Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
31 marca 2016

Jastrzębie chce mieć własne muzeum postindustrialne

Jastrzębie chce mieć własne muzeum postindustrialneLandek Park w Ostravie
fot. materiały prasowe

Jednym z planów władz miasta na najbliższe lata jest m.in. stworzenie Europejskiego Centrum Dziedzictwa Postindustrialnego. To nowoczesne muzeum, którego budowa może kosztować ponad 6 mln złotych. Zdecydowana większość pieniędzy ma pochodzić z dofinansowania Unii Europejskiej.

Na budynek ECDP miałyby być zaadaptowane łaźnie górnicze po byłej kopalni Moszczenica. Zagospodarowany byłby też teren wokół. Łącznie do wykorzystanie byłoby 44 tys m2. W pierwszym etapie miasto chce wykorzystać parter i pierwsze piętro budynku, które zostaną odnowione.

ECDP ma przedstawiać historią i rozwój śląską, w tym w dużej mierze górnictwa. Wieloczęściowe ekspozycje mają wykorzystywać najnowocześniejsze metody prezentacji i interaktywności, w tym m.in. technologię 3D oraz wirtualną rzeczywistość. W obiekcie znajdą się m.in. sprzęty górnicze. Miasto zamierza również organizować kilkudniowe imprezy polsko-czeskie oraz dołączyć do Industriady.

Podobnym obiektem w Czechach jest Landek Park w Ostrawie. Tam, dawna huta została zaadaptowana na muzeum postindustrialne. Liczba odwiedzin tego obiektu jest bardzo duża, bo aż 1,3 mln osób rocznie, co daje mu drugie miejsce w Czechach.

- Chcemy żeby to centrum żyło, żeby nikt się tam nie nudził. Byłby to dobry produkt turystyczny - mówił wiceprezydent miasta, Ryszard Rakoczy.

Wniosek wstępny o dofinansowanie został już złożony. Pozostaje jeszcze stworzenie dokładnej dokumentacji projektowej.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Najgorsze powietrze przy Pszczyńskiej i Komuny Paryskiej Najgorsze powietrze przy Pszczyńskiej i Komuny Paryskiej

Odwołano prezesa w spółce górniczej Odwołano prezesa w spółce górniczej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (21)
polis06.04.2016 7:51

Lepiej by mogli za te pieniądze odbudować połączenie kolejowe do Czech, skoro PKP się wycofało.

Gość02.04.2016 8:06

UM raczej powinien stworzyć rezerwę finansową na zwrot dotacji z UE na projekty, które nie funkcjonują.

smerf12501.04.2016 17:08

Do Gość. 6 milionów prędzej pójdzie na "paluszki i oranżade" zanim to wybudują.

smerf12501.04.2016 17:05

Mój postulat. Basen na moszczenicy odbudować.

a01.04.2016 11:10

za 6 milionów, to to można ewentualnie posprzątać...

emeryt01.04.2016 4:45

W mieście potrzebne zakłady pracy nie miejsca na wydawanie pieniędzy!najpierw trzeba mieć by wydawać a w Jastrzębiu gdzie młodzi mogą przyjąć się do pracy?

Do fizyczny31.03.2016 21:34

W Jastrzębiu już jest wystarczająca ilość taksówek. Nic nie zarobisz. Trzeba mieć pomysł na coś na co może być zapotrzebowanie a tego jeszcze nie ma.

Pokaż wszystkie opinie (21)