Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
1 kwietnia 2016

Nowoczesne autobusy już jeżdżą po Jastrzębiu

Nowoczesne autobusy już jeżdżą po Jastrzębiu
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

39 nowych autobusów firmy Solaris i Scania zabierze dziś pierwszych pasażerów. Dwa dni temu pojazdy miały swoją oficjalną prezentację. Od 1 kwietnia już jeżdżą po jastrzębskich drogach.

Autobusy będą jeździć nie tylko po Jastrzębiu, ale również na terenie Pawłowic, Żor, Mszany, a także Wodzisławia i Rybnika (kurs E-3).

- Mamy do dyspozycji autobusy najwyższej światowej klasy. Mam nadzieję, że w pełni spełnią one oczekiwania pasażerów - mówi Stanisław Słowiński, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Czy PKM zapłaci 1 mln zł kary? Czy PKM zapłaci 1 mln zł kary?

MZK: W poniedziałek 90 proc. kursów będzie wykonanych MZK: W poniedziałek 90 proc. kursów będzie wykonanych

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (36)
Gość11.04.2016 8:55

Jeśli MZK ma 100% i jest właścicielem PKM, to jeśli MZK organizuje przetarg i sam fakt że w nim bierze udział PKM, to już jest coś nie tak.

AleDom10.04.2016 21:39

Chyba tak się nie da. Poza tym przetarg to przetarg - jak ustawisz za bardzo to KIO a jak za mało - możesz dostać coś, co jest nowością dla Twojego zaplecza technicznego albo nie odpowiada jakościowo temu, co chcesz zaserwować pasażerom.

heh10.04.2016 20:44

ooo wielki "znafca sjz69" sie odezwał....

Gość08.04.2016 18:47

Takie duże zaplecze jakie ma PKM, jest pewnie sporym ciężarem, przez to co się da to wynajmują lub sprzedają, górny plac OSK Krzempek, na dole Kompleks no i teraz Warbus.
Może PKM powinien wszystko sprzedać np Stacje diagnostyczną, zaplecze, zostawić tylko faktyczne minimum dla swoich autobusów i zająć się tylko transportem na czym się zna i do czego został stworzony lub na odwrót sprzedać transport, co ostatnio mu nie wychodzi i zająć się czymś innym.

"Odpowiedź jest prosta - musieliby rozpisać przetarg odpowiadający tylko jednej marce"
jeśli MZK jest właścicielem PKM to może MZK powinno taki przetarg dla PKM-u zrobić ?

AleDom07.04.2016 22:04

@Gość: PKM obsługuje jeszcze Czerwionkę (tamte pojazdy stoją u Kłosoka w Żorach, tu są tylko grubsze naprawy). Poza tym zajezdnia służy też Warbusowi i Mikrusowi. @SJZ69: Wolę ględzić niż później wysłuchiwać że jak to MZK ma zlecić PKM. Co do leasingu: To jest bardziej opłacalne niż wydawanie kupy kasy (taki Solaris to pewnie ok. 700 - 800 tys zł za sztukę) i kombinowanie ze sprzedażą w późniejszych latach. Czemu PKM nie wziął Solarisów bezpośrednio? Odpowiedź jest prosta - musieliby rozpisać przetarg odpowiadający tylko jednej marce, ale jakby przesadzili ze szczegółami to by się ktoś do KIO odwołał i by mieli kłopot. Jakby jeszcze jakiś SOR spełniał wymagania to wygrałby ceną. A wtedy znowu inne części, itd. A Warbus to prywatna firma, nie musi rozpisywać przetargów.

SJZ6907.04.2016 18:32

@AleDom-od twojego ględzenia jajo idzie znieść!.
[Nie dodałem też, że MZK ma 100% udziałów PKM.]-chyba nawalony jesteś. Cały czas gadka jest właśnie o tym, że właściciel u......a własną firmę. Amerykę odkryłeś!.
[żaden z autobusów PKM czy Warbusa kursujących po Jastrzębiu nie jest ich własnością. Wszystkie są własnością banku (leasing, blachy WGM). Z tym, że nowe Solarisy są własnością banku, są wyleasingowane przez Warbusa i następnie wydzierżawione PKM.}- to kuriozum rozumiesz chyba tylko ty, MZK, i Warbus. Takie to zakręcone i wszyscy zarabiają. Ale sam PKM bezpośrednio nie mógł, MUSIAŁ przegrać!, niszczy go właściciel 100% akcji!.

Gość07.04.2016 18:32

do AleDom
pierwszy przetarg PKM przegrał, przetarg unieważniono i dano wykonywanie transportu na rok znowu PKM-owi nie wyciągnięto wniosków nic nie zmieniono, to ten na jastrzębie przegrał, jak również ostatnio na Wodzisław
Nowe Solarisy wyleasingowane przez Warbusa on płaci za nie i udostępnia PKM-owi pewnie z drobną prowizją.
Zajezdnia wybudowana była na około 150 autokarów i bywało 100 w dobrych czasach, teraz PKM miałby cały majątek utrzymywać za pomocą 29-ciu i jako podwykonawca ?
A co będzie jak Warbus wycofa się z udostępnianiu solarisów PKM-owi ?

Pokaż wszystkie opinie (36)