Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
28 sierpnia 2015

JSW: Wzrost przychodów w I półroczu

JSW: Wzrost przychodów w I półroczu
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Redukcja kosztów jednostkowych, rosnąca produkcja i dalsze oszczędności - tak wyglądało I półrocze w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Perspektywy na rynku węglowej nadal się nie poprawiły.

W pierwszym półroczu 2015 kopalnie JSW wyprodukowały 7,77 mln ton węgla, w tym 5,47 mln ton węgla koksowego. Plan na ten rok zakłada 16,4 mln ton węgla (w poprzednim roku było 13,9 mln ton).

Działania JSW pozwoliły obniżyć jednostkowy koszt wyprodukowania węgla o 16,3%. Średnia cena sprzedaży węgla koksowego jednak spadła o 5,8% w stosunku do I półrocza 2014 roku.

- Naszym nadrzędnym celem w sytuacji niezwykle niekorzystnych warunków rynkowych jest trwałe obniżanie kosztów  i koncentracja na najbardziej rozwojowych obszarach działalności, a więc wydobyciu węgla koksowego. Niska baza kosztowa daje szansę skorzystania z każdego nawet niewielkiego odreagowania cen na rynku węgla koksowego - informuje JSW.

Zysk operacyjny powiększony o amortyzację (po odliczeniu utraty wartości kopalni Krupiński) wyniósł 329,4 mln zł. W poprzednim roku było to 171 mln zł.

Stan środków pieniężnych i lokat krótkoterminowych JSW na koniec czerwca tego roku wyniósł 545 mln zł i był mniejszy o 25 mln zł w stosunku do tego okresu w roku poprzednim.

Jednocześnie spółka zachęca pracowników, którzy mają już uprawnienia emerytalne do przechodzenia na emerytury. Pozwoli to na jeszcze większe oszczędności. W ciągu pół roku stan zatrudnienia zmniejszył się o 1200 osób.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

JSW rozważa (znowu) emisję akcji JSW rozważa (znowu) emisję akcji

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (12)
do "Do donald t."31.08.2015 13:47

Jakie bezpodstawne oskarżenia? Człowieczku , ten "pan" kupił Kopalnie Knurów za 1,5 miliarda zł, podczas gdy wartość całej spółki wynosi 2 mld!!! Następnie ten "pan" wyprowadził 2 mld za wejście spólki na giełdę, a ponadto co roku zyski wędrowały do Warszawy. Więc jakich ty dziecinko chcesz dowodów, to są jawne fakty znane w całej Polsce. Ja czekam z utęsknieniem, aż znajdzie się ktoś, kto panu Jarkowi przedstawi zarzuty

Do donald t.31.08.2015 9:39

Jeśli nie masz na to dowodów to będzisz miał problemy. To co napisałeś jest oskrażeniem bezpodstawnym. W Polsce jest zespół prawników, którzy działając w imieniu niesłusznie oskarżanych przygotwują wnioski do sądu żądających zadośczuczynienia. Zawsze chodzi o duże pieniądze, bo prawnicy też chcą żyć dobrze zarabiając.

donald t.30.08.2015 11:32

Dlaczego jarek zagór śmieje się teraz z górników, że wywiózł ich ciężko zarobione pieniądze do Warszawy, a oni sami teraz godzą się na obniżenie zarobków i dłuższą pracę o 12 godzin miesięcznie?

do Adam29.08.2015 14:11

Jak padnie JSW , to pierwszym miastem i powiatem który PADNIE bedzie SWD, a następnie Żory i Zebrzydowice. Jesteś niedouczony i piszesz brednie. W JSW pracuje ok.24 tyś. ludzi , z czego TYLKO 6 tyś. to JASTRZĘBIANIE. Dla ciebie na szczeście od wtorku zaczyna się szkoła i nie będziesz miał czasu na pisanie takich bzdur. I jeszcze jedno : Jastrzębie Zdrój generuje 33 tys miejsc pracy , Wodzisław (w którym największym zakładem pracy jest malutki szpital) 8 tyś, a Żory 9 tys. miejsc pracy. Miasto Jastrzębie z taką iloścą miejsc pracy, statystycznie powinno być 130 tys miastem, ale niestety okoliczne mieściny wysysają nasze pieniądze.

do adama29.08.2015 14:00

To wołajcie o więcej to na pewno JSW upadnie przez waszą zachłanność

Gość29.08.2015 12:29

Czyli za kilka dni związkowcy zaczną żądać podwyżek.

do jarek z.29.08.2015 12:20

Czy ty przypadkiem nie jesteś związkowcem? Tak mi coś fałszywie wyglądasz. Jeśli masz na to dowody to je pokaż. Wymyślane i wygłaszane przy piwie zarzuty są zwyczajnym chamstwem lub celowym oszukiwaniem ludzi.

Pokaż wszystkie opinie (12)