Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°11°
14 lipca 2017

JSW chce, aby górnicy pracowali dłużej w wyrobiskach

JSW chce, aby górnicy pracowali dłużej w wyrobiskach
fot. pixabay

Jastrzębska Spółka Węglowa mocno stawia na podwyższenie efektywności pracy. Dlatego spółka chce, aby górnicy pracowali dłużej wyrobiskach. W tym celu firma zamierza zapewnić im właściwe warunki klimatyczne. Prowadzone są też starania, żeby obniżyć temperaturę w rejonie ścian oraz tam, gdzie prowadzone są prace przygotowawcze. 

Nowo powołana spółka JSW Innowacje zaangażuje się w prowadzenie badań nad obniżeniem kosztów klimatyzacji i wydłużeniem czasu pracy górników w wyrobiskach, przez zapewnienie im właściwych warunków klimatycznych.

- Badania będą również dotyczyć poprawy efektywności schładzania powietrza w rejonie ścian eksploatacyjnych i pracach przygotowawczych na dużych głębokościach przy wysokiej temperaturze skał. Ciekawym rozwiązaniem może się też okazać wiercenie otworów metanowych w pokładzie węgla przed rozpoczęciem eksploatacji pokładów - informuje JSW.

Zarząd JSW podjął decyzję o dokończeniu prac na centralną klimatyzacją Ruchu Zofiówka.

- Dokończenie budowy klimatyzacji centralnej pozwoli nam na dostarczenie pod ziemię trzy razy więcej mocy chłodniczej, niż obecnie i bardziej skuteczniej walczyć z zagrożeniem klimatycznym. W  Ruchu Zofiówka najgłębsze wyrobiska wydrążone są w górotworze na głębokości 1100 metrów, gdzie temperatura skał dochodzi do 52°C i  stosowanie klimatyzacji jest nieuniknione, aby umożliwić eksploatację na tych głębokościach. Jednakże w niedalekiej przyszłości okaże się, że i to będzie niewystarczające, będzie konieczności ponownej rozbudowy układu, zastosowanie klimatyzacji „osobistej” oraz selekcję pracowników pod kontem predyspozycji do pracy w wyrobiskach najbardziej zagrożonych - mówi Grzegorz Stępień, główny inżynier energo-mechaniczny w Ruchu Zofiówka.

Jak informuje JSW, budowa centralnej klimatyzacji pochłonęła już ponad 54 mln zł, na dokończenie inwestycji potrzeba jeszcze prawie 4 mln zł.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW kupiła firmę. Zapłaciła za nią ponad 200 mln zł JSW kupiła firmę. Zapłaciła za nią ponad 200 mln zł

JSW: Pierwszy kwartał z zyskiem ponad 400 mln zł JSW: Pierwszy kwartał z zyskiem ponad 400 mln zł

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (33)
jajku18.07.2017 23:08

czy ktoś przeliczył czy warto budować i takie koszta ponosić w klimatyzację tylko po to by górnik pracował 1h dłużej ? ,, dodam że ta ostatnia godzina pracy jest najmniej efektywna bo po prostu organizm ma już dość . żeby wiedzieć w jakich warunkach górnik często w ścianie pracuję proponuję założyć maskę na twarz wlezć w południe do szklarni i pracować bez możliwości wyjścia i schłodzenia się na zewnątrz , czy nie lepiej wykorzystać sprzęt organizując pracę tak by zmiany zazębiały sie na stanowisku pracy

Firma16.07.2017 11:19

Polecam KWK Bielszowice ściana 252 naprawdę zimno 35 i więcej????

przodowy do ewalda 16.07.2017 10:56

racja tylko to nie jedna zmiana bo już tak próbowaliśmy tydzień za karę do czyszczenia odstawy a to dlatego bo mają paru ludzi z krupińskiego, którzy nas zastapili przez tydzień gdyby cały oddział się postawił to by inaczej wyglądało

do Mobi16.07.2017 9:03

Myślę że jestem starszy od Ciebie dzieciaku :) a Ryl to ryl ... tego nie zmienisz :)

Zofiowka16.07.2017 1:12

U nas maja na to sposób. Na czas pomiaru klima działa na 120%

do piter15.07.2017 14:48

Człowieku obudź się. Osiem lat cierpiałeś i czekałeś na "dobrą zmianę" i się doczekaleś : zarobki górnicze obcięte o 40% , przywileje zabrane, dwie kopalnie zlikwidowane (za rok trzecia), żywność podrożała o 30% , OC o 60%, .....itd a renty i emerytury wzrost o 0,44%. ...a Ty dalej PO....obudź się ich już niema a twój ukochany pis dymi....e cię bez mydla i nas ale Ty jesteś z tego dumny w przeciwieństwie do reszty.

Ewald do przodowy15.07.2017 13:19

Tępe ryle ze sciany jesteście i tyle.Ludzie z przygotówek chodzą na cieplote jak jest i nikt się nie czepia.Jak byscie wszyscy poszli to nikt by się nie czepiał bo co wszystkich was przeniosą.Ale jak przodowy ze sciany nie ma JAJ i zostaje bo mu 5 zeta do dniówki obiecają to już inna sprawa !!!

Pokaż wszystkie opinie (33)