej wiadomości zamiar przekształcenia PKM  w podmiot wewnętrzny.

Audyt ma się zakończyć w lipcu, jednak już teraz rysuje się koszt wozokilometra, który byłyby w stanie zapewnić bezpieczne funkcjonowanie PKM.Jak wskazuje Roman Foksowicz może on wynieść ok. 6,20-6,40 zł. Taka wartość byłaby niższa od tej, której żądają działające na rynku firmy przewozowe, co byłoby z korzyścią dla gmin członkowskich MZK.

Podczas Walnego Zgromadzenia MZK, które odbyło się w ubiegłym tygodniu, gminy członkowskie nie zgodziły się na udzielenie PKM poręczenia bankowego. Powodem tego jest nadal zbyt mała wartość wozokilometra, co jest podstawą osiągnięcia dochodu przez przedsiębiorstwo. Wartość tego wozokilometra nie zmieniła się od czasu, kiedy usługi przewozowe świadczyła na naszym terenie firma Warbus (5,04 zł).

Tak więc, dalsze działania w stosunku co do PKM, jakie podejmą gminy  członkowskie MZK, uzależnione są od wyniku audytu, w szczególności kosztów związanych z przekształceniem. Następnie wszystkie gminy tworzące MZK muszą wyrazić zgodę na taką operację.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

MZK: Tańsze bilety do Wodzisławia i Rybnika MZK: Tańsze bilety do Wodzisławia i Rybnika

Uwaga! Nowy rozkład jazdy MZK Uwaga! Nowy rozkład jazdy MZK

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (29)
Olka18.07.2019 19:01

Radni na czele z panem Szeredą przegonili WARBUSA z nowymi autobusami z klimatyzacją .Taki był pewny siebie ten pan.Zapytam ile razy w miesiącu pan jeżdzi autobusem z PKM .?BEZ KLMY ? Kierowcy mają 11.6 zł . na rękę za godz.Gdzie są nowe obiecane autobusy, pociągi?....KABARET

Bazyl03.07.2019 18:50

A róbta co chceta z tym

KOMUNAwroc01.07.2019 20:07

Panowie z PKMu - zrobiliscie szum, gdy jezdzila firma Warbus, Mikrus i PKM. Teraz jezdzi Mikrus, Klosok, A21, PKM. Gdzie teraz jestescie? Gdzie p.Szereda, ktory na FaceBook'u wylewal zale, jakimi autobusami jezdzila firma Warbus, a teraz gdy Solarisy PKMu sie sypia, to cisza?

Iwona01.07.2019 19:15

Z takimi przeszkodami jak ma PKM prywatny sobie poradzi z łatwością.

Radio Teheran01.07.2019 10:12

"A kiedy naprawione będą te tablice na przystankach? Byłem na przystanku koło Carrefoura i mi pokazywało, że następny autobus jest o czwartej rano."

One nie musza dzialac, one musza byc, bo sa za pieniadze UE.

Znafca temató01.07.2019 8:51

Poruszanie się samochodem drogami po mieście = żenada.
Czekanie na powrót pociągów pasażerkich do nas = bezcelowe.
Pojawienie się nowych inwestorów wraz z miejscami pracy dla jastrzębian = naiwność.
Korzystanie z autobusów w miarę dobrze zarządzanej komunikacji miejskiej = niemożliwe.
Funkcjnowanie w mieście takich instytucji jak NFZ czy ZUS = nieopłacalne.
Ale za to cieszmy się rozdmuchaną biurokracją w UM i aferami u największego pracodawcy w regionie czyli JSW.

....30.06.2019 23:11

A kiedy naprawione będą te tablice na przystankach? Byłem na przystanku koło Carrefoura i mi pokazywało, że następny autobus jest o czwartej rano. No poszedłem pieszo, a mnie minął 101 po drodze, przecież to bez sensu.

Pokaż wszystkie opinie (29)