Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Głośne wołanie o pamięć [ZDJĘCIA, WIDEO]

„Nie możemy dać sobie wyciąć trzy czwarte mózgu” – takie słowa padły na spotkaniu z prof. Stanisławem Nicieją podczas wernisażu wystawy pt. „Moja wielka wołyńska rodzina”, który odbył się w jastrzębskiej Galerii Historii Miasta.

Głośne wołanie o pamięć [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wystawa w GHM wzbudziła ogromne zainteresowanie. Fot. KaBa

Wystawa pt. „Moja wielka wołyńska rodzina” w GHM

Wystawa poświęcona polskim Kresom Wschodnim, którą otworzono w Galerii Historii Miasta, przyciągnęła tłumy. Dodatkowym magnesem był profesor Stanisław Nicieja, który specjalnie z tej okazji przyjechał do Jastrzębia z wykładem. Jednym słowem – galeria pękała w szwach.

„Wystawa moja wielka wołyńska rodzina” – to opowieść o polskich Kresach Wschodnich autorstwa Dariusza Kanaka, potomka mieszkańców tych ziem. Lwowskie korzenie zawdzięcza on ojcu, a wołyńskie – matce. Jego krewnymi są rodziny Czerwińskich i Zabłockich.

- Badając rodzinne powiązania odkrywałem ciekawe miasta, jak na przykład Korzec znany z manufaktury porcelany (1783 r.), ale też pierwszej szkoły z polskim językiem wykładowym w zaborze rosyjskim (1907 r.). Innym miastem, które mnie zafascynowało, była osada górnicza Janowa Dolina. Zostało ono zbudowane według nowoczesnej myśli inżynierskiej. I takich ciekawych miejsc na dawnym polskim Wołyniu jest wiele – mówił Dariusz Kanak.

Profesor Stanisław Nicieja, który od lat bada historie Kresów Wschodnich i jest niekwestionowanym autorytetem w tej dziedzinie, mówił o przywracaniu do społecznej pamięci historii tych terenów.

Odkrywanie zapomnianych miast

- Odkrywam dawne polskie miasta i miasteczka oraz małe, niepozorne miejscowości. Jednak patrzę na nie w czasach ich świetności, prosperity.  Widzimy Korzec, Janową Dolinę, ale też Równe – największe miasto województwa wołyńskiego. Działała tam Rafineria Olejów Jadalnych „Wołyń”, jeden z największych szpitali wojskowych II RP czy zakład produkujący wysokiej jakości grzejniki elektryczne na licencji szwajcarskiej. Natomiast cukier pochodzący z miejscowej cukrowni był podawany w najlepszych hotelach francuskich – podkreślał prof. Nicieja.

Warto dodać, że profesor Stanisław Nicieja jest autorem wielotomowej pozycji o tematyce Kresów Wschodnich – „Kresowa Atlantyda”. Podczas spotkania w jastrzębskiej Galerii Historii Miasta promował on swój ostatni, XX tom poświęcony trzem miejscowościom: Równem, Janowej Dolinie i Korcowi.

- Piszę dwa tomy rocznie na temat naszych miast, pozostałych poza granicami. Nie możemy o nich zapomnieć, bo to tak jakbyśmy dali wyciąć sobie trzy czwarte mózgu. Gdzie bowiem urodzili się: Piłsudski, Kościuszko, Moniuszko, Słowacki, Mickiewicz, Zapolska, Herbert, Górski? Właśnie w tych miastach, o których piszę i przywracam je naszej, polskiej pamięci - mówił prof. Stanisław Nicieja.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~historyk (87.239. * .58) 11.05.2024 21:00
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Ąlicja23 (83.22. * .34) 08.05.2024 10:58

Wspaniała wystawa, ciekawy wykład

~Obserwatorium (89.64. * .108) 08.05.2024 09:56

Ruch Narodowy zawsze gotowy . A gdzie reprezentacja PiS , po ?