Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
17 stycznia 2017

W 47 minut koleją do Katowic?

W 47 minut koleją do Katowic?
fot. pixabay

Można to przyjąć z niedowierzaniem, ale powstają projekty przewidujące, że z Jastrzębia do Katowic będzie można dojechać w ciągu 47 minut.  Przy czym nie chodzi o połączenie autobusowe, a kolejowe. 

W piątek, 13 stycznia, w jastrzębskim magistracie odbyło się spotkanie, którego celem jest przygotowanie profesjonalnej analizy różnych modeli rewitalizacji i włączenia Jastrzębia-Zdroju do sieci regionalnych połączeń kolejowych ze szczególnym uwzględnieniem transgranicznego wariantu obsługi ruchu kolejowego.

W oparciu o wyniki tej analizy będzie można przystąpić do odnowienia połączeń kolejowych naszego miasta, tak, aby móc dojechać do stolicy województwa. Pod uwagę brane jest uruchomienie nitki kolejowej z Jastrzębia  do Zebrzydowic, a następnie skorzystanie z już istniejących szlaków kolejowych do Katowic. Szacuje się, że wówczas droga koleją do Katowic wyniosłaby niecałą godzinę.

Wartość projektu wynosi 23 529,41 euro, a jego realizacja trwać będzie do końca czerwca 2017 r.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Pociągi jeżdżą za darmo Pociągi jeżdżą za darmo

"Budowa kolei w Jastrzębiu nie jest zagrożona" "Budowa kolei w Jastrzębiu nie jest zagrożona"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (60)
edo03.02.2017 14:25

W najbliższym czasie ma być budowana KDP (kolej dużych prędkości) między Ostrawą a Katowicami. Patrząc na mapę, Jastrzębie leży w idealnej prostej linii między Katowicami a Ostrawą. Jeżeli tego nie wykorzystamy i nie zalobbujemy, to jest po nas. Taka szansa nie powtórzy się nigdy .

Jacek24.01.2017 13:01

a międzyczasie, nasz aktualny monopolista wożący jastrzębian do Katowic podniósł ceny biletów na swojej trasie. Bilet Żory - Jastrzębie kosztował 3.00 zł a teraz równo 4.00 zł. Czyli 33% podwyżki.
Czekam z utęsknieniem na realizację planu i powrót kolei do Jastrzębia....

Sbix24.01.2017 8:23

"Wartość projektu wynosi 23 529,41 euro" - to nie poszaleją.

Sbix24.01.2017 8:21

Wybory ida

do obserwator23.01.2017 22:21

do obserwator. To nie jest temat o kolarzach. Pomyliłeś zagadnienia, wsiadaj na rowerek i jedź do szkoły

obserwator23.01.2017 12:05

W tym roku już realizacja :)
http://jastrzebieonline.pl/news,8869,powstana-trasy-rowerowe-na-nasypach-kolejowych.html 

seboc22.01.2017 17:54

Jak byloby w Zebrzydowicach polaczenie 160km/h bezposrednio do Katowic i fajne regularne pociagi, na poczatek wystarczyloby zorganizowac duzy parking P+R.
Idea P+R rowwniez jest, niestety, obca polskim kolejom. Jesli ktos nie wie, PARK AND RIDE to jest to duzy i bezplatny albo bardzo tani parking tuz obok - zwykle podmiejskiej - stacji kolejowej.
Na calym swiecie dojazd koleja do pracy jest kilka razy tanszy i kilka razy szybszy niz samochodem. Tak powinno byc rowniez na Slasku.
Oczywiscie na jednym bilecie czlowiek musialby jezdzic autobusem w Jastrzebiu, pociagiem do Katowic i w Katowicach lokalnym transportem.

Pokaż wszystkie opinie (60)