KIK Jastrzębie
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°
BS Kredyt bez gwiazdek
20 stycznia 2020

"Korfanty" pamięta o Marszu Śmierci

  • "Korfanty" pamięta o Marszu Śmierci
  • "Korfanty" pamięta o Marszu Śmierci
  • "Korfanty" pamięta o Marszu Śmierci
  • "Korfanty" pamięta o Marszu Śmierci
Więcej zdjęć:
fot. Aleksandra Gibes

W Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w sobotę odbyło się spotkanie poświęcone pamięci ofiar Marszu Śmierci z 1945 roku. W murach szkoły wspominano tragiczne wydarzenia, sprzed 75 lat.  Jastrzębscy potomkowie „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” opowiedzieli o tym, jak ich przodkowie ratowali zbiegłych więźniów.

Jak co roku, przedstawiciele  Zespołu Szkół Nr 2  i  Zespołu Szkół Nr 6 spotkali się z uczestnikami Rajdu Szlakiem Marszu Śmierci Auschwitz - Wodzisław. Od wielu lat, piechurzy z panem Janem Stolarzem na czele są witani przez historyków „Korfantego” i  polonistkę „Sobieskiego”, panią Lidię Różacką.

W sobotnie popołudnie 18 stycznia, do ZS 2 przybyli uczniowie obu szkół wraz z rodzicami. Przedsięwzięcie uzyskało wsparcie społeczności  osiedla  Jastrzębie Górne i Dolne, a na spotkanie przybyli jej przedstawiciele - Rada Osiedla z Krystyną  Piechoczek, wiceprzewodniczący Rady Miasta   Ryszard Piechoczek, strażacy OSP Jastrzębie Górne.

W ubiegłych latach, na spotkania zapraszano świadków historii  - była wśród nich nieżyjąca już   Helena Królik, która  zarejestrowała w pamięci zarówno Marsz Śmierci, jak i pochówek ofiar w zbiorowej mogile.

W tym roku gościliśmy potomków rodziny  jastrzębskich Sprawiedliwych ,Gertrudy i Erwina Mołdrzyków. Wnuczka  Sprawiedliwych  -   Danuta   Matyjasik, a także   prawnuczka, Edyta Matyjasik-Pasek, (nauczyciel SP 12), przekazały zgromadzonym wzruszającą relację rodzinną  o ocaleniu  Żydówek z Sosnowca, Simy i Malki  Dafner.  O tym,  jak Erwin Mołdrzyk znalazł  w stodole dwie zmarznięte postaci w pasiakach , jak jego żona, Gertruda, powiedziała - „Trzeba ratować ludzi…”

Pani Edyta zapamiętała moment, kiedy w 1988 roku  ich dom  odnalazła Sima, rozpoznając stodołę, w której  ukryła się z siostrą w styczniu 1945 roku. Niestety, Erwin Mołdrzyk nie dożył tego radosnego momentu ,choć często  martwił się o losy ocalonych więźniarek. Pani Gertruda  w towarzystwie córek udała się do Jerozolimy,  żeby w Instytucie Yad Vashem  odebrać   Medal  „Sprawiedliwy  wśród Narodów Świata.”

Wszyscy zgromadzeni tego popołudnia  w ZS 2 mogli obejrzeć  rodzinne pamiątki państwa Mołdrzyków - zdjęcia, dyplom i  medal z napisem „Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat.”

Następnie uczestnicy spotkania udali się w kierunku zbiorowej mogiły  ofiar Marszu Śmierci przy kościele pw.św Katarzyny.  Minutą ciszy uczczono pamięć więźniów, uczniowie i piechurzy zapalili znicze. Warto zaznaczyć, że  w tym samym  dniu, przedstawiciele Muzeum Auschwitz-Birkenau na całej  trasie pochodu, kładli wiązanki kwiatów na grobach i przy pomnikach.

Ostatnim punktem uroczystości było zapalenie zniczy na grobie państwa Mołdrzyków  - prawnuczka Sprawiedliwych i Jan Stolarz zaapelowali o pamięć o tych  tragicznych wydarzeniach stycznia 1945 roku.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jak zrobić biznesplan? Uczą w "Korfantym" Jak zrobić biznesplan? Uczą w "Korfantym"

Najlepsi na Śląsku, wybitni w kraju Najlepsi na Śląsku, wybitni w kraju

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (6)
historyk 21.01.2020 6:23

Trzeba pamiętać

Katarzyna Gibes20.01.2020 15:13

Organizatorem spotkania była też pani Monika Długosz.

Gość20.01.2020 12:41

Według najnowszych ustaleń IPN-u obóz koncentracyjnu Auschwitz wyzwoliły wojska amerykańskie i żołnierze wyklęci. Inne ustalenia mówią, że Warszawę wyzwolono w 1989 roku.

Gość20.01.2020 11:12

To było zaledwie 75 lat temu...

Gość20.01.2020 11:09

Pamiętajmy o tych, którzy szli i o tych, którzy im pomagali.

Nauczyciel20.01.2020 10:52

Brawo Kasia i Lidka.