Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zabawa w kotka i myszkę

O tym, że Niemcy otworzyli w ubiegłym roku nową elektrownię węglową już wspominałem w jednym z moich felietonów . Uważam jednak, że najnowsza inwestycja energetyczna Berlina zasługuje na więcej uwagi. Po jej uruchomieniu nikt nie powinien mieć wątpliwości, że idea ochrony klimatu nie ma większych szans w zderzeniu z energetycznym pragmatyzmem - pisze poseł na sejm RP z Jastrzębia-Zdroju Grzegorz Matusiak. 

Zabawa w kotka i myszkę
Zdaniem jastrzębskiego posła, argumentację rządu federalnego Niemiec można zastosować również do budowy polskich obiektów opartych na węglu. fot. Dawid Lach/JSW

Zabawa w kotka i myszkę 

O tym, że Niemcy otworzyli w ubiegłym roku nową elektrownię węglową już wspominałem w jednym z moich felietonów . Uważam jednak, że najnowsza inwestycja energetyczna Berlina zasługuje na więcej uwagi. Po jej uruchomieniu nikt nie powinien mieć wątpliwości, że idea ochrony klimatu nie ma większych szans w zderzeniu z energetycznym pragmatyzmem. Rząd niemiecki tłumaczył, że Datteln 4 jest nowoczesną elektrownią węglową o mocy 1100 MW. Jej włączenie do systemu  pozwoli na zamknięcie kilku starszych elektrowni, a więc takich których oddziaływanie na środowisko jest o wiele większe.  Jakie to proste, otwieramy nową i czystą  elektrownię  a  zamykamy stare i brudne. Trudno nie zgodzić się z taką argumentacją, co więcej, można ją wykorzystać przy zatwierdzaniu w Brukseli polskiego planu restrukturyzacji górnictwa i energetyki węglowej. Bo skoro Niemcy mogą...

Pracuje w najlepsze*

Kolejnym ważnym argumentem podnoszonym przez rząd w Berlinie była kwestia kosztów. Zablokowanie inwestycji kosztowałoby niemieckiego podatnika około 1,5 mld euro. Koszty byłyby mniejsze, gdyby nie błędy planowania, usterki techniczne i liczne procesy sądowe które sprawiły, że elektrownie oddano do użytku z 9-letnim opóźnieniem. Dziwi niespotykana konsekwencja w dążeniu do zakończenia inwestycji, bo od kilku lat wszyscy wiedzieli, że węglowa elektrownia jest sprzeczna z polityką dekarbonizacji i zielonej energetyki jaką Niemcy przyjęli już dawno. Zresztą w tej materii paradoksów było więcej. W 2019 roku rząd federalny powołał komisję węglową złożoną z naukowców, związkowców i ekologów. Ta, jednoznacznie opowiedziała się przeciw inwestycji. Berlin jednak niespecjalnie się przejął zdaniem własnej komisji i elektrownia pracuje w najlepsze.

Głosy oburzenia

O tej sprawie przypominam sobie zawsze wtedy, kiedy słyszę głosy oburzenia pod adresem polskiego rządu, że zamiast szybko i skutecznie likwidować kopalnie i elektrownie węglowe, bawi się z Brukselą  w kotka i myszkę. Jak widać, nie my pierwsi i nie jedyni…

Grzegorz Matusiak

*śródtytuły w tekście pochodzą od Redakcji


Opinie oraz treści zawarte w rubryce Publicystyka przedstawiają wyłącznie własne zdanie autorów i mogą ale nie muszą odzwierciedlać poglądów redakcji. Masz coś ciekawego do przekazania szerszemu gronu - zapraszamy na łamy portalu nowiny.pl - opublikujemy Twój felieton bezpłatnie. Wyślij swoje przemyślenia na adres portal@nowiny.pl. Redakcja zastrzega sobie prawo odmowy publikacji materiału.

Ludzie

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm RP

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
mhl999 10.07.2021 06:15

trochę kiepskie argumenty jak na posła związanego z węglem. obecnie istnieją technologie spalania węgla pod kątem norm zaplanowanych na 2023+ i o tym ani słowa. nie mniej kierunek prawidłowy - jak to jest, że inni mogą, a u nas likwidacja. trzeba by jeszcze porównać technologie bo tu pewnie wyjdzie szydło z wora, ale technologię można dostosować i to mniejszym kosztem niż budowa nowej elektrowni.

~do_szary (93.179. * .78) 09.07.2021 21:21
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

To se go kup jak taki dobry!!!

Oczywiście nie wiesz tego,że to właśnie nasze spółki węglowe kupowały wysokoenergetyczny węgiel z zagranicy aby ten nasz szajs trochę podrasować.

Na przyszłość nie pisz głupot jak się nie znasz a to co ci opowiedzieli w barze piwnym nijak ma się do rzeczywistości,żegnam

~SzaryMieszkaniec (91.204. * .100) 09.07.2021 20:39
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Mamy bardzo dobry węgiel energetyczny, a sprowadzamy GIGANTYCZNE ilości węgla pseudoenergetycznego z Rosji, Australii czy innych krajów, który nie nadaje się do niczego, a tylko truje. Mamy zasoby na najbliższe 450 lat (choć trzeba iść coraz głębiej). Każą nam likwidować kopalnie, a Niemcy je zatapiają (co umożliwi szybkie odpompowanie wody i wznowienie wydobycia). Energia odnawialna - kraje zachodnie postawiły dziesiątki tysięcy elektrowni wiatrowych - i mają problem co zrobić z nieutylizowalnymi łopatami (ok 8000 rocznie !, a będzie jeszcze więcej), po gradobiciach dziesiątki tysięcy paneli fotowoltaicznych też idą na złom (z którym też są problemy z utylizacją). A jeszcze dojdą auta elektryczne...

~januar (31.42. * .37) 09.07.2021 13:06

brawo posłowie broniący polskiego węgla ; co do kompetencji to na pewno młody może być słabszy merytorycznie ale na pewno moralnie uzasadnione jest odsuwanie od stanowisk komunistycznego pomiotu

~Mason (205.201. * .105) 09.07.2021 08:43
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Drogi Panie Pośle, temat jak najbardziej godny uwagi, ale może warto w tym miejscu wspomnieć o innej zabawie, może nie w kotka i myszkę a w piastowanie kolejnych funkcji przez Pana syna nomem omem Nikodema. Tylko proszę przemilczmy kompetencje.