Pogoda na dziś zobacz prognozy
 9°
Wesele w Dąbrówce
4 października 2021

Więcej terenów produkcyjno-usługowych w mieście

Więcej terenów produkcyjno-usługowych w mieście
fot. UM Jastrzębie

 O ponad 42% wzrasta wielkość terenów usługowo-produkcyjnych w mieście.  Jest tak dzięki nowemu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, uchwalonego przez Radę Miasta.

- Po 15 latach przyjęliśmy nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla miasta Jastrzębie-Zdrój. To dokument, dzięki któremu wielu jastrzębian będzie mogło wybudować wymarzony dom, a który nam otwiera między innymi możliwość zaoferowania nowych terenów potencjalnym inwestorom. To najważniejsza uchwała tej kadencji ,a także najważniejszy dokument dla rozwoju naszego miasta. Cieszę się, że po 4 latach intensywnej pracy i współpracy, także z mieszkańcami, bo to ich wnioski analizowaliśmy, udało się przyjąć nowe studium. Nie jest to dokument, który do końca nas satysfakcjonuje, ale jest to na pewno duży krok naprzód w rozwoju Jastrzębia-Zdroju - ocenia prezydent Anna Hetman.

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego ostatni raz uchwalane było w 2005 roku, a następnie aktualizowane w 2007. Podstawą dla prac nad tym dokumentem była konieczność dopasowania kierunków rozwoju do potrzeb miasta, racjonalność zarządzania jego zasobami, pragmatyczne i realistyczne zbudowanie dobrej przyszłości. Ustalenia studium odnoszą się  do kwestii przestrzennych oraz społecznych, ekonomicznych, kulturowych i środowiskowych w zakresie gospodarki przestrzennej. Powstało na podstawie oceny bilansu dotychczasowej polityki  w tym zakresie, analizy scenariuszy rozwoju i wybór najbardziej racjonalnej i efektywnej opcji dla  planowania miasta. 

- To urealniony dokument, przy opracowaniu, którego braliśmy pod uwagę głosy potencjalnych inwestorów, przedsiębiorców i mieszkańców. Dołożyliśmy wszelkich starań, by dotrzeć do mieszkańców z informacją o planowanej zmianie w studium, czego efektem jest złożenie prawie 2400 wniosków - dodaje prezydenta Jastrzębia-Zdroju.

Dzięki nowemu studium aż o 83,71 % wzrastają tereny pod zabudowę mieszkaniową, które jastrzębianom dają możliwość budowania jeszcze większej ilości domów jednorodzinnych. O ponad 18,5% więcej terenów niż w poprzednim studium miasto przeznaczyło na budowę budynków wielorodzinnych. To celowy zabieg, by zachęcić deweloperów do budowy apartamentowców, ale szansa na realizację dalszych planów rozwoju mieszkalnictwa w Jastrzębiu-Zdroju.

W nowym studium aż o ponad 42% wzrosła liczba terenów produkcyjno–usługowych.

- Tu najistotniejsza zmiana dotyczy tzw. ławczoka na granicy z Żorami od strony strefy. To naturalne przedłużenie rozwijającej się już strefy jastrzębsko-żorskiej – tłumaczy Anna Hetman.

Zaś z myślą o mikro i małych przedsiębiorcach, miasto zwiększyło tereny, które mogą być zagospodarowane na cele mieszkalno-usługowe. Tu mówimy o wzroście aż o ponad 36%. O 55% wzrasta powierzchnia pod tereny potrzebne, by kontynuować eksploatację górniczą.

W sumie w pracach nad nowym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przeanalizowano aż 2389 wniosków.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Powstają mieszkania dla niepełnosprawnych i osób po eksmisji Powstają mieszkania dla niepełnosprawnych i osób po eksmisji

Porozumienie dla pokopalnianych terenów inwestycyjnych Porozumienie dla pokopalnianych terenów inwestycyjnych

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (16)
Gość04.10.2021 22:09

Podobno nowy inwestor ma otworzyć budkę z kurczakami z rożna.

