Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°
5 grudnia 2019

525 mln zł na kolej. Będzie połączenie do Katowic

525 mln zł na kolej. Będzie połączenie do Katowic
fot. Bartłomiej Banaszak / PKP

525 mln zł przewidziano w Programie Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 roku na odtworzenie połączenia kolejowego pomiędzy Aglomeracją Śląską a Jastrzębiem-Zdrojem.

3 grudnia 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw, a także uchwałę w sprawie ustanowienia Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 roku, przedłożone przez ministra infrastruktury.

W ramach Programu przewidziano 525 milionów złotych na odtworzenie połączenia kolejowego pomiędzy Aglomeracją Śląską a Jastrzębiem-Zdrojem.

Tereny kolejowe, które obecnie są niewykorzystywane zostaną przywrócone do ponownego użytku na cele transportowe. Co więcej, możliwe będzie przekazywanie linii kolejowych do nieodpłatnego korzystania przez samorządy. Oczekiwanym efektem realizacji Programu będzie przywrócenie ponownego eksploatowania infrastruktury kolejowej na terenach aktualnie nieczynnych lub po zlikwidowanej infrastrukturze kolejowej.

Nowe rozwiązania wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem zmian dotyczących finansowania ze środków Funduszu Kolejowego, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

- Przypominamy, że w trakcie spotkania w Urzędzie Miasta Jastrzębie-Zdrój w październiku br., z udziałem przedstawicieli zainteresowanych samorządów, PKP PLK i Urzędu Marszałkowskiego omówiono możliwe warianty przebiegu połączenia oraz zaprezentowano stanowiska poszczególnych samorządów odnośne konkretnych tras. Pierwszym, niezbędnym i podstawowym krokiem związanym z przywróceniem połączenia kolejowego jest przygotowanie i opracowanie studium wykonalności – dokumentu, który wskaże optymalną pod względem technicznym, ekonomicznym i przede wszystkim komunikacyjnym trasę przebiegu tego połączenia – wyjaśnia rzecznik jastrzębskiego magistratu Katarzyna Wołczańska.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Czy kolej ominie Jastrzębie? Czy kolej ominie Jastrzębie?

Nie powstanie "Port Jastrzębie". Skrócono tory Nie powstanie "Port Jastrzębie". Skrócono tory

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (42)
Gość09.12.2019 14:50

Strata pieniędzy, choć to i tak pewnie obiecanki-cacanki

Oko07.12.2019 13:38

Jest kasa bedzie trasa!!!

Hotel Abbasi07.12.2019 5:51

"Bedzie calkowicie nowa trasa nr 115"

Bzdur ktoś ci naopowiadal. To nie ma najmniejszego sensu
Nie ma, bo trasa jest i działa. Przeprowadzenie jej przez Jastrzębie nic nie poprawi. Możnaby pomyśleć o szybkim połączeniu Jastrzębia z tą trasą.

Gość06.12.2019 22:27

@Oko

"Bedzie calkowicie nowa trasa nr 115"

Tak, jasne. Ciekawe czy właściciele działek i domów stojących na tej nowej trasie dobrowolnie oddadzą dobytek?

Oko06.12.2019 11:03

Bedzie calkowicie nowa trasa nr 115, ostrawa-katowice, przez Jastrzebie i Bogumin (nowy 30km odcinek). Wiec A-1 bedzie ominiets!!!! Z Czechami jest juz podpisane porozumienie!!! "'... My tym misiem wszystkim niedowiarka otwieramy oczy"

Gość06.12.2019 8:58

@do Hotel, Radio, seboc, Gość 05.12.2019 16:10

"pisze 60% postów" - naucz się liczyć i nie zakrzywiaj rzeczywistości, bo piszę dokładnie okrągłe 74,67% postów

"Chciałbym teraz widziec miny wszystkich malkontentów" - wpadnij to pokazę ci te miny, a nawet mój granatnik.

Suchy herbatnik06.12.2019 8:20

Problemem nie będzie także podróż do czeskiej Pragi ponieważ i do tego miasta będzie kursował pociąg z Wodzisławia Śląskiego.

Hmm...06.12.2019 5:16

@Suchy...widze,że z matematyki spore zaległości :))

Podatnik05.12.2019 22:50

Jest problem z poprowadzeniem dalszej cześć obwodnicy z Mszanej w kierunku Raciborza. Przeszkadza A1 oraz tereny zamieszkałe. Teraz pytanie którędy pójdzie kolej z Jastrzębia na Wodzisław? Też ma po drodze A1.
Most czy tunel? Pamiętacie jakie były problemy z A1 i ciekiem wodnym A tu chodzi o rozwiązanie A1 kontra PKP.
Czekam na cyrki z tym związane.

do Suchy Herbatnik05.12.2019 21:58

Czyli według ciebie matematyku po podstawówce do 2028 roku zostało 29 lat. Normalny pet z ciebie. Zamiast dzików, to ty idź lepiej szukać liczydła albo ksiązki z matematyki z drugiej klasy, nieuku. He he he

Pokaż wszystkie opinie (42)