Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°10°
4 października 2021

Więcej terenów produkcyjno-usługowych w mieście

Więcej terenów produkcyjno-usługowych w mieście
fot. UM Jastrzębie

 O ponad 42% wzrasta wielkość terenów usługowo-produkcyjnych w mieście.  Jest tak dzięki nowemu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, uchwalonego przez Radę Miasta.

- Po 15 latach przyjęliśmy nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla miasta Jastrzębie-Zdrój. To dokument, dzięki któremu wielu jastrzębian będzie mogło wybudować wymarzony dom, a który nam otwiera między innymi możliwość zaoferowania nowych terenów potencjalnym inwestorom. To najważniejsza uchwała tej kadencji ,a także najważniejszy dokument dla rozwoju naszego miasta. Cieszę się, że po 4 latach intensywnej pracy i współpracy, także z mieszkańcami, bo to ich wnioski analizowaliśmy, udało się przyjąć nowe studium. Nie jest to dokument, który do końca nas satysfakcjonuje, ale jest to na pewno duży krok naprzód w rozwoju Jastrzębia-Zdroju - ocenia prezydent Anna Hetman.

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego ostatni raz uchwalane było w 2005 roku, a następnie aktualizowane w 2007. Podstawą dla prac nad tym dokumentem była konieczność dopasowania kierunków rozwoju do potrzeb miasta, racjonalność zarządzania jego zasobami, pragmatyczne i realistyczne zbudowanie dobrej przyszłości. Ustalenia studium odnoszą się  do kwestii przestrzennych oraz społecznych, ekonomicznych, kulturowych i środowiskowych w zakresie gospodarki przestrzennej. Powstało na podstawie oceny bilansu dotychczasowej polityki  w tym zakresie, analizy scenariuszy rozwoju i wybór najbardziej racjonalnej i efektywnej opcji dla  planowania miasta. 

- To urealniony dokument, przy opracowaniu, którego braliśmy pod uwagę głosy potencjalnych inwestorów, przedsiębiorców i mieszkańców. Dołożyliśmy wszelkich starań, by dotrzeć do mieszkańców z informacją o planowanej zmianie w studium, czego efektem jest złożenie prawie 2400 wniosków - dodaje prezydenta Jastrzębia-Zdroju.

Dzięki nowemu studium aż o 83,71 % wzrastają tereny pod zabudowę mieszkaniową, które jastrzębianom dają możliwość budowania jeszcze większej ilości domów jednorodzinnych. O ponad 18,5% więcej terenów niż w poprzednim studium miasto przeznaczyło na budowę budynków wielorodzinnych. To celowy zabieg, by zachęcić deweloperów do budowy apartamentowców, ale szansa na realizację dalszych planów rozwoju mieszkalnictwa w Jastrzębiu-Zdroju.

W nowym studium aż o ponad 42% wzrosła liczba terenów produkcyjno–usługowych.

- Tu najistotniejsza zmiana dotyczy tzw. ławczoka na granicy z Żorami od strony strefy. To naturalne przedłużenie rozwijającej się już strefy jastrzębsko-żorskiej – tłumaczy Anna Hetman.

Zaś z myślą o mikro i małych przedsiębiorcach, miasto zwiększyło tereny, które mogą być zagospodarowane na cele mieszkalno-usługowe. Tu mówimy o wzroście aż o ponad 36%. O 55% wzrasta powierzchnia pod tereny potrzebne, by kontynuować eksploatację górniczą.

W sumie w pracach nad nowym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przeanalizowano aż 2389 wniosków.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Miasto zakupiło piasek do piaskownic Miasto zakupiło piasek do piaskownic

Miasto przekazało sprzęt dla szpitala Miasto przekazało sprzęt dla szpitala

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (16)
Gość04.10.2021 22:09

Podobno nowy inwestor ma otworzyć budkę z kurczakami z rożna.

