Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°13°
20 stycznia 2020

"Korfanty" pamięta o Marszu Śmierci

  • "Korfanty" pamięta o Marszu Śmierci
  • "Korfanty" pamięta o Marszu Śmierci
  • "Korfanty" pamięta o Marszu Śmierci
  • "Korfanty" pamięta o Marszu Śmierci
Więcej zdjęć:
fot. Aleksandra Gibes

W Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w sobotę odbyło się spotkanie poświęcone pamięci ofiar Marszu Śmierci z 1945 roku. W murach szkoły wspominano tragiczne wydarzenia, sprzed 75 lat.  Jastrzębscy potomkowie „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” opowiedzieli o tym, jak ich przodkowie ratowali zbiegłych więźniów.

Jak co roku, przedstawiciele  Zespołu Szkół Nr 2  i  Zespołu Szkół Nr 6 spotkali się z uczestnikami Rajdu Szlakiem Marszu Śmierci Auschwitz - Wodzisław. Od wielu lat, piechurzy z panem Janem Stolarzem na czele są witani przez historyków „Korfantego” i  polonistkę „Sobieskiego”, panią Lidię Różacką.

W sobotnie popołudnie 18 stycznia, do ZS 2 przybyli uczniowie obu szkół wraz z rodzicami. Przedsięwzięcie uzyskało wsparcie społeczności  osiedla  Jastrzębie Górne i Dolne, a na spotkanie przybyli jej przedstawiciele - Rada Osiedla z Krystyną  Piechoczek, wiceprzewodniczący Rady Miasta   Ryszard Piechoczek, strażacy OSP Jastrzębie Górne.

W ubiegłych latach, na spotkania zapraszano świadków historii  - była wśród nich nieżyjąca już   Helena Królik, która  zarejestrowała w pamięci zarówno Marsz Śmierci, jak i pochówek ofiar w zbiorowej mogile.

W tym roku gościliśmy potomków rodziny  jastrzębskich Sprawiedliwych ,Gertrudy i Erwina Mołdrzyków. Wnuczka  Sprawiedliwych  -   Danuta   Matyjasik, a także   prawnuczka, Edyta Matyjasik-Pasek, (nauczyciel SP 12), przekazały zgromadzonym wzruszającą relację rodzinną  o ocaleniu  Żydówek z Sosnowca, Simy i Malki  Dafner.  O tym,  jak Erwin Mołdrzyk znalazł  w stodole dwie zmarznięte postaci w pasiakach , jak jego żona, Gertruda, powiedziała - „Trzeba ratować ludzi…”

Pani Edyta zapamiętała moment, kiedy w 1988 roku  ich dom  odnalazła Sima, rozpoznając stodołę, w której  ukryła się z siostrą w styczniu 1945 roku. Niestety, Erwin Mołdrzyk nie dożył tego radosnego momentu ,choć często  martwił się o losy ocalonych więźniarek. Pani Gertruda  w towarzystwie córek udała się do Jerozolimy,  żeby w Instytucie Yad Vashem  odebrać   Medal  „Sprawiedliwy  wśród Narodów Świata.”

Wszyscy zgromadzeni tego popołudnia  w ZS 2 mogli obejrzeć  rodzinne pamiątki państwa Mołdrzyków - zdjęcia, dyplom i  medal z napisem „Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat.”

Następnie uczestnicy spotkania udali się w kierunku zbiorowej mogiły  ofiar Marszu Śmierci przy kościele pw.św Katarzyny.  Minutą ciszy uczczono pamięć więźniów, uczniowie i piechurzy zapalili znicze. Warto zaznaczyć, że  w tym samym  dniu, przedstawiciele Muzeum Auschwitz-Birkenau na całej  trasie pochodu, kładli wiązanki kwiatów na grobach i przy pomnikach.

Ostatnim punktem uroczystości było zapalenie zniczy na grobie państwa Mołdrzyków  - prawnuczka Sprawiedliwych i Jan Stolarz zaapelowali o pamięć o tych  tragicznych wydarzeniach stycznia 1945 roku.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Będzie rondo im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Będzie rondo im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

Ahoj przygodo! Uczniowie na spływie kajakowym Ahoj przygodo! Uczniowie na spływie kajakowym

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (6)
historyk 21.01.2020 6:23

Trzeba pamiętać

Katarzyna Gibes20.01.2020 15:13

Organizatorem spotkania była też pani Monika Długosz.

Gość20.01.2020 12:41

Według najnowszych ustaleń IPN-u obóz koncentracyjnu Auschwitz wyzwoliły wojska amerykańskie i żołnierze wyklęci. Inne ustalenia mówią, że Warszawę wyzwolono w 1989 roku.

Gość20.01.2020 11:12

To było zaledwie 75 lat temu...

Gość20.01.2020 11:09

Pamiętajmy o tych, którzy szli i o tych, którzy im pomagali.

Nauczyciel20.01.2020 10:52

Brawo Kasia i Lidka.