Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szereda i Foksowicz w sprawie terenów po Jas-Mos. Kto ma racje?

Przejmować czy nie przejmować budynki po likwidowanej kopalni „Jas-Mos”? Radni z Klubu PiS uważają, że można je zaadoptować dla inwestorów. Jednak pojawiają się stwierdzenia, że są w złym stanie technicznym i to rudery do wyburzenia. Na dodatek ma się pod nimi zapaść teren na około 9 metrów. Podczas dyskusji, jaka odbyła się w jastrzębskim magistracie, poruszono również tematykę gospodarczego rozwoju miasta. Poniżej prezentujemy argumenty Romana Foksowicza, zastępcy prezydenta miasta oraz Piotra Szeredy (PiS), jakie padły podczas tej debaty. Kto ma rację?

Szereda i Foksowicz w sprawie terenów po Jas-Mos. Kto ma racje?

Piotr Szereda, Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość

Miasto nie wykorzystuje tego, co jest na powierzchni po likwidowanych kopalniach. Budynki, które są po kopalni Jas-Mos są czynne i mają wszelkie dopuszczenia do funkcjonowania. Można je modernizować i wykorzystywać.

Nie wiem, na jakiej podstawie się mówi, że teren po kopalni Jas-Mos zapadnie się 9 metrów. W tym miejscu jest filar ochronny i póki nie zostanie naruszony do tego nie dojdzie.

2,5 roku spotkań, rozmów, pracy. Mamy lipiec i Spółka Restrukturyzacji Kopalń podejmuje działania likwidacyjne – wyburzenia. Miasto zamiast zaingerować ze swoim pomysłem swoją inicjatywą,  tak naprawdę nie robi nic, poza spotkaniami. Czekamy aż ktoś za nas coś załatwi.

Wydajemy następne miliony na darmowe bilety na plaże, na OWN-y, które są potrzebne, ale nie wydajemy milionów na gospodarkę. Nie wydajemy milionów na tworzenie miejsc pracy. Fakty się liczą, że zostaną nam OWN, muzea (łaźnia po byłej kopalni Moszczenica), a nasi ludzie pracują w Czechach, Żorach, Katowicach, a sypialnia się kurczy.

Nie mamy pomysłu w mieście, w którym kierunku, jaki przemysł będziemy chcieli wesprzeć i wspomóc. Czas leci spotkania lecą. Efektów ze strony miasta nie było, tak jak w poprzedniej, tak też w tej kadencji.

 

Roman Foksowicz, zastępca prezydenta miasta

Nie przekona mnie pan w życiu, że budynek dawnych pokopalnianych warsztatów jest atrakcyjny dla kogokolwiek. Te stare budynki teraz funkcjonują, ale przy zmianie sposobu użytkowania zmieniają się przepisy. Nigdy w życiu nie jest pan w stanie zagospodarować te rudery, które są w złym stanie technicznym, w których sypie się cegła.

O tym, że teren, na którym znajdują się budynki infrastruktury po byłej kopalni Jas-Mos obniży się 9 metrów i wystąpią tam szkody górnicze 5 kategorii mówi Plan Ruchu JSW Kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Ruch Jastrzębie. Prognozuje się, że nastąpi to do 2019 roku, a powodem tego będzie wybranie tak zwanego filara ochronnego.

Konkretnym efektem spotkań samorządowców, przedstawicieli JSW oraz Jastrzębskiej Spółki Kolejowej jest studium wykonalności terminala przeładunkowego, który ma znajdować się na terenach należących do JSK, gdzie nie jest prowadzona eksploatacja węgla.  W lipcu miasto wraz z JSK powołuje zespół w sprawie wypracowania konkretnej koncepcji zagospodarowania terenów po byłej kopalni Jas-Mos.

Po co robić rowery, plażę, OWN? Zaorajmy to wszystko niech mieszkańcy po atrakcje jeżdżą gdzie indziej. A może w ten sposób zatrzymamy tutaj ludzi, umożliwiając im spędzenie czasu wolnego. 

 Na ulicy Rolniczej (Bzie) wydano prawie 1 mln zł, na budowę drogi po to, żeby inwestor mógł tam zbudować swoją fabrykę, jak deklarował ma tam być 600 miejsc pracy. Na początku lipca odbył się przetarg w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na sprzedaż gruntu w Ruptawie dla kolejnego inwestora. Kiedy w ostatnich latach pojawili się inwestorzy w Jastrzębiu? Przez 20 lat tereny te nie były w pełni przygotowane dla inwestorów.

