Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
28 grudnia 2012

Na OWN-ie wycięli drzewa. Kornik atakuje

Na OWN-ie wycięli drzewa. Kornik atakuje
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

W ostatnim czasie na terenie Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego (od strony ul. Cieszyńskiej) wycięto kolejne drzewa. Nie są to jednak prace budowlane, które mają przywrócić OWN do życia.

Powodem wycinki drzew są korniki, które atakują drzewa już od kilku lat. Do tej pory wycięto już około 300 świerków. W ostatnich dwóch latach zjawisko to nasiliło się, przez co właściciel terenu, czyli Nadleśnictwo Rybnik, zostało zmuszone do wycięcia świerków. Na ich miejscu sadzone mają być drzewa liściaste. Zanim jednak urosną i wypełnią krajobraz, minie sporo lat.

Przyczyną pojawienia się nadmiernej ilości korników była prawdopodobnie zła struktura zalesienia terenu, a w szczególności zbyt duża przewaga świerka.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Ogrzewania przeżywa oblężenie. Podziemia też  Ogrzewania przeżywa oblężenie. Podziemia też

Groził, że zabije ojca i brata Groził, że zabije ojca i brata

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (23)
Gość02.04.2013 20:25

Jestem po 40-ce, a ten las pamiętałem od dziecka, tak jak i cały OWN. Niestety widać tu dokładnie to, co w całym mieście - brak jakiegokolwiek pomysłu władz na to miasto. Jestem architektem i doskonale wiem, że Rada Miasta nie musi mieć pomysłu, bo opracowanie takie można i należy zlecić specjalistom (nie tylko urbanistom, ale również np. socjologom). Lecz brak pomysłu i brak działania w zakresie uatrakcyjnienia miasta to poważne zaniedbanie OBOWIĄZKU ciążącego na władzach miejskich. Jedna z najbogatszych gmin w Polsce prezentuje się żałośnie i smutno. Młodzież i starsi nie mają możliwości dostępu do żadnych sensownych rozrywek prócz zakupów. Spacerując przez miasto widać kolejne pomyłki i porażki władz, dokonywane za publiczne pieniądze. Chaos i nieład architektoniczny dodatkowo przydaje temu miastu brzydoty. Myślę, że czas najwyższy zmusić odpowiednich ludzi do działania albo odebrać im władzę. To drugie wydaje się lepszym posunięciem, bo podejrzewam, że brak pomysłu jest bezpośrednio związany z zupełnym brakiem zainteresowania władz miejskich samym miastem i jego rozwojem.

GOŚĆ13.02.2013 23:22

Żaden park tak nie przyciągnął ludzi jak jak OWN, przynajmniej tu były korty, występy, basen oraz plac zabaw i staw gdzie można było karmić łabędzie. Wszystko w jednym miejscu a nie gonitwa po całym jastrzębiu. Ten las nawet przyciągał zapachem. Jak wam przeszkadzają drzewa na OWN to może teraz weźmiecie się za Park Zdrojowy? Tam też są drzewa. Naprawdę nie rozumiem to co ładne powycinać, zepsuć a to co brzydkie zostawić. Inni by pewnie jeszcze tu centrum handlowe zbudowali.

do człowiek z lasu02.01.2013 9:11

W Beskidach zostawiają martwe drzewa, ale przecież nie całe hektary martwych drzew.

owad z lasu :)02.01.2013 0:22

są jeszcze mchy i paprocie ,w których kręcą niezłe czeskie filmy "Żwirek i Muchomorek":)

czlowiek z lasu01.01.2013 19:25

W normalnym czyli naturalnym lesie powinno byc martwe drewno, stojace i leżace, tam żyja owady które sa pokarmem ptaków, występują liczne mikroorganizmy, bezkregowce i grzyby, które zwiekszaja róznorodność bologiczna.

:)30.12.2012 15:30

wyciąć, zalać betonem i czekać na szkodnika betonu:)

only30.12.2012 14:55

faktycznie teren atrakcyjny, środek miasta, jeśli wycięli to teraz rada miejska zmini plan zagospodarowania i nowe wille!

Pokaż wszystkie opinie (23)