Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
19 lipca 2016

Audyt w JSW: Nietrafione inwestycje i marnowanie pieniędzy

Audyt w JSW: Nietrafione inwestycje i marnowanie pieniędzy
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Ponad 365 mln zł wydano na usługi doradcze i prawne, sponsoring i wydatki na reklamę. Tych kosztów, według zespołu badającego JSW, można by uniknąć. Milionowe kontrakty miały być zawierane bez przetargu.

Największe wydatki dotyczyły usług doradczych i prawnych. Te wydatki wzrosły aż siedmiokrotnie - od 23 mln zł (lata 2005-2007) do aż 170 mln zł (2012-2014). Również dużo wydawano na działanie reklamowe i sponsoring. Tutaj różnica jest jeszcze większa. To wzrost z 17 tys. zł do ponad 40 mln.

- Takiego wzrostu wydatków nie da się rozsądnie wytłumaczyć. Zwłaszcza, że największe wydatki zaobserwowaliśmy w latach, kiedy spółka była już w katastrofalnej sytuacji finansowej - mówi poseł Grzegorz Matusiak.

Negatywnie oceniono również zakup kopalni Knurów-Szczygłowice, za ponad 1,5 mld zł. Już wtedy spółka miała być zadłużona. Remont nowej siedziby warty 76 mln zł oraz remont hotelu Różany Gaj za 28 mln zł również nie pomógł spółce. Teraz JSW stara się sprzedać hotel za 24 mln zł.

Na wieść o wynikach audytu, akcje spółki wyraźnie spadły - z poziomu 19,74 zł do 18,37 zł. Teraz akcje powoli odrabiają stratę i wynoszą nieco ponad 19 zł.

Zespół jeszcze na początku konferencji zapowiedział, że nie może ujawnić wszystkich wyników audytu, ze względu na podpisani klauzuli poufności. Po konferencji nie było możliwości zadawania pytań.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW zapłaciła 1,4 mld zł do budżetu państwa JSW zapłaciła 1,4 mld zł do budżetu państwa

JSW zanotowała wzrost kosztów JSW zanotowała wzrost kosztów

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
Darek21.07.2016 12:29

Ech, zwolennicy PiS. Jak można być tak głupim, żeby nie znać podstaw ekonomii. Widać to nawet wśród otwieranych i niedługo po tym zamykanych sklepikach, które padają nie przynosząc zysku ku nie zadowoleniu głupich, przepełnionych bezpodstawną nadzieją, że właśnie zaczynają nowe, bogate życie. W inwestycjach JSW jest jeszcze trudniej. Oczywiście, czym ktoś mnie wie na ten temat tym bardziej jest przekonany o swej mądrości. A jest mondry, co jest odwrotnością mądrością.

Gość21.07.2016 8:17

Za rządów Pieniędzy i Stołków będzie lepiej.

Gość20.07.2016 12:40

A jest w audycie informacja, że wojsko gotuje dla Rydzyka?

Gość20.07.2016 8:45

No jasne, górnicy to się znają na audytach spółek giełdowych. Może najpierw poczytacie jak bilans zysków i strat wygląda w innych firmach?

Gość20.07.2016 8:31

Po pierwsze kopalnię Knurów-Szczygłowie kupiono za 1,5 mld a nie miliona, jak napisano w artykule, a po drugie prezes JSW nie miał w tej sprawie nic do gadania, bo potrzebna była kasa na wypłaty dla górników z Kompanii Węglowej. Podobnie jest za rządów PiS, zmusza się spółki energetyczne i inne firmy należące do skarbu państwa, do ratowania nierentownych kopalń i działań na niekorzyść tych spółek.

Entar19.07.2016 23:57

@Ekonomista,

co jak co, ale jak Profesor z AGH robi sobie eksperymenty na kopalni to nie jest dobra inwestycja (nie mam pojęcia czy zostało to ujęte w audycie). W każdym razie klauzula poufności pewnie dotyczy mafii węglowej, która z pewnością ma związki i z PO i z PiS.

nieuk 19.07.2016 21:12

Ej Ekonomista, a przybory szkolne już kupiłeś? W tym roku będziesz miał ciężko w gimnazjum.

Pokaż wszystkie opinie (14)