53 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Gość (5.172. * .160) 16.07.2017 00:06

budynki teraz może i są w stanie dobrym, ale jak zacznie się osiadanie gruntu to mogą się rozpadać i koszt remontu dla kopalni dużo większe niż teraz wyburzenie

~mieszkaniec zx (79.191. * .73) 15.07.2017 18:10

Ciekawe ile tysięcy zapłaciła kopalnia remontując 200 letnią chlewnie w ramach szkód górniczych w Bziu przy ul. Rolniczej .To dopiero nie trafiona decyzja to próchno prawie od podstaw było remontowane dlaczego obaj panowie się nie sprzeciwili kopalnia bogata stać ją na taki gest , a inwestor równie bogaty i wszystko [okej] a w tej sprawie wypowiedzcie się .

~wiem od PiS (89.75. * .192) 14.07.2017 16:06

PiS należy pogonić z naszego miasta. Jedyne co dobrze robią to kłamstwa i działanie na naszą szkodę. Przejęcie budynków ma zniszczyć nasze pieniądze, które pójdą na remonty. Innych inwestycji nie będzie można przeprowadzić i w ten sposób zniechęcić mieszkańców do Prezydent miasta.

~Maruda (188.146. * .88) 14.07.2017 05:03

Nie cierpię związkowców!!!!!!!!

~Gość (89.73. * .191) 13.07.2017 20:06

Jak się przeanalizuje te wypowiedzi na chłodno, to widać że Szereda i PIS nie mają racji. Brać budynki do remontu, pod którymi idzie wydobycie i pod którymi zapadnie się teren 9 metrów to IDIOTYZM nawet sam prezes by tego nie wymyślił.

~mecenas (89.64. * .241) 13.07.2017 16:19

Obserwator nie wie co pisze. Nienawiść zaćmiewa mu logiczne myślenie.

~ola (85.14. * .18) 13.07.2017 14:30

ten pan Szereda niech wreszcie zacznie pracować

~:) (91.200. * .227) 13.07.2017 12:45

Do obserwatora. Bycie ucholem Matusiaka nie polepsza samopoczucia.

~Piotr (89.72. * .60) 13.07.2017 12:18

A Szereda z kolesiami pisiorami zostaną prezesa nierobami bo takie nieroby od 1991 roku sekretarze partia Solidarności

~obserwator (83.10. * .69) 13.07.2017 12:10

Zostawcie w spokoju Pana Posła Matusiaka. Czepcie się tego drugiego z gabinetu cieni opozycji. Za co on bierze dietę z naszych podatków??? Jakim fachowcem jest kolejny polityk z PO - Roman F?

~zwiazkowiec (89.73. * .132) 13.07.2017 10:44

Wypraszam sobie .Posel rozbłysnął zalatwiajac nam urlopy górnicze za ciezka prace w nieklimatyzowanych biurach.

~:) (91.200. * .227) 13.07.2017 09:32

A wiecie że poseł Matusiak, stał się wielkim pomysłodawcą projektu poselskiego który wprowadza nowy podatek paliwowy. Tak. Chłop niczym nie błysnął (no może z wyjątkiem braku umiejętności rozliczenia się z kasy za wybory) a podatki chce nam podnosić.
Inna kwestia że lokalne media mają to gdzieś i nie informują o takich skandalicznych zachowaniach posła z Jastrzębia.

~:) (91.200. * .227) 13.07.2017 09:29

Szereda niech zadziała i weźmie budynki po Jasmosie na plecy Spółdzielni

~Jan (188.146. * .13) 13.07.2017 08:40

Szereda, to typowy związkowiec, poza krzykiem zero merytoryki, ale PIS takich kocha.

~komentator (89.73. * .191) 13.07.2017 07:35

I tak pis osmieszył się kolejnym głupkowatym pomysłem - chęcią przejęcia sypiących się ruder. Brawo tylko tak dalej panowie!

~Gość (89.73. * .191) 12.07.2017 21:22

Pisowska argumentacja słaba, populistyczna i miauka rozjechana walcem logiki. Brawo Foksowicz!

~Górnik (94.254. * .127) 12.07.2017 20:51

Szereda to zdrajca!

~rdzawy_nóż (85.202. * .95) 12.07.2017 20:43

szereda .... szkoda słów na tego gościa.

~Janosik (188.146. * .131) 12.07.2017 20:15

Foksowicz łebski facet, który podpiera się argumentacją logiczną. Szereda to związkowiec. Argumentem zwiazkowca jest kilof, płonąca opona i wulgarny okrzyk. Taka jest różnica między myśleniem tych panów.

