Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
EkoOkna
10 października 2016

Nie będzie Domu Solidarności. Radni przeciw

Nie będzie Domu Solidarności. Radni przeciw
fot. jastrzebieonline.pl

Dawno planowany Dom Solidarności w Jastrzębiu-Zdroju najprawdopodobniej nie powstanie. Radni zablokowali jego budowę. To głownie za sprawą radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy jeszcze rok temu byli za jego budową.

Przypomnijmy, Dom Solidarności miałby powstać tuż przy Parku Zdrojowym. W planach nie miał to być sam budynek, ale projekt zakłada również stworzenie rynku w Zdroju oraz ścieżkę edukacyjną. Miał kosztować ok. 30 mln zł, z czego ponad połowa miałaby pochodzić ze środków krajowych i wojewódzkich. Rozmowy na temat jego budowy toczą się już kilka lat.

W minionym tygodniu radni odrzucili jednak projekt uchwały, który zakładał przeznaczenie dodatkowych 700 tys. zł na stworzenie projektu Domu Solidarności. To, w praktyce blokuje na razie budowę Domu Solidarności. 

Radni PiS argumentując swój sprzeciw, mówili że jest to zbyt duża kwota na nasze miasto, a nie wiadomo też czy miasto otrzymałoby dofinansowanie. Radni zarzucali również brak koncepcji.

- Ta propozycja jest jeszcze niedookreślona (…) Powinno dojść do spotkań klubów radnych, zapytajmy mieszkańców, środowiska związków zawodowych - mówił Szymon Klimczak (PiS).  

Tymczasem spotkania w trakcie których omawiano koncepcję Domu Solidarności odbywały się już kilkakrotnie. Brali w nich udział mieszkańcy, radni jak i środowiska solidarnościowe. Istnieje również duże prawdopodobieństwo na pozyskanie co najmniej 50% kwoty. Bez projektu, który został zablokowany nie można jednak złożyć wniosku o dofinansowanie przedsięwzięcia.

- Ta inwestycja jest o tyle istotna, że łączy w sobie kilka funkcji. Nie chodzi tylko o sam Dom Solidarności, który mógłby w zasadzie powstać gdziekolwiek, ale również o rynek w Zdroju, który od wielu lat obiecywali różni politycy. Teraz istnieje realna szansa na jego stworzenie, ale została zablokowana - mówi Anna Hetman, prezydent miasta.

Na tej samej sesji radni ustanowili nowe święto - Dni Solidarności Jastrzębskiej, które ma się odbywać w okolicach 3 września, czyli rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Wyniki wyborów zostały źle policzone? Wyniki wyborów zostały źle policzone?

Wybory samorządowe: Frekwencja w Jastrzębiu to 36,86% Wybory samorządowe: Frekwencja w Jastrzębiu to 36,86%

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (32)
Kuba16.01.2017 11:58

Gościu! Czytaj ze zrozumieniem! Ta kwota jest do zdobycia ale tylko i wyłącznie na ten cel. Będzie Dom Solidarności - bedzie dofinansowanie. Nie będzie Domu Solidarnosci- nie dostaniemy ani grosza. Jasne?

Gość01.11.2016 9:12

W jaki sosób wyliczono 30 mln za inwestycję jak brak projektu, miasto ma na zbyciu taką kwotę ?
Może wybudować za 29mln a za 1mln 10 placów zabaw dla dzieci lub 3 boiska

Gość01.11.2016 9:01

za 700 tys można budynek wybudować

edgar30.10.2016 10:30

Mam nadzieję, że wyborcy i prokuratura zajmą się radnymi PiS-u i tym co wyrabiają w tej kadencji, przez nich brak możliwości jakiegokolwiek ruchu w mieście. Z rozmysłem blokują nawet własne (sprzed kilku lat) pomysły. Działają na szkodę mieszkańców i miasta. Czas już najwyższy aby prokuratura zajęła się tymi ludźmi. Taki sam obowiązek spoczywa na mieszkańcach-wyborcach miasta. Ludzie!!!! Jeżeli chcecie iść do przodu, to trzeba rozliczyć to szemrane towarzystwo, które nie patrzy naszego dobra, tylko swoich partyjnych interesów. Tak jest z każdą miejską inwestycją. Robią to z rozmysłem, żeby nic w mieście się nie działo, a przy wyborach można było powiedzieć, że prezydent nic nie robił!!!!! Tak jest z komunikacja, tak jest z inwestycjami w zdroju, tak jest z domem solidarności itd. LUDZIE!!!!! trzeba odsunąć od władzy tych chorych z nienawiści pisowców a potem ich sprawiedliwie osądzić za straty jakie wszyscy przez nich ponieśliśmy!!!

Ania.27.10.2016 22:45

Pani prezydent gdyby była z pisiorów to rada zgodziłaby się na wszystko,ale w tym wypadku cokolwiek p.prezydent chce zrobić to ma rzucane kłody pod nogi.Masto na tym cierpi, gdyż nic się tu nie robi.

Mieszkaniec13.10.2016 6:59

My chcemy rynku i Domu Solidarności.

Gość12.10.2016 10:09

"Viktor" masz rację a "ktoski" trafił w sedno. Może faktycznie Pani Prezydent powinna ten projekt nazwać Dom L.Kaczyńskiego i ofiar zamachu Smoleńskiego? Myślę,że znalazłyby się pieniądze nawet znacznie większe.

Pokaż wszystkie opinie (32)