Pogoda na dziś zobacz prognozy
 21°17°
21 stycznia 2020

Jastrzębski Węgiel triumfuje nad Zenitem Kazań 3:2 [video]

Jastrzębski Węgiel triumfuje nad Zenitem Kazań 3:2 [video]
fot. Jastrzębski Węgiel / Arkadiusz Modliński

W meczu pierwszej kolejki Ligi Mistrzów Jastrzębski Węgiel pokonał 3:2 jedną z najlepszych drużyn na świecie – Zenit Kazań. W decydującym secie drużyna obroniła aż pięć piłek meczowych!

O tym spotkaniu będzie się jeszcze długo rozprawiać. Jastrzębska drużyna jechała do Kazania bezpośrednio po niespodziewanej porażce w ćwierćfinale Pucharu Polski przed własną publicznością z Treflem Gdańsk 2:3. W stolicy Tatarstanu ekipa dowodzona przez trenera Slobodana Kovacia zareagowała jednak na środową wpadkę w najlepszy z możliwych sposobów.

Jastrzębski Węgiel nieźle wszedł w sobotni mecz i do połowy premierowej odsłony prowadził wyrównany bój z utytułowanym rywalem. Znakomita postawa Francuza Earvina N’Gapetha w obronie i ataku sprawiła jednak, że musieliśmy uznać wyższość ekipy ze stolicy Tatarstanu (25:18).

W drugiej partii goście wzięli sprawy w swoje ręce i od początku wywali  ogromną presję na sześciokrotnym zdobywcy Ligi Mistrzów. Prym w szeregach Pomarańczowych w tej części spotkania wiedli Jurij Gladyr oraz Dawid Konarski. Efektem tego była gładka wygrana z siatkarskim potentatem do 16!

Taki obrót spraw na tyle podrażnił rosyjskiego „niedźwiedzia”, że w trzecim secie Zenit mocno dał się we znaki. Ton w grze Rosjan nadawał Maksim Michajłow, zaś w końcówce seta zagrywką rozbił nasz zespół „zadaniowiec” Andriej Sumarczewski (25:20).

Na czwartego seta trener Slobodan Kovać pozostawił na placu gry Jakuba Buckiego (wcześniej zastąpił Konarskiego) oraz Juliena Lyneela (zmienił Christiana Fromma). I jak się okazało, to ten duet mocno przyczynił się do sensacyjnego triumfu polskiej drużyny w Kazaniu. Jastrzębski Węgiel przegrywał już w tej partii 11:14, ale wówczas zaczął funkcjonować  blok, z którym nie mógł sobie poradzić Cwetan Sokołow, zaś N’Gapeth zaczął mylić się w ataku. Pomarańczowi poszli za ciosem i – zwyciężając w czwartym secie do 22 – doprowadzili do tie-breaka!

Ten miał już swoją osobną, jakże dramatyczną i wręcz nieprawdopodobną historię. Najpierw bowiem JW prowadził 6:4, by później oddać inicjatywę wicemistrzom Rosji. I kiedy wydawało się, że to oni wyjdą jednak obronną ręką z tego szaleńczego spotkania, wówczas nastąpił niesamowity pościg jastrzębskiego zespołu za rywalem. Przy zagrywce świetnie serwującego Buckiego obroniliśmy pięć piłek meczowych i odwróciliśmy losy seta i całego meczu na swoją korzyść. Od stanu 9:14 Zenit, jedna z najlepszych drużyn na świecie, nie zdobyła punktu, natomiast Pomarańczowi wywalczyli ich siedem i odnieśli wielką wiktorię na bodaj jednym z najtrudniejszych siatkarskich terenów na świecie.

Po tym spotkaniu Jastrzębski Węgiel z ośmioma punktami na koncie pozostaje liderem grupy C Ligi Mistrzów.

Zenit Kazań - Jastrzębski Węgiel 2:3 (25:18, 16:25, 25:20, 22:25, 14:16)

Zenit Kazań: Sokołow, Butko, Wolwicz, Lichoszerstow, N’Gapeth, Michajłow, Gołubiew (libero) oraz Surmaczewski, Alekno, Zemczenok, Samojlenko, Krotkow, Kononow

Jastrzębski Węgiel: Konarski, Kampa, Vigrass, Gladyr, Fromm, Fornal, Popiwczak (libero) oraz Bucki, Lyneel

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jastrzębski Węgiel w półfinale Mistrzostw Polski! Jastrzębski Węgiel w półfinale Mistrzostw Polski!

Pewna wygrana Pomarańczowych z JKH Pewna wygrana Pomarańczowych z JKH

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (1)
Gość21.01.2020 7:21

Jastrzębski Węgiel triumfuje?

A jeszcze wczoraj pisało, że jastrzębski węgiel zalega na hałdach.