~Michal (188.146. * .13) 12.07.2017 18:35

Szereda jak większość związkowców potrafi się ustawić na państwowym garnuszku i to cała umiejętność. Niech się zrzuci i kupi to cudo z innymi geniuszami biznesu z PIS.

~Do Rudego (89.73. * .11) 12.07.2017 17:29

Chopie masz rację Moszczenicę ratują choć to wielka ruina a Jas Mos nie chcą bo ponad dwa lata nic nie wymyślili. Foksowicz niby prezydent przecież nie ma wizji. Koledzy z PO usunęli Rakoczego który to ogarniał. Był też przygotowany na przejęcie tych dobrych budynków (cześć faktycznie jest do wyburzenia). Co do dziury 9 metrów, jeżeli to jest prawda to dlaczego na cześć działek są już chętni w SRK. Ponadto JSU z JSW chce też utworzyć strefę centrali przeładunkowej. To dlaczego Foksowicz zamierza przebudowywać skrzyżowania na obwodnicy aby udostepnić teren po inne inwestycje i ubolewa że nie może tego teraz zrobić. To się pytam będą tam szkody czy nie to będzie likwidacja filara ochronnego dla szybu czy nie. POksowicz manipuluje faktami. Radny Szereda ma prawo pytać w naszym imieniu i jego deklaracja była jasna przejąć bezpłatnie teren i przygotować go pod inwestycje tak jak to się dzieje w Żorach. Tu może powstać centrum innowacji. Szybciej niż na Moszczenicy bo jest lepiej skomunikowane

~mecenas (89.64. * .93) 12.07.2017 17:18

Teren tak, budynki - nie! Każdy wie, że taniej jest budować nowe niż remontować stare.

~Ragazza (93.179. * .248) 12.07.2017 15:36

Jakoś nie trafia do mnie to co mówi Pan Szereda.

~Ewa (31.0. * .214) 12.07.2017 15:23

Jeden i drugi ma racje
tylko niech zaczna coś robić a nie tylko kłócą się krytykują i nic więcej nie robią

~do Rudy (89.73. * .191) 12.07.2017 13:39

Kolego starasz się, ale nie ogarniasz. Pod łaznią po bylek KWK Moszczenica nie ma już wydobycia. Na Jas-Mos jest i bedzie tak do 2025 roku, a wiec teren opada te 9 metrów, co stwierdzili inżynierowie w dokumencie technicznym.

Po drugie te miliony na łaźnię w Moszczenicy pochodzi z Uniii Europejskiej, a nie budżętu miasta, to jednak róznica. Moze i my sie jako Polska na to skąłdamy również, ale nie uszczupla to miejskich funduszy. Na Jas-Mos nie ma kasy na remonty,a te kosztowąłyby miliony. Co więcej radni wnioskodawcy (PiS) nie przedstawili żadnej koncepcji zagospodarownia tch ruder. Rzucili hasłem i kwita. Niech sie inni martwią.

Po trzecia Strefa Ekonomiczna jest w JZ na Bziu i Ruptawie, z tego co wiem trwaja prace nad jej poszerzeniem. Ale na pewno nie bedzie ona w rejonie kopalni w której trwa wydobycie. Nikt zdrowo myślący nie kupi tam ziemi, żeby teren sie obsunął i kasa w plecy.

~Rudry (192.168. * .15) 12.07.2017 13:29

Jeżeli macie rację, że nie warto przejąc dobrych budynków po \"Jas-mosie\", które są do dnia dzisiejszego używane i dopuszczone do użytku. to dlaczego pani Anna Hetman po 17 latach robi coś na starej łaźni po KWK \"Moszczenia\" choć o już jest zniszczona, zawilgocona \"totalna ruina\" robi tam za nasze pieniądze muzeum - 30 milionów złotych. A gdzie strefa ekonomiczna dla przygotowania terenów dla miasta Jastrzębie.

~Leszek (83.30. * .217) 12.07.2017 13:09

W tym przypadku Foksowicz ma rację zburzyć przygotować teren pod inwestycje.

~Gość (5.172. * .30) 12.07.2017 12:56

jedyny kto może być zainteresowany tym terenem to pan B***** żeby nadsypać kamieniem zapadliska 9 metrowe które powstaną i wyrównać teren

~Fili (93.179. * .248) 12.07.2017 12:54

Szereda myśli ze jak pokrzyczy to pokornie będą wszyscy siedzieć. Typowe związkowe działanie nakrzyczeć bez argumentów. Wypowiedź Foksowicza powala argumentami.

~górnik jasmos (193.239. * .161) 12.07.2017 12:41

Jak oficjalnie w spółce mówią,że teren się zapadnie 9 metrów to zapadnie się o 15. Wystarczy zobaczyć co dzieje się w rejonie ul. Cichej. Stały tam szyby wentylacyjne KWK Zofiówka, po wybraniu węgla z filarów wokół szybów teren zapadł sie prawie 20 m. Może Pan Szereda kupi ten super teren.

~górnik jasmos (193.239. * .161) 12.07.2017 12:36

Już kilka lat jetem na emeryturze ,te zarobaczone , sypiące się łaźnie już 10 może nawet 15 lat temu należało wyburzyć. Chyba Szereda były /\"górnik\" / związkowiec nigdy nie był na tych łaźniach. Raczej nie bo prysznic miał w biurze .

~viktor (193.239. * .161) 12.07.2017 12:33

Może Szereda Prezes Spółdzielni Jas-Mos weźmie łaźnie i włączy w \"swoje\" zasoby.

~Gość (89.73. * .191) 12.07.2017 11:48

Foksowicz rozjechał argumentację pisowską, opartą na propagandzie i kupie bzdur. Największy idiotyzm to remontować budynki, gdzie ziemia opadnie 9 metrów. Co za debilizm!

~Kibic (89.25. * .151) 12.07.2017 11:44

To całe zamieszanie jest tylko po to aby pani Hetman zrobić kolejny problem i mieć pretekst do krytykowania jej osoby . Nawiasem mówiąc narobić ambarasu i coś na nim ugrać byle się coś udało pani Prezydent zarzucić na przyszły rok.

~Beata (89.73. * .191) 12.07.2017 11:42

Teoria o remoncie tej ruiny i kupy gruzów na cele rozwoju gospodarczego miasta, ma tyle wspólnego z rzeczywistością, co teoria o bombie termobatycznej i sztucznej mgle.

~seboc (89.73. * .127) 12.07.2017 11:42

glosy w glowie mowia mi...seboc nie idz ta droga, co to moze znaczyc???, jest na sali psychiatra?????

~Wasabi (46.18. * .1) 12.07.2017 11:26

Z wypowiedzi Pan Szeredy ewidentnie wynika, że chce coś dla kogoś ugrać bez względu na koszty.
Bo tak działają władze PiZ z posłem Marudą na czele.
Ja myślę, że w/w poseł powinien złożyć do Sejmu interpelację, aby tereny i budynki po byłej kopalni JAS - MOS zagospodarować dla potrzeb miesięcznic Smoleńskich.
Idealne miejsce dla ciemnego ludu smoleńskiego który będzie badał i eksperymentował przebieg katastrofy lotniczej oraz każdego 10 dnia miesiąca będzie dostąpiał wniebowstąpienia.

~Gość (5.184. * .85) 12.07.2017 10:58

Nawet gdyby te budynki miasto przejęło bezpłatnie, bo podobno ustawa daje taką możliwość, to trzeba by te walące się rudery wyremontować na koszt miasta, a nie panów z PiS. Wprawdzie część kopalni zamknięto, ale fedrunek będzie szedł do jakoś 2025 roku. Teren będzie siadał. I tam mają przyjść inwestorzy? Wprawdzie w innych miastach pozakladano w byłych kopalniach jakieś strefy ekonomiczne, ale to kopalnie całkowicie nieczynne, nie ma tam wydobycia, są to kopalnie o wiele starsze od naszych, którym złoża się wyczerpały i założyli je jeszcze Niemcy - Prusacy. Komuś chyba z radnych PIS zielone zające po głowie latają.

~tomek (176.104. * .7) 12.07.2017 10:48

Szereda to zawiazkowiec i były pracownik kopalni Jastrzebie, na dodatek pełni funkcje w JSW wiec wie ze kit trzeba komus wcisnac. Nie ma na tej kopalni zadnego dobrego budynku o czym mozna samemu sie przekonac bedac tan a np na kopalni Borynia. Na jednej wszystko wyremontowane piekne na drugiej tak jakby sie cofnal 20 lat wstecz !

~hejo (78.8. * .69) 12.07.2017 10:46

Gdyby to były budynki należace do miasta to ok, mozna by sie pokusić o zagospodarowanie ale jesli miasto ma je kupowac, remontowac i wynajmowac czy sprzedawac inwestorowm to mija sie z celem. Ile trzeba bedize wydac na te budynki? 10, 20 mln zł? Nie mając pewnosci ze jacys inwestorzy sie w ogole znajdą i ile potrwa doprowadzenie terenu do uzytku? Popatrzcie na