Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Patologiczna uchwała" dzieląca dzieci na lepsze i gorsze

Czy można sobie wyobrazić, żeby rodzice nie utrzymywali swoich dzieci? Nie wywiązywali się z obowiązku alimentacyjnego albo innych zobowiązań? Radni na swoim lutowym posiedzeniu przyznali, że taka postawa jest dla nich do zaakceptowania. I zwolnili rodziców z części takich obowiązków. Kierowali się chęcią… ulżenia ich doli. 

"Patologiczna uchwała" dzieląca dzieci na lepsze i gorsze

Zdarza się, że rodzice nie potrafią zapewnić odpowiednich warunków swoim dzieciom, właściwie ich wychować, wtedy sąd ogranicza im władzę rodzicielską lub jej całkowicie pozbawia. Wówczas dzieci są przekazywane do tak zwanej pieczy zastępczej. Przebywają w rodzinach zastępczych czy rodzinnych domach dziecka. Biologiczni rodzice są zobowiązani płacić na nie alimenty i tak zwaną opłatę za pobyt dziecka w pieczy zastępczej, która jest częściowym zwrotem kosztów za pobyt dziecka w tych rodzinach.

Wydaje się to logiczne i sprawiedliwe, że państwo zobowiązuje biologicznych rodziców dzieci do ponoszenia kosztów związanych z ich utrzymaniem i często egzekwuje je na drodze sądowej. Jednak radni Andrzej Matusiak, Mirosław Kolb i Szymon Klimczak z klubu Prawo i Sprawiedliwość mają na tę sprawę inne spojrzenie. Trójka radnych przedłożyła Radzie Miasta uchwałę, w której zaproponowali odstąpienie od pobierania opłat za dziecko, które przebywa w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka. Zwolnienie z takiej opłaty ma następować automatycznie, po spełnieniu jednego z dwóch kryteriów. Wystarcza, że rodzic, którego dziecko przebywa w pieczy zastępczej płaci na niego alimenty (co nie zawsze się dzieje) lub wychowuje inne dziecko, pozostające pod jego opieką.

- Rada Miasta uważa, że przyjęte rozwiązania dotyczące ustalenia opłaty za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej nie mogą prowadzić do sytuacji, w której pogorszeniu ulegnie sytuacja materialna innych dzieci wychowywanych i pozostających pod opieką osoby zobowiązanej do ponoszenia takiej opłaty. Byłoby to sprzeczne z duchem i ideą ustawy, której celem jest udzielenie rodzinom wsparcia, a nie pogarszanie sytuacji materialnej rodzin - napisali m.in., wnioskodawcy.

Zarówno Komisja Skarbu jak i Komisja Edukacji i Polityki Społecznej Rady Miasta oraz urzędowi radcy prawni negatywnie zaopiniowali pomysł radnych PiS.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju Teresa Jachimowska podkreślała, że radni zwalniając automatycznie od ponoszenia opłat za dziecko pozostające w rodzinie zastępczej, spowodują, że nikt nie będzie się czuł odpowiedzialny za bycie biologicznym rodzicem, z czego wynikają konkretne zobowiązania wobec dziecka. Zobowiązania, z których należy się wywiązywać nawet przy ograniczonej władzy rodzicielskiej lub wtedy, kiedy sąd jej całkowicie pozbawi.

Dyrektor wskazała, że obecnie w Jastrzębiu jest 87 osób zobowiązanych do ponoszenia opłaty za pobyt dzieci w rodzinach zastępczych. OPS egzekwuje ją tylko od 12 z nich, ponieważ są one w stanie wywiązać się finansowo z tego obowiązku. Pozostali rodzice zostali z niego zwolnieni ze względu na bardzo niskie dochody i trudną sytuację. Radni PiS wprowadzając pod obrady uchwałę przeforsowali to, że usunięto z niej kryterium dochodowości. Teraz każdy rodzic, który posiada na wychowaniu inne dziecko lub płaci alimenty za dziecko pozostające w rodzinie zastępczej, co dzieje się niezwykle rzadko, będzie automatycznie zwolniony z konieczności uiszczenia opłaty z tytułu pieczy zastępczej. Nie będzie musiał już wykazywać, że nie jest w stanie finansowo podołać temu obowiązkowi. Nawet nie będzie mieć znaczenia czy płaci czy nie alimenty.  Może dojść do sytuacji, że osoby majętne zostaną zwolnione z płacenia za pieczę zastępczą swoich dzieci.

