Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -2°-3°
16 stycznia 2017

Radni jednak "nie wzmocnią kontroli gazety"

Radni jednak "nie wzmocnią kontroli gazety"
fot. UM Jastrzębie

Uchwała Rady Miasta z grudnia 2016 roku, która zakładała powołanie Kolegium Redakcyjnego Gazety „Jastrząb” złożonej z przedstawicieli klubów RM jest niezgodna z prawem. Tak orzekły służby prawne wojewody śląskiego. 

Radni chcieli - jak napisali w swojej uchwale - „wzmocnić kontrolę gazety” poprzez powołanie Kolegium Redakcyjnego. W jego skład mieli wejść przedstawiciele prezydium Rady, wywodzący się z klubów PiS (dwie osoby), Wspólnota Samorządowa, Samorządne Jastrzębie oraz dodatkowo po jednym z przedstawicieli każdego klubów, a więc ponownie PiS, Wspólnota Samorządowa, Samorządne Jastrzębie oraz Platforma Obywatelska i Dla Jastrzębia. Prezydenta miał reprezentować jeden urzędnik. Tak się jednak nie stanie, ponieważ nadzór prawny wojewody śląskiego uznał takie rozwiązanie za niezgodne z prawem i unieważnił uchwałę.

Prawnicy wojewody wskazali m.in., że redakcją kieruje redaktor naczelny, który decyduje o całokształcie gazety, a Kolegium Redakcyjne może pełnić jedynie rolę doradczą. Stwierdzono brak podstawy prawnej do ustalenia przez Radę Miasta zadań Kolegium Redakcyjnego.

- W państwie praworządnym wszelka działalność władzy wymaga podstaw prawnych. Sposób wykorzystywania kompetencji przez organy państwowe nie jest wyrazem arbitralności ich działania, lecz wynikiem przekazanych im uprawnień. Działania wykraczające poza ramy tych uprawnień są pozbawione legitymacji. Nie ma tu więc pola dla swobody w działalności organu władzy publicznej. Każde przekroczenie granic określonych przez Konstytucję, pozbawia taki organ legitymacji działania. W państwie prawa nie jest dopuszczalne uzurpowanie sobie przez jakikolwiek organ  kompetencji  nieprzyznanych mu wyraźnie w normie prawnej – napisał m.in. w rozstrzygnięciu nadzorczym dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Krzysztof Nowak.

Od tego rozstrzygnięcia prawnego przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Znowu chcieli zlikwidować gazetę "Jastrząb" Znowu chcieli zlikwidować gazetę "Jastrząb"

Wyniki wyborów zostały źle policzone? Wyniki wyborów zostały źle policzone?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (25)
byku 19.01.2017 7:28

Skok na gazetę nie udał się ha ha ha ha ha ha

jadzia18.01.2017 22:05

Górników sprzedali a teraz siedzą w pierwszym rzędzie... takie koryto to wam pasuje co? A siwy widać dalej na fejsie.

Gość18.01.2017 9:57

Misiewicze - siedzą w pierwszym rzędzie, przyjrzyjcie się ich twarzom, za pamiętajcie je dobrze, po to by ich rozliczyć przy wyborach !

Lidka17.01.2017 19:46

Jaki wstyd!!! Pis to banda! Glosujcie dalej na nich to powstana w Jastrzebiu nazwy ulic z ich nazwiskami! Czy taka ciemnota mieszka u nas w mieście aby ich wybierac do RM!

haha17.01.2017 17:13

Słowo "merytorycznie" odmieniane przez wszystkie możliwe przypadki przez jednego z radnych tutaj nie miało zastosowania, chyba, że "merytorycznie" oznacza, że coś utrąci nadzór prawny wojewody.

Gość17.01.2017 11:45

Panowie pisowce do waszego słownika dochdozi kolejne słowo, którego tzreba się nauczyć - KOMPROMITACJA

dzwonnik17.01.2017 10:46

Masakra ten nasz PiS...

Pokaż wszystkie opinie (25)