Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"To była skandaliczna sesja Rady Miasta"

To była bardzo krótka sesja, chociaż radni decydowali o inwestycjach na kwotę ponad 30 mln zł. Pieniądze pochodziły z nadwyżki budżetowej dwóch ostatnich lat. Uchwały zostały odrzucone bez słowa dyskusji, bez merytorycznego odniesienia się do ważnych dla mieszkańców spraw. Mało tego, uniemożliwiono zabranie głosu na sesji prezydent miasta, która chciała przybliżyć problematykę powstania Domu Solidarności. Wszystko odbyło się w ekspresowym tempie. 

"To była skandaliczna sesja Rady Miasta"

Czwartkowym głosowaniem radni zablokowali dalszą realizację dwóch największych projektów unijnych - budowę ścieżek rowerowych i rewitalizacji łaźni po byłej kopalni „Moszczenica”, choć miasto na ten cel otrzymało już dotacje w wysokości prawie 616,5 tys. zł oraz 8,4 mln zł (na łaźnię).

 - Radni taką postawą zablokowali nasze dążenia do pozyskiwania środków zewnętrznych, na czym szczególnie mi zależy - podsumowuje krótko Anna Hetman, prezydent miasta.

Prezydent aplikowała również o dodatkowe środki na budowę Środowiskowego Domu Samopomocy, Domu Solidarności, a także termomodernizację i odnawialne źródła energii dla SP1, SP17, ZS6, ZS12 i Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego. Te plany również przekreślono.

W głosowaniu odrzucono zadania istotne dla rozwoju miasta i komfortu życia mieszkańca. Dotyczy to głównie dalszego etapu przebudowy ul. Mazowieckiej, modernizacji sygnalizacji świetlnej Alei Jana Pawła II oraz budowy dróg: Gołębia, Reymonta, Okopowa, Dubielec, Rolnicza czy też parkingów przy ul. Wodeckiego oraz na os. Boża Góra Prawa. Nie przyznano również środków na remont elewacji ZS nr 6, SP 12 i 19 oraz boiska przy SP 12.

 - W tej sytuacji najgorsze jest to, że radni, którzy odrzucili nasze plany inwestycyjne, nie zaproponowali nic w zamian. Wszystko odbyło się bez żadnej debaty czy polemiki, choć sami wielokrotnie powtarzali, że są zwolennikami dialogu. Jestem ich postawą zdegustowana - podsumowuje Anna Hetman.

Grzegorz Mosoń, prezes klubu pływackiego  H2O, obecny podczas sesji nie krył swojego rozczarowania jej przebiegiem.

- Radni zablokowali wymianę filtrów do wody na krytej pływalni w Zespole Szkól nr 6, przy ulicy Harcerskiej. Teraz trenuje tam gros młodzieży, również z naszego klubu. Jak mamy prowadzić treningi, skoro nie będziemy spełniać wymogów jakości wody - pytał zdenerwowany po sesji.

Mimo tego, że podczas sesji prezydent Anna Hetman mówiła, że ma dla radnych przygotowaną prezentację na temat Domu Solidarności to radni, jak i przewodniczący Łukasz Kasza (PiS) nie uznali za potrzebne jej przeprowadzenia. Prezydent nie mogła też wypowiedzieć się podczas sesji, ponieważ przewodniczący Rady Miasta Łuaksz Kasza… nie widział, jak zgłaszała taki zamiar. Podobnych problemów nie miał za to wiceprzewodniczący Rady Miasta Damian Gałuszka (WS), który potwierdził, że Anna Hetman sygnalizowała chęć zabrania głosu.

Jednym z punków zmian przedłożonych przez prezydent miasta była uchwała związana z Domem Solidarności. Zakładała ona  70 tys. zł na projekt i 8 mln zł na inwestycję. Jednak wraz z innymi propozycjami uchwała ta przepadła.

Kierownik Biura Terenowego NSZZ „Solidarność” w Jastrzębiu-Zdroju wyraziła swoją dezaprobatę w związku z tym, że tą decyzją Rada zablokowała działania zmierzające do powstania Domu Solidarności.

- Jestem zbulwersowana tym, że radni zablokowali swoją decyzją działania związane z powstaniem Domu Solidarności w Jastrzębiu. Region Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności” popiera ideę budowy tego obiektu. Uważam, że lokalizacja Domu w sąsiedztwie Parku Zdrojowego jest godnym miejscem i zasługuje na wsparcie. To, co dzieje się w Radzie, to przepychanki pomiędzy PiS a PO. Ubolewam, że moi koledzy, często będący członkami naszego związku, biorą w tym udział. Na pewno do idei budowy Domu Solidarności trzeba będzie jeszcze powrócić - mówiła Danuta Jemioło.

Swojego zdenerwowania przebiegiem sesji nie krył także Przewodniczący Towarzystwa Miłośników Ziemi Jastrzębskiej.

- To, co się dzieje w tej Radzie, to przechodzi wszelkie pojęcie. Radni podejmują ważne decyzje bez słowa dyskusji, bez merytorycznego odniesienia się do składanych propozycji. A na dodatek skandaliczne prowadzenie obrad przez przewodniczącego Kaszę, nieudzielanie głosu prezydentowi miasta w istotnych sprawach, jest nie do przyjęcia. To wszystko stawia w wątpliwość, to czy Dom Solidarności w tym mieście w ogóle powstanie. Jak widać samym radnym na tym nie zależy. To posiedzenie można tak podsumować - to była skandaliczna sesja - mówił Marian Górny.

Także Kluby Radnych Platforma Obywatelska oraz Dla Jastrzębia wyraziły swoje zdanie czwartkową sesją Rady Miasta.

- Mieszkańcy od wielu lat czekają na remont ulicy Mazowieckiej, Gołębiej, budowę ścieżek rowerowych, mieszkań dla osób niepełnosprawnych i wielu innych, mających wpływ na poprawę jakości życia w mieście. Od 2005 roku jastrzębian karmi się wizją budowy rynku w dzielnicy Zdrój. Dzisiejsze głosowanie zdemaskowało prawdziwe oblicze radnych PiS i jego sprzymierzeńców.

Blokując rozpoczęcie działań zmierzających do realizacji wyżej wymienionych zadań, pokazali, że nie jest ważne spełnienie oczekiwań mieszkańców. Jest dla nas niepojęte, że można interes własny przedkładać nad dobro wspólne i szanse na przyspieszenie rozwoju  naszego miasta. Jesteśmy zniesmaczeni taką postawą! - napisali radni.

Co dalej z Domem Solidarności i innymi ważnymi dla miasta projektami? Radni, którzy podczas sesji nie przyjęli uchwał z tym związanych nie odnieśli się ani jednym słowem, jak widzą dalsze działania w związku z tymi sprawami.

- Do tematu Domu Solidarności koniecznie trzeba powrócić raz jeszcze. To ważna dla Jastrzębia inicjatywa i wymaga dyskusji oraz dostarczenia radnym więcej informacji, chociażby tego, jaka ma być koncepcja tego obiektu. Chcemy po prostu wiedzieć, za czym głosować. Na pewno sama idea jest godna odpowiedniego uhonorowania, dlatego temat ten należy raz jeszcze podjąć. Co do pozostałych zadań, które są wymienione w uchwale, jak na przykład remonty, modernizacje czy ocieplenie szkół, to nie widzę problemów, żeby je uchwalić i móc przystąpić do ich realizacji. Przecież nam nie chodzi o to, aby blokować cokolwiek. Zależy nam na rozwoju miasta - powiedział Szymon Klimczak, radny z klubu Prawo i Sprawiedliwość.

Szkoda tylko, że radni nie wykorzystali sesji Rady Miasta, jako miejsca wymiany poglądów, merytorycznej dyskusji i ścierania się stanowisk. Woleli przyjść na posiedzenie przegłosować uchwały i bez słowa komentarza pośpiesznie opuścić salę obrad. Czy tak teraz będzie wyglądało procedowanie ważnych dla miasta spraw?

Wyniki głosowania: za -  7  przeciwko – 12, wstrzymało się - 1

Przeciwko proponowanym uchwałom głosowali: M. Filipowicz (Samorządne Jastrzębie), J.Fojt (PiS), Ł. Kasza (PiS), Sz. Klimczak (PiS), M. Kolb (PiS), M. Lęga (PiS), A. Matusiak (PiS), I. Rosińska (WS), E. Siwiec (Samorządne Jastrzębie), T. Sławik (PiS), P. Szereda (PiS), S. Woźniak (PiS).

Za proponowanymi uchwałami głosowali: A. Chojecka (PO), T. Gorgol (WS), J.Kubera (Dla Jastrzębia), L. Maryniak (PO), R.Rakoczy (PO), U. Sobik (Dla Jastrzębia), A.Toborowicz (WS).

Wstrzymał się: D. Gałuszka (WS).
 

73 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kejsi (5.184. * .52) 07.03.2017 14:42

To skandal żeby zawetować tyle fajnych działań żeby zrobić na złość p. Prezydent!!!

~... (176.122. * .139) 06.03.2017 22:28

W 1980 roku przyglądałem się a w 1988 strajkowałem. Kto dzisiaj o tym pamięta? Dom Solidarności czy muzeum Solidarności nie pozwoli następnym pokoleniom o tym zapomnieć. Tak dla jastrzębia i jastrzębian. Tak dla Pani Prezydent

~mieszkaniec (176.122. * .139) 06.03.2017 19:32

M. Filipowicz (Samorządne Jastrzębie), J.Fojt (PiS), Ł. Kasza (PiS), Sz. Klimczak (PiS), M. Kolb (PiS), M. Lęga (PiS), A. Matusiak (PiS), I. Rosińska (Wspólnota Samorządowa), E. Siwiec (Samorządne Jastrzębie), T. Sławik (PiS), P. Szereda (PiS), S. Woźniak (PiS).
Głosujcie dalej na tych hamulcowych!!!

~Gość (89.73. * .191) 06.03.2017 16:59

Wali na łeb tym radnym i tyle. Wypad z UM

~Waldi (46.134. * .178) 06.03.2017 14:51

Komu kurna szkodziło że elewacja w szkołach będzie zrobiona, filtry na basenie wymienione czy boisko wybudowane????? Gdzie w tym wszystkim dobro suwerena??? Nie głosujemy na tych co byli przeciwni temu projektowi!!!

~Anty Pis (46.134. * .178) 06.03.2017 13:21

Ciekawe jaki interes prawny miały pisiory, żeby zawetować ten projekt? Ktoś dostał w łapę czy chcieli zrobić na złość p. Prezent a w efekcie dokonali tylko swoim wyborcom. Radzę radnym zastanowić się nad tym bo następnym razem nie wybierzemy:M. Filipowicz (Samorządne Jastrzębie), J.Fojt (PiS), Ł. Kasza (PiS), Sz. Klimczak (PiS), M. Kolb (PiS), M. Lęga (PiS), A. Matusiak (PiS), I. Rosińska (WS), E. Siwiec (Samorządne Jastrzębie), T. Sławik (PiS), P. Szereda (PiS), S. Woźniak (PiS).

~pikol (89.72. * .78) 06.03.2017 09:50

Dopóki w sjz maja wpływy tacy poltycy jak gadoski czy hetman nie bedzie tu nic dobrego.oni sa dobrymi gospodarzami ale dla siebie nie dla nas.

~Arek (94.254. * .31) 05.03.2017 19:49

Jak słyszę słowo \"radni\" to mi się wymiotować chcę. Po co w ogóle te pasożyty są potrzebne ? Zero z nich korzyści, a tylko wyciągają kasę i robią wrażenie, że są potrzebni (jak wrzody na d...e). Rozgonić to towarzystwo pasożytnicze !

~Prawdomowny (37.47. * .1) 05.03.2017 14:54

Bardzo dobrze, ze zablokowali dom solidurnosci. Wcale mi Hetmanowej nie jest szkoda..

~mieszkaniec (176.122. * .139) 04.03.2017 19:00

Jak słyszę PIS to mnie mgli.

~oli (91.9. * .114) 04.03.2017 18:53

to przez szalonego matusiaka i augustyna pisowskich dziadow

~... (176.122. * .139) 04.03.2017 18:46

Co mamy ładnego w mieści poza \"kopalniami\" Katowice mają spodek , Zabrze - Dom Muzyki i Tańca . Czym możemy się pochwalić na świecie poza tym że Tylko w Gdańsku i Jastrzębiu podpisano robotnicze porozumienia . A co zrobiliśmy do tej pory . Dom Porozumień Jastrzębskich byłby Naszą wizytówką i w kraju i na świecie.

~mecenas (195.150. * .30) 04.03.2017 18:06

A Święty Jan Nepomucen patrzy na tych, którzy niszczą nasze miasto. Oj! Odpowiedzą za te grzechy najpierw przy wyborach, bo już nikt na nich nie zagłosuje a później przed Najwyzszym za swoje grzechy.

~do godz. 9.35 (89.72. * .152) 04.03.2017 16:26

Żeby ulżyć mdłościom to zrób odruch wymiotny i pomyśl o \"gadzie\".

~aga (78.11. * .252) 04.03.2017 14:44

Wybrali to mają. Na drugi raz może się suweren zastanowi.

~trololo (79.66. * .228) 04.03.2017 11:53

Dobrze że już dawno wyjechałem z tego miasta... Wszyscy radni którzy blokują rozwój miasta niezależnie z jakiej partii powinni być wywiezieni z magistratu na taczkach przez mieszkańców.

~do godz. 7.09 (89.72. * .152) 04.03.2017 10:50

W wodociągach, to już siedzi dwóch braci - byli dyrektorzy i włodarz miasta). Biorą wielkie wypłaty i czekają aż urzędujący dyrektorzy przejdą na emerytury. Czy są na praktykach za wielką kasę??? Przewodniczącym rady nadzorczej wodociągów jest też chłop z PO.

~Jurek (188.146. * .240) 04.03.2017 09:35

Jak słyszę Matusiak to mnie mdli.

~Jastrzębianka (85.202. * .90) 04.03.2017 08:02

Coscie wybrali to macie , prawie całe glosujące j-bie wybieralo Pis

~xyz (89.73. * .7) 04.03.2017 07:58

Niech żyje nam PIS-owski klan!

~SJZ (89.72. * .152) 04.03.2017 07:09

W wodociągach, już ponad rok, siedzi chłop z PO jako czwarty dyrektor. Wszystkie rady nadzorcze spółek miejskich obsadzone przez PO. W Daszku siedzi anglista z PO. Ile ludzi w Urzędzie Miasta zatrudniła Hetmanowa i kogo - z PO? Co jeszcze chcecie?

~Gość (89.73. * .191) 03.03.2017 22:15

Filipowicz też ma fuche i ciągnie kase takie Samorządne Jastrzebie jest samorządne , PiS gwizdnie a one warują

~mieszkaniec (176.122. * .139) 03.03.2017 21:57

przecież te panie się sprzedały dla kasy . A pani Eli utworzono nawet dodatkową komisję .Hipokrytki.

~Gość (89.73. * .191) 03.03.2017 20:05

Elka, Iwonka, Malgoska to panie na skinienie PiS, ale widać lubią to

~Ewcia (91.224. * .172) 03.03.2017 19:59

No to Panie Ela i Iwonka pokazały jakie z nich marionetki.

~Ja (84.234. * .132) 03.03.2017 19:01

To niezła ustawka Pani prezydent . W trąbę chciała zrobić wszystkich ale że niby inni winni

~tv (89.72. * .196) 03.03.2017 18:41

przypomina mi się scena z serialu Ranczo , jak radni bojkotowali wszystkie pomysły pani wójt ....

~górnik jasmos (193.239. * .161) 03.03.2017 17:07

Pisorom się nie dziwię, wychodzą z założenia im gorzej tym lepiej /mam nadzieję,że się przeliczą/ ale podobno Damian też się zeszmacił

~viktor (193.239. * .161) 03.03.2017 16:56

Radni PiS bojkotować będą wszystko bo d ..ie mają to co dzieje się w naszym mieście. W swoich wąskich umysłach wykombinowali,że jak Pani Prezydent niewiele zrobi w czasie swojej kadencji to łatwiej będzie wygrać bliźniakowi a wtedy pierwszy bliźniak RP poklepie go po ramieniu.

~Gość (89.73. * .191) 03.03.2017 16:38

No spieszylo się chlopaczkom do domu, maja płacone za jedna sesje, wiec czemu muszą siedzieć dwie czy trzy, o to chodzi drodzy państwo, lenistwo, lenistwo i jeszcze tsz lenistwo pisowcow i ich pobratymców z Samorządnego Jastrzębia i ich dziewczyny Rosinskiej.

~endi (89.73. * .191) 03.03.2017 15:21

Pisowcy stracili poczucie bytu, działają przeciwko sobie, tymi głupawymi posunieciami. Ale w JZ jest jeszcze wolność mediów, każdy może przyjsć na sesję i pokazać to zdziczenie obyczajów i ta pisowską butę, a my mieszkańcty to ocenimy przy urnie. I nawet im manipulacje z ordynacją wyborczą, że nie będzie drugiej rundy głosowania nie pomogą. Tylko tak dalej panowie rźnijcie dalej głupa!

~Agaton (93.179. * .248) 03.03.2017 14:50

Wszyscy radni którzy podnieśli ręce przeciw powinni ponieść konsekwencje. Idziemy pod urzad na sesję pokazać im gdzie ich miejsce.

~Gazda z Bacówki (93.179. * .248) 03.03.2017 14:47

No to se chłopcy z Pissu polecieli na księżyc i walneli kulą w płot. Za co im społeczeństwo płaci diety?

~Gienia Pigwa (93.179. * .248) 03.03.2017 14:46

No to PiS poleciał po bandzie . Stracili wyczucie sytuacji. Kto im doradził taki krok? Mogli burzę zrobić i się wygadać więcej by zyskali na tym.

~Wyborca (37.249. * .170) 03.03.2017 14:38

Jestem zawiedziony postawą pani Rosińskiej i pani Siwiec. Mojego głosu już też nie mają :-(

~do ERt@ (89.73. * .191) 03.03.2017 14:25

Nie martw się was jescze pisowce wykończą i na wasym trupie zatańczą z Damianem. Smutne to ale prawdziwe.

~Ert,,, (94.254. * .150) 03.03.2017 14:19

Hmm... a moze ta kase dadza na PKM zeby ratowac nas ....

~do senior (87.207. * .62) 03.03.2017 14:11

Zgadza się. Jasnet zszedł na psy. Ale to medium PiSu, więc co się dziwić..

~senior (195.150. * .30) 03.03.2017 13:55

A jasnetu już nie warto czytać. Ani słowa o sesji, bo pisowcy strzelili sobie w kolano tym, co zrobili.

~pedagog (195.150. * .30) 03.03.2017 13:48

Ziomek! Ty jesteś nie z naszej p[lanety. Jaką większość? \\Większością jest pis i ci, którzy są mu podlegli za stołki. Nie ośmoieszaj się chłopie!!!