- Ta uchwała ma charakter patologiczny. Jedne dzieci zasługują na to, żeby rodzice za nie zapłacili, a inne nie zasługują. Dzielimy dzieci, segregujemy i to firmuje ugrupowanie, które nazywa się Prawo i Sprawiedliwość. To działania na szkodę dzieci - mówiła radna Alina Chojecka (PO), oceniając zaproponowany przez PiS projekt.

Prawnicy magistraccy wskazywali w swojej opinii, która trafiła do każdego radnego, że uchwała zaproponowana i przepchnięta przez radnych PiS w sprawie opłaty za pieczę zastępczą stanowi naruszenie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa.

- Jest to uprzywilejowanie grupy osób objętych uchwałą, co do których odstępuje się od opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej, bez względu na kryterium dochodowe, które stanowi zasadę odstąpienia od ustalenia opłaty - stwierdzili prawnicy.

Jak wskazała dyrektor OPS adresatami uchwały przyjętej przez Radę Miasta jest wąska grupka 12 osób, które mogą mieć własny, prywatny interes w tym, aby uchylić się od obowiązku ponoszenia opłaty za dzieci. Właśnie w ich imieniu działała grupa trzech radnych PiS (A.Matusiak, M. Kolb, S. Klimczak), przyznając w uzasadnieniu uchwały, że należy podjąć działania, które nie będą „rodzić odczucia krzywdy” i pozostaną w zgodzie ze społecznym odbiorem sprawiedliwości. Zapewne radni mieli swoje przesłanki przyjmując tę uchwałę. Jedna z radnych uznała, że jest to uchwała patologiczna, bo dzieli dzieci na lepsze i gorsze. Prawnicy stwierdzili, że jest niezgodna z prawem. Ale przecież radni wiedzą najlepiej, kogo reprezentują. Poza tym kierują się zawsze dobrem ogółu, nawet, jeśli ten ogół liczy zaledwie 12 osób w mieście. 

41 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ewa (89.64. * .196) 15.03.2017 10:31

Nie rozumiem, dlaczego mam finansować czyjąś zabawę w dom, realizowaną przy pomocy mojego dziecka.

~Gość (89.73. * .191) 05.03.2017 19:57

Nie ma to jak swemu niewydarzonemu synalkowi pomagać, za głupotę się płaci i dobrze...

~Sławek do do godz. 20.3204.03.2017 17:56 (89.64. * .188) 05.03.2017 11:37

No to Irenka się wq...ła

~do godz. 20.32 (89.72. * .152) 04.03.2017 17:56

Ludzie znają procedury lepiej niż ty. Nie trać czasu na pouczanie. Przeznacz czas na coś atrakcyjniejszego, np. zwalczanie patologii, wychowywanie potrzebujących dzieci i (...). Cel bardzo szlachetny i nie żałuj kasy.

~zonia to była urzędniczka? (89.64. * .126) 03.03.2017 20:32

Każda uchwała jest wysyłana do Wojewody drogą elektroniczną BEZ JAKICHKOLWIEK załączników (sprzeciwów) wobec niej. Dlatego wczoraj ukazała się ona w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.
Zaskarżenie wpływa osobno.

~ktosik (79.191. * .66) 03.03.2017 18:36

Buble to tworzy pani prezydent i jej urzędnicy!

~do zonia (89.73. * .191) 03.03.2017 09:20

Nie ciesz się gruba babo, prokuratura się weżmie za ten bubel

~zonia (89.64. * .0) 02.03.2017 21:18

A psinco. Już wojewoda opublikował uchwałę. I komu jest łyso? Za 14 dni wchodzi w życie.

~zonia (188.146. * .145) 02.03.2017 20:11

Oj panowie prawnicy z klubu PiS. Z waszą wiedzą na temat przepisów prawa krucho, bardzo krucho.
Mam nadzieję ze jak ktoś sprawdzi uchwałę to nie pozwoli na jej zastosowanie.

~Gość (89.73. * .191) 02.03.2017 11:11

Ludzie , chodzi o starą, grubą, brzydką, odstraszająca babę, która tyle miała wspólnego z sekretarką, że pracowała na tym samym piętrze co ona:)

~zdzisiek (78.8. * .69) 02.03.2017 11:07

Dla tych co nie wiedzą, chodzi o sekretarke nie pani prezydent ale byłego prezydenta jeszcze

~do godz. 10.23 (83.4. * .51) 02.03.2017 10:52

No dobrze, ale u kogo pracowała ta sekretarka u pani prezydent czy pana wiceprezydenta?

~Gość (89.73. * .191) 02.03.2017 10:23

To znna wszystkim apatyczna kobita, która z hukiem wyleciała z UM, w każdym razie dostała propozycję nie do odrzucenia:)

~do godz. 8.52 (83.4. * .51) 02.03.2017 10:21

Sekretarka pani prezydent czy pana wiceprezydenta?

~Gość (89.73. * .191) 02.03.2017 08:52

Ta patologia to właśnie elektorat PiS, no co się dziwicie obie strony mają w tym interes. A zwłaszcza jedna osoba.... zporewniona z pewną znaną z długiego jezyka panią sekretarką.

~podatnica i wyborczyni (89.64. * .126) 02.03.2017 08:50

No to poszukajmy tej jedynej uprzywilejowanej... Do dzieła.

~Karol (89.72. * .152) 01.03.2017 21:44

O czym bredzicie? 87 rodziców zobowiązanych, a tylko 12. ponosi opłaty - rocznie w kwocie 26 tysięcy zł. 75. rodziców - nie ponosi żadnych opłat, są zwolnieni z opłat. Kim są ci uprzywilejowani? Czy to nie patologia?

~kolega (89.72. * .152) 01.03.2017 21:11

Proponuję najpierw przestudiować regułki \"patologii\". Potem poszukać \"patologii\" w pobliżu siebie, a z oceną Rady Miasta ostrożnie proszę. Wypowiadają się osoby, które ciągle łamią przepisy prawa i nie są upoważnione do oceny rady miasta. Trochę empatii proszę!

~TVN już się zainteresował (89.64. * .126) 01.03.2017 16:23

A co jak J. Tarasiewicz ma rację? A co gdyby okazało się, że to było działanie pod konkretne osoby?
Może jakieś służby warto zainteresować?

\"Rodzic musi poczuć, że ma dziecko\". Nie w tym mieście. Tam niektórzy łożyć nie będą

http://www.tvn24.pl/katowice,51/radni-uchwalili-rodzic-nie-musi-utrzymywac-dziecka-ktore-mu-odebrali,719550.html

~krzyś (83.29. * .138) 01.03.2017 15:57

Kiedy darmowa komunikacja dla pasażerów???

~Gość (83.4. * .51) 01.03.2017 11:59

Tak było. Chojecka z PO jako jedyna była przeciw Żołnierzom Wyklętym. Bo PO to tylko \"patologii\" różnorakiej po urzędach pochowanej bronić potrafi i bawić się na urodzinach red. Urbana, który pozostaje wzorem dla wielu propeowskich dziennikarzy.

~Norodowy (89.64. * .35) 28.02.2017 21:50

Prezydent Hetman i jej prawnicy co rusz twierdzą ze uchwała jest niezgodna z prawem. Oczywiście uchwała radnych, którą prezydent i PO chcą blokować, bo prezydent Hetman i PO blokują wszystkie konkurencyjne pomysły, a zwłaszcza pomysły radnych PIS. Potem okazuje się, ze jest jednak taka uchwała jest zdaniem wojewody jak najbardziej zgodna z prawem. Niezgodna z prawem miała być uchwała ws nadania nazwy ulicy miana Żołnierzy Wyklętych ze stycznia poprzedniego roku. Nagadała się Hetman. Nagadała się Chojecka z PO, a dzięki Bogu uchwała jest całkiem ważna i już za niedługo będziemy mieć ulicę Żołnierzy Niezłomnych.

~Gość (89.73. * .191) 28.02.2017 07:09

No właśnie dla kogo dobra była ta uchwała, chodzą słuchy, że jednej osoby, o czym pisze pan Tarasiewicz

~Och, Karol... (89.64. * .2) 27.02.2017 23:44

Odwołać? A wyroki sądowe? Czy to było dla dobra ogółu?

~Rówieśnica (84.234. * .75) 27.02.2017 23:39

Baaardzo wychowawczo! Brawo radni! Dokształccie się panowie, bo wstyd na cały kraj.

~Karol (87.207. * .132) 27.02.2017 20:50

Wszyscy radni, którzy głosowali za tą ustawą powinni zostać odwołani lub już nigdy nie wybrani. Podejrzewam, że ferment sieje, jak zwykle PiS.

~Gość (89.73. * .191) 27.02.2017 19:00

Ta rada to patologia

~zbig (89.73. * .191) 27.02.2017 17:27

Prokuratura to powinna zbadać nie tylko jej zapisy, ale również okoliczności powstania. Kto tak naprawdę ją napisał i w jakim celu?

~. (188.146. * .71) 27.02.2017 17:23

Jeśli uchwała zostanie przegłosowana trzeba zwrócić się do prokuratury o zbadanie jej zgodności z prawem.

~Ela (87.101. * .252) 27.02.2017 17:09

Ja pierdziele co za oszołomy! Czy oni mają równo pod sufitem, czy już całkiem postradali rozum? Co za ludzi mamy w tej Radzie? Porażka na całej linii! Jastrzębianie oapamiętajcie się i w najbliższych wyborach wyslijmy ich na księżyc!

~pedagog (195.150. * .30) 27.02.2017 14:21

Pisowcy wyciagają kasę miejską tzn z naszych podatków ile się da, bo wiedzą że już drugi raz nie mają szans zasiąść w radzie a zwłaszcza ci trzej wymienieni. Chcą dokopać prezydentce.

~mieszkaniec J-Z (83.30. * .227) 27.02.2017 12:20

Socjaliści do psychiatry ale za własne środki finansowe !!!

~Gość (89.73. * .191) 27.02.2017 11:37

Ta Rada Miasta to jeden wielki cyrk!

~Gość (89.73. * .191) 27.02.2017 10:46

To są działania podejrzane i powijna zbadac je prokuratura

~a to ciekawe (89.64. * .2) 27.02.2017 10:37

\"AM projekty PiSze?\"

Pod takim tytułem 17.02.2017 r. J. Tarasiewicz opublikował swój tekst:

\"Wg obiegowej opinii w Radzie Miasta pojawił się ciekawy projekt uchwały, w którym inicjatorzy wnioskują o odstąpienie od opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej. Ciekawe, czy intencje powstania tego ciekawego projektu, są tożsame z tymi, opisanymi w uzasadnieniu projektu? Wieść gminna niesie, że dotyczyć to może konkretnych (konkretnej) osób (osoby), ale czy dawać wiarę w krążące pogłoski? Niemniej jednak, zaistniała sytuacja budzi niepokój?

Czytając wielokrotnie wspomniany projekt, zastanawiam się czy w przygotowaniu projektu nima udziału pewien \"mecenas\", a sam projekt nie dotyczy kogoś z rodziny osoby z otoczenia? Tu zapewne przydałaby się osoba mająca wprawę w pracy z dokumentami?, np. ?prawa ręka mecenasa?.

Patrząc na treść projektu uchwały, rzuca się w oczy ?brak należytej staranności? w jej przygotowaniu, gdzie podano złą podstawę prawną, mimo iż jedną z osób, która podpisała się pod projektem jest radny z prawniczym wykształceniem.

Na pewno smaczku dodaje fakt, że podczas posiedzenia Komisji Edukacji i Polityki Społecznej w środę, 15 lutego 2017 r., projekt uchwały zaopiniowano negatywnie, wg posiadanych informacji ? przy dwóch głosach wstrzymujących się. Przed sesją Rady Miasta jeszcze jedna Komisja, która ten temat podejmie?

Czy coś jest na topie? Jeśli w stół uderzono, niech nożyce się odezwą?

Janusz Tarasiewicz\"

Coś chyba jest na rzeczy i kto wie, czy tu nie powinno zainteresować się pewnych instytucji...

~Gość (89.73. * .191) 27.02.2017 10:36

Kurcze cos się tym ludziom pomieszało w głowie? Czy oni jeszcze są normalni?

~mysz (83.5. * .79) 27.02.2017 10:34

czyli radni popierają patologie.Ludzie co się z wami dzieje.Jakie zioła zażywacie płodząc taki gniot.Będą płodzić dzieci na lewo i prawo bez bez żadnej odpowiedzialności.Państwo dzieci wychowa a biologiczni rodzice będą paniskami bez odpowiedzialności rodzicielskiej.Co wam się chłopy w tych głupich łbach porobiło.Pomijając Pana Klimczaka bo wiemy jaki z niego prawnik ale tych dwóch mądrali.Ręce opadają.

~Jastrzebianin (192.168. * .144) 27.02.2017 10:32

radni PiS robią wszystko w myśl zasady Im gorzej tym lepiej. Im bardziej durnie i idiotycznie tym bardziej są zadowoleni. I póżniej w chwale taki radny zostanie prezydentem miasta i będzie naprawiał. No cóż, pomysł może im odpalić.

~Gość (89.73. * .191) 27.02.2017 10:30

Coś mi tu śmierdzi z tauchwałą?

~mieszkaniec (85.14. * .18) 27.02.2017 10:05

Miasto się rozwija