Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 12°11°
24 kwietnia 2020

Miasto otrzymało 12,7 mln zł na wiadukt

Miasto otrzymało 12,7 mln zł na wiadukt
fot. UM Jastrzębie

Ponad 12,7 mln zł dofinansowania otrzymało nasze miasto na przebudowę wiaduktu przy al. Piłsudskiego. Oprócz wiaduktu zostanie zbudowane rondo na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego, Granicznej i Północnej.

To bardzo kosztowna inwestycja. I właśnie ze względu na to miasto czekało z rozpoczęciem remontu do czasu pozyskania dofinansowania zewnętrznego. W sumie przebudowa będzie kosztowała ok. 25 mln zł. Dla porównania można by za te pieniądze wybudować trzy OWNy-y. Zdobyte środki pochodzą z funduszu dróg lokalnych.

- To duże wsparcie  i bardzo cieszę się, że otrzymaliśmy to dofinansowanie. Długo na nie czekaliśmy, ale warto było, bo kwota jest znacząca. Mamy oczywiście w budżecie zabezpieczoną pozostałą sumę. W tym miejscu chciałam podziękować posłom naszego miasta za wsparcie w ubieganiu się o to dofinansowanie - mówi prezydent Anna Hetman.

Przetarg na przebudowę już został rozpoczęty. Wykonawcę poznamy w połowie roku  roboty budowlane mają potrwać do 2 lat i będą prowadzone etapami.

Wiadukt będzie się składał z dwóch niezależnych mostów, osobno dla każdej z jezdni. Obiekt podzielony będzie, jak do tej pory, na dwa pasy w każdym kierunku. Dzięki takiej konstrukcji zyskujemy gwarancję, że jego użyteczność, pomimo szkód górniczych, będzie wydłużona. Poprawione zostaną także parametry drogi, która awansuje z automatu do kategorii dróg głównych.

Przy budowie wiaduktu część wąwozu zostanie zasypana, jednak pozostawiony zostanie przepust na planowaną budowę torów kolejowych. Powstaną też dwa przyczółki. Z uwagi na znaczne obciążenia przekazywane przez podpory, przewidziano wzmocnienie podłoża gruntowego pod fundamentami przyczółków oraz pod konstrukcjami z gruntu zbrojonego. Dodatkowo teren będzie palowany.

Obiekt będzie miał 70 metrów długości i 20 szerokości. By przyspieszyć roboty, wykonany zostanie nie z lanego betonu, a z prefabrykatów. Powstanie również 300  metrów bieżących drogi, ze ścieżkami rowerowymi i chodnikami, a także oświetlenie uliczne.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Wiadukt na al. Piłsudskiego w rozsypce Wiadukt na al. Piłsudskiego w rozsypce

Budowa wiaduktu i ronda przy Piłsudskiego rozpoczęta [video] Budowa wiaduktu i ronda przy Piłsudskiego rozpoczęta [video]

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (34)
Prawdomowny29.04.2020 10:51

Dla zainteresowanych link, zeby zobrazować o czym rozmawiamy: https://youtu.be/I9szkmoeMu0 

Prawdomowny29.04.2020 10:40

? Niecałe dwa lata po katastrofie, w której zginęły 43 osoby, w Genui rozstawiono konstrukcję nowego wiaduktu. Dzisiaj dokonano uroczystego montażu ostatniej platformy i teraz będą mogły się rozpocząć prace wykończeniowe. Przeprawa liczy 1067 metrów długości, a do jej wykonania potrzebne było 17,5 tys. ton stali. Teraz, gdy konstrukcja wiaduktu jest gotowa, Włosi rozpoczynają prace nad nawierzchnią, barierkami, oświetleniem i oznakowaniem. Szacuje się, że wszystko będzie gotowe na przełomie czerwca oraz lipca, umożliwiając przywrócenie normalnego ruchu pojazdów.?
- nasi urzędnicy powinni się spalić ze wstydu.

wyborca26.04.2020 18:16

Obojętnie kto załatwił te pieniądze ważne że są. Przecież wiadomo że z opozycji jest trudno i należy to rozumieć.

inż.budowy26.04.2020 16:18

Podziękuj posłowi z opcji przy rządzącej to korona Pani z głowy nie spadnie.

Jarek p26.04.2020 12:58

Kasa dzięki matusiakowo.

Gość25.04.2020 18:45

Jest kasa więc już powinni juz robić. Trzy lata temu zamknęła wiadukt a teraz zanim pozałatwia to nawet za trzy lata tego nie zrobi? Ten wiadukt to powinien być u niej priorytetem!!! No ale są wybory dobrze. że ma wielki pesel więc już koniec balu pani lalu!!!

Fakir na gwoździach24.04.2020 18:59

"Tak go wyremontowano, że teraz nie nadaje się do użytkowania."

Co stwierdzil inspektor nadzoru budowlanego. Urzednikow miejskich stan wiaduktow nie obchodzil.
W ogole to malo co ich obchodzi.

Mój głos w tej sprawie24.04.2020 18:31

Pani Prezydent bardzo dobrze kalkuluje swoje decyzje. Zrobiła Mazowiecką o której poprzednicy bali się nawet myśleć. Teraz przy wielkim kryzysie będzie realizowała przebudowę tego wiaduktu, który poprzednicy reperowali wielokrotnie bez efektu. Jest po prostu WIELKA i zostanie to zrobione jak należy. Wybierając ją na Prezydenta Miasta mieszkańcy zrobili dobry interes. Tak trzymać !!!

Lokator 24.04.2020 18:08

Co ze śmietnikiem na debinie kolejka do rozładunku sięga do obwodnicy ,dlaczego radni bezradni milczą w tym temacie ważniejsza jest remiza i wiadukt ile lat bedzie trwało usypywanie kopca może kiedyś bedzie nosił imię Grzegorza lub Krzysztofa .

Emil z Godowa 24.04.2020 18:03

Gadowski 20 lat w sejmie i nic do miasta nie załatwił wstyd.

Pokaż wszystkie opinie (34)