Oko proroka04.10.2021 21:45

Czy w tych strefach pojawia się "Katarscy inwestorzy" bo kiedyś już takie kłamstwa słyszałem tylko gdzie? acha z ust takiego nieroba i wodoleja jak mocna figura i z tej samej opcji politycznej

Do Gośc 13.4604.10.2021 20:42

Żory tak się "wspaniale" rozwijają, że w JSW pracuje prawie 4 tys mieszkańców Żor. Ha ha hs

Gość04.10.2021 19:06

Jacy inwestorzy ,gdzie oni są od pierwszej kadencji i zwiedzania nie.owc przez Grelę ?

Jaszczymbiok04.10.2021 18:14

Osobiście znam biznesmena który przenosił swoją firmę do Jastrzębia i żałował że nie przeniósł jej do Zor.
Jak mówił w Żorach dawno by produkował a w Jastrzębiu ciągle jakieś kontrole sprawdzania i brak pozwolenia na produkcję. Teraz produkuje ale o pozwolenie na dogodną drogę do dziś nie może się doprosić. To chyba wyjaśnia dlaczego Żory się rozwijają a Jastrzębscy inwestorzy się ukrywają

Jan Głos04.10.2021 16:36

głosy potencjalnych inwestorów..... głosy to wy urzędasy już od dawna słyszycie , ale w waszych głowach .

Gość04.10.2021 13:46

"To naturalne przedłużenie rozwijającej się już strefy jastrzębsko-żorskiej"

Kolejny bzdet. Strefa żorska ma się świetnie, bo rozwija się dokładnie od momentu, kiedy Żory zakazały jakiejkolwiek eksploatacji wydobywczej pod swoim obszarem. Wraz z zamknięciem ostatniej u siebie kopalni, Żory nieustannie się rozwijają, czego nie można powiedzieś o strefie w tej upadającej osadzie górniczej.

Gość04.10.2021 13:43

"braliśmy pod uwagę głosy potencjalnych inwestorów"

Rozumiem, że to w dalszym ciągu ci sami obiecywani przyczajeni inwestorzy, którzy z uporem konsekwentnie tak chronią swojej prywatności, że w żadnym razie nie zamierzają się ujawniać. Ważne, że caryca zadowolona.

Nikt Ci niewierzy.04.10.2021 12:58

Przestań kłamać.
Mamy dość tych bredni i mamienia społeczeństwa.
Odejdź wstydu oszczędź.
Już żebrania w Żorach bo nic nie potraficie sami zrobić.

Ryl z Boryni04.10.2021 12:36

Wizualizacje, analizy, projekty.

W tym i tylko w tym jest propgandowo dobra pani burmistrz.

Poza tym świadomie i z premedytacją działa ona na szkodę tej upadającej osady górniczej. Jej obaj synowie wyjechali stąd na studia i na stałe, a sama kupiła działkę budowlaną w SCI. Tak wspiera SJZ? To przypadek?

Good Night Left Side04.10.2021 9:46

Miejmy nadzieję, ze to będzie dobrym impulsem.
Jednak w dalszym ciągu największym problemem Jastrzębia jest własność poszczególnych gruntów, szczególnie w centrum, gdzie xznakomite tereny są własnością kilku kilkunastu osób.

Ferdynand Kiepski04.10.2021 9:43

Zwiększając teren pod eksploatację górniczą na pewno zachęcicie ludzi i inwestorów do budowania. Już widzę jak lecą. Co za bzdura. Dalej utrwalacie ten patologiczny i degradujący nasze miasto przemysł.

Bob budowniczy04.10.2021 7:47

O 55% wzrasta powierzchnia pod tereny potrzebne, by kontynuować eksploatację górniczą , by na tych terenach zachęcić deweloperów do budowy apartamentowców. To znakomity pomysł , apartamentowce na terenach szkód górniczych .

Jan Developer04.10.2021 7:44

by zachęcić deweloperów do budowy apartamentowców.... a to dobre buhahahhahahaha

Instytut04.10.2021 7:32

Nie w mieście wzrasta a na nowymi szpargale.

Raper klasztorny04.10.2021 7:23

A leclerc został wliczony?