Oko proroka04.10.2021 21:45

Czy w tych strefach pojawia się "Katarscy inwestorzy" bo kiedyś już takie kłamstwa słyszałem tylko gdzie? acha z ust takiego nieroba i wodoleja jak mocna figura i z tej samej opcji politycznej

Do Gośc 13.4604.10.2021 20:42

Żory tak się "wspaniale" rozwijają, że w JSW pracuje prawie 4 tys mieszkańców Żor. Ha ha hs

Gość04.10.2021 19:06

Jacy inwestorzy ,gdzie oni są od pierwszej kadencji i zwiedzania nie.owc przez Grelę ?

Jaszczymbiok04.10.2021 18:14

Osobiście znam biznesmena który przenosił swoją firmę do Jastrzębia i żałował że nie przeniósł jej do Zor.
Jak mówił w Żorach dawno by produkował a w Jastrzębiu ciągle jakieś kontrole sprawdzania i brak pozwolenia na produkcję. Teraz produkuje ale o pozwolenie na dogodną drogę do dziś nie może się doprosić. To chyba wyjaśnia dlaczego Żory się rozwijają a Jastrzębscy inwestorzy się ukrywają

Jan Głos04.10.2021 16:36

głosy potencjalnych inwestorów..... głosy to wy urzędasy już od dawna słyszycie , ale w waszych głowach .

Gość04.10.2021 13:46

"To naturalne przedłużenie rozwijającej się już strefy jastrzębsko-żorskiej"

Kolejny bzdet. Strefa żorska ma się świetnie, bo rozwija się dokładnie od momentu, kiedy Żory zakazały jakiejkolwiek eksploatacji wydobywczej pod swoim obszarem. Wraz z zamknięciem ostatniej u siebie kopalni, Żory nieustannie się rozwijają, czego nie można powiedzieś o strefie w tej upadającej osadzie górniczej.

Gość04.10.2021 13:43

"braliśmy pod uwagę głosy potencjalnych inwestorów"

Rozumiem, że to w dalszym ciągu ci sami obiecywani przyczajeni inwestorzy, którzy z uporem konsekwentnie tak chronią swojej prywatności, że w żadnym razie nie zamierzają się ujawniać. Ważne, że caryca zadowolona.

Nikt Ci niewierzy.04.10.2021 12:58

Przestań kłamać.
Mamy dość tych bredni i mamienia społeczeństwa.
Odejdź wstydu oszczędź.
Już żebrania w Żorach bo nic nie potraficie sami zrobić.

Ryl z Boryni04.10.2021 12:36

Wizualizacje, analizy, projekty.

W tym i tylko w tym jest propgandowo dobra pani burmistrz.

Poza tym świadomie i z premedytacją działa ona na szkodę tej upadającej osady górniczej. Jej obaj synowie wyjechali stąd na studia i na stałe, a sama kupiła działkę budowlaną w SCI. Tak wspiera SJZ? To przypadek?

Good Night Left Side04.10.2021 9:46

Miejmy nadzieję, ze to będzie dobrym impulsem.
Jednak w dalszym ciągu największym problemem Jastrzębia jest własność poszczególnych gruntów, szczególnie w centrum, gdzie xznakomite tereny są własnością kilku kilkunastu osób.

Ferdynand Kiepski04.10.2021 9:43

Zwiększając teren pod eksploatację górniczą na pewno zachęcicie ludzi i inwestorów do budowania. Już widzę jak lecą. Co za bzdura. Dalej utrwalacie ten patologiczny i degradujący nasze miasto przemysł.

Bob budowniczy04.10.2021 7:47

O 55% wzrasta powierzchnia pod tereny potrzebne, by kontynuować eksploatację górniczą , by na tych terenach zachęcić deweloperów do budowy apartamentowców. To znakomity pomysł , apartamentowce na terenach szkód górniczych .

Jan Developer04.10.2021 7:44

by zachęcić deweloperów do budowy apartamentowców.... a to dobre buhahahhahahaha

Instytut04.10.2021 7:32

Nie w mieście wzrasta a na nowymi szpargale.

Raper klasztorny04.10.2021 7:23

A leclerc został wliczony?