Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°-1°
8 września 2015

JSW zagrożona niewypłacalnością? Akcje po 10,69 zł

JSW zagrożona niewypłacalnością? Akcje po 10,69 zł
fot. Rafał Mączyński / jastrzebieonline.pl

Problem finansowe spółki gromadziły się już od kilku lat. Najpierw niskie ceny węgla na rynku, później strajk i w końcu konieczność wypłaty obligacji. Czy spółka stoi na skraju niewypłacalności?

W ostatnim czasie spółka skupia się na redukcji kosztów. Już udało się obniżyć cenę wydobycia węgla z 16,3%. To jednak może okazać się za mało by unormować kondycję finansową spółki. Spółce nie pomaga również konieczność wypłacenia obligacji.

W połowie sierpnia Bank ING zażądał wcześniejszego wykupy posiadanych obligacji JSW. Ich łączna wartość to około 75 mln zł. To nie jedyny problem, bo w ramach Programu Emisji Obligacji JSW uzyskała kwotę 700 mln zł i 163,75 mln dolarów. Teraz nabywcy mogą zażądać od JSW ich wypłaty, ze względu na to, że spółka nie wywiązała się z warunku emisji euroobligacji. JSW jednak negocjuje z ING by termin przesunąć. Rozmowy są w trakcie.

Cena akcji JSW wynosiła 7 września 10,69 zł. Od momentu debiutu spółki na giełdzie ceny akcji ciągle systematycznie spadały. Wartość akcji podczas wejścia na giełdę wynosiła 136 złotych.

Na 8 września, Jastrzębska Spółka Węglowa nie ma prezesa, a wiceprezes do spraw ekonomicznych złożył już rezygnację. Obowiązki prezesa tymczasowo pełni Józef Myrczek.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (34)
Gość13.09.2015 22:31

JSW NAJLEPSZA SPÓŁKA NA GPW.

DA KUPĘ KASY ZAROBIĆ.

Gość11.09.2015 16:39

do Zrozumcie wreszcie

Przestań pier...ić. Polska nie jest jedynym krajem, gdzie jest węgiel koksujący. Ceny na rynkach światowych lecą w dół, Chiny mają zadyszkę i dlatego spada popyt na węgiel, co powoduje dalsze obniżki ceny., Mogłeś jeszcze napisać, że bez naszego węgla świat przestanie istnieć. Panie rozwinięty!

ZROZUMCIE WRESZCIE11.09.2015 15:46

Najlepsze są komentarze typu pozamykać kopalnie są lepsze źródła energii itp itd. JSW wydobywa węgiel koksujący powtarzam do niedorozwojów koksujący, czyli dalej do niedorozwojów taki, z którego produkuje się stal i chcąc, czy nie jako największy producent w Europie będzie istnieć tylko CELOWO jest zarzynana żeby za drobne pieniądze mógł ją kupić POTENTAT zwyczajna POOOLSKA POOOLITYKA !!!!!!

Gość11.09.2015 14:40

wstretne polactwo juz ujada ... zal mi was

do piterek11.09.2015 13:37

10zł to jakieś 7% wartości z dnia debiutu spółki na giełdzie :P

piterek10.09.2015 14:05

Gdyby JSW miała być niewypłacalna to akcje byłyby po 2 zeta lub 1 zł. A mają się dobrze bo stoją ponad 10 zł !!!!!!!!!!

Gość10.09.2015 11:24

W górnictwie działają 143 związki zawodowe, których roczne utrzymanie kosztuje 26 mln zł!

Pokaż wszystkie opinie (34)