Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
21 stycznia 2015

JSW wypowiada porozumienia. Co dalej?

JSW wypowiada porozumienia. Co dalej?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Zarząd JSW wypowiedział zawarte wcześniej ze związkami zawodowymi porozumienia zbiorowe. Powód? Związki nie godzą się na żadne plany oszczędnościowe.

W środę 21 stycznia prezes JSW, Jarosław Zagórowski ogłosił, że spółka wypowiedziała trzy z porozumień zbiorowych, które wcześniej zawarte były ze związkami zawodowymi. Powodem jest konieczność wprowadzenia zmian. W ocenie JSW związki nie pozwalają wprowadzić żadnych zmian, a pieniądze się kończą. Co ważne, wypowiedzenie porozumień nie powoduje automatycznej zmiany warunków płacy i pracy.

Jak mówił Zagórowski, zabezpieczenie finansowe, które spółka wcześniej gromadziła, skończyło się w 2014 roku. To ostatnia pora na wprowadzenie oszczędności. W przeciwnym przypadku Jastrzębskiej Spółce Węglowej w przyszłości może grozić upadłość. - Nie można wydawać więcej niż się ma - mówił prezes JSW podczas konferencji prasowej.

Zarząd JSW zapewnia jednak, że nie będzie zwolnień pracowników, ani likwidacji kopalń. Górnicy jednak nie będą mogli liczyć na podwyżki w 2015 roku. To kosztowałoby spółkę około 36 mln zł. Zarząd chce również zrezygnować m.in. z dopłat do przewozów (2,5 mln zł), wynagrodzeń za urlop (24 mln zł) czy dopłat do zwolnień lekarskich (30 mln zł). Czternastka za 2014 rok miałaby być wypłacana w ratach, a w przyszłości jej wysokość miałaby być uzależniona od dochodów firmy.

Oprócz oszczędności zarząd spółki planuje także zmienić model organizacyjny. Jako przykład prezes JSW podał kopalnię Silesia, która teraz przynosi zyski, mimo że była wcześniej nierentowna.

Wypowiedzenie porozumień jest według zarządu JSW jedyną drogą do wprowadzenia zmian. Związki zawodowe od kilku lat blokowały jakiekolwiek zmiany dotyczące wprowadzenia oszczędności w spółce.

- Osobisty stosunek liderów związkowych do zarządu spółki nie powinien być przeszkodą w poszukiwaniu wspólnych rozwiązań służącym interesom załogi - informuje JSW.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

JSW przyjazna pracownikom JSW przyjazna pracownikom

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (48)
kolorowy30.01.2015 10:13

Pracuję w firmie która może udzielić pewnych wskazówek Panu Zagórowskiemu jak bezkonfliktowo, systemowo i szybko zwiększyć wydajność pracowników na różnych stanowiskach ograniczając koszty. Jak widzę że nie-górnicy pracujący pod skrzydłami różnych KWK korzystają z wszelkich górniczych przywilejów to sie zastanawiam czy ktoś w ogóle nad tym panuje. Przerost zatrudnienia na stanowiskach fizycznych związanych z układaniem długopisów według koloru jest aż rażący, rozciąganie jednogodzinnych obowiązków na osiem godzin pracy przez niepotrzebnych pracowników to mistrzostwo świata w tym zapyziałym systemie. Cały pakiet oszczędnościowy jest projektowany od du...py strony.

mieszkanka26.01.2015 9:28

Do "X"
Dokładnie tak !!!! Wszędzie zaciskamy pasa, nie mamy podwyżek bo podobno nie ma z czego, 13-tkę wliczyli do pensji i koniec. Premii nie ma bo kryzys , ale górnikom się należy. Bardzo dobrze, niech strajkują, kopalnie padną i wtedy ich na nowo zatrudnią bez żadnego przywileju. Bardzo dobrze, skończą się komunistyczne przywileje górników !

banan24.01.2015 19:19

Jak patrzę na tą gębę na zdjęciu, to chce mi się rzygać.

Górnik24.01.2015 16:53

ZZ Solidarność na polecenie Dudy, który działa na polecenie Kaczyńskiego, chce rozwalenia górnictwa aby winą obciążyć PO. Kaczyńskiego nie obchodzi co się stanie z nami. Działa z chłodnym wyliczeniem, że to może zwiększyć poparcie PiS. Miejsce na to wzgląd. Możemy powiedzieć związkom, że chcemy nowych wyborów i zmniejszenia ilości związkowców utrzymywanych przez kopalnię. W przeciwnym razie nie poprzemy żadnego z cwaniaków żywiących się naszym potem i krwią.

Pit23.01.2015 9:02

Jak związki się nie godzą na plany oszczędnościowe to niech wytypują ludzi którzy pójdą do zwolnienia bo zapewne kopalnie tak zaczną robić aby nie mieć coraz większych strat.

stas66622.01.2015 10:24

niech kupią jeszcze parę ubezpieczeń postawią ze dwa biurowce i kupią kopalnie a kosztami obarczą nas

PePe22.01.2015 8:22

Ciekawi mnie skąd wszyscy lepiej wiedzą o wydatkach kopali. Czy ktoś widział sprawozdanie finansowe, bilans albo cash flow kopali? jeśli tak, to gdzie mogę takie coś zobaczyć, bo z tego co tu widzę każdy wie na co ile idzie kasy.

Pokaż wszystkie opinie (48)