Pogoda na dziś zobacz prognozy
 28°20°
Sklep Medicanna
4 sierpnia 2022

Pomysł na wycieczkę. Dolina Białej Opavy w Czechach

Pomysł na wycieczkę. Dolina Białej Opavy w CzechachZobacz więcej zdjęć
agaKa

Szukasz pomysłu na wycieczkę? Lubisz chodzić po górskich szlakach? No to mamy coś dla ciebie. Dzisiejsza propozycja to górska wyprawa Doliną Białej Opavy w Czechach. 

Dolina Białej Opavy to niezwykle malownicza, ale też bardzo wymagająca trasa. Z Jastrzębia-Zdroju na dojazd trzeba przeznaczyć jakieś 2 godziny w jedną stronę, więc sporo. Na miejscu czeka na nas uczta dla zmysłów - od lodowatej, krystalicznie czystej górskiej rzeki, po szum wodospadów i wspinaczka drewnianymi mostami oraz drabinami. 

Dolina położona jest w masywie Wysokiego Jesionika. Szlak o długości ok. 3 km prowadzi z miejscowości Karlova Studánka (najczystsze powietrze w Europie, wręcz unikatowe. W słynnej studzience można nalać sobie wodę bogatą w minerały) do schroniska Barborka pod szczytem Pradziad. Momentami jest trudno - idzie się wręcz pionowo. Na trasę zalecane są dobre, czepne buty i zachowanie ostrożności, szczególnie gdy jest mokro.

Nie polecam pokonywania tej trasy z psami, choć na trasie widziałam ich dość sporo. Mając jednak na uwadze to, że momentami idzie się w pionie, zaczęłam zastanawiać się, jak ludzie pokonywali te odcinki ze swoimi czworonożnymi przyjacielami... 

Jeśli wybieracie się do Czech, warto jest zabrać ze sobą czeskie korony. Owszem, są miejsca gdzie można płacić kartą, ale nie wszędzie, dlatego czeskie korony lepiej mieć w zapasie. 

Po pokonaniu bajkowej, wodospadowej trasy, można zaatakować szczyt Pradziad, na który prowadzi asfaltowa droga. Na szczycie można wypożyczyć sobie hulajnogę i ze szczytu do kolejnego schroniska - Owczarni - sobie zjechać. Trasa liczy ok. 4 km, a wypożyczenie hulajnogi w przeliczeniu na PL wychodzi jakieś 30 zł. 

Koniecznie zobacz naszą galerię zdjęć z trasy!

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zobacz co będzie się działo. Zapowiedzi wydarzeń 18-24 sierpnia Zobacz co będzie się działo. Zapowiedzi wydarzeń 18-24 sierpnia

Więcej patroli ruchu drogowego w długi weekend Więcej patroli ruchu drogowego w długi weekend

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
Weronika bez stanika05.08.2022 8:58

do gościa z 21:13, mówisz o szlaku zabytków Jastrzębia ? (Jan Zabytek).

Gość04.08.2022 21:13

Bardzo fajna propozycja. Na pewno skorzystam!

abc04.08.2022 20:14

Dla tej opisywanej "wsponaczki" pojade. Nigdy nie widzialem

Jan Zabytek04.08.2022 16:28

A ja proponuje ?. Szlakiem zabytków Jastrzębia zaczynamy od porodówki , wytwórnia wody mineralnej w Zdroju ?..

Lump04.08.2022 16:21

Trasa tak trudna , że chłop bez nogi ostatnio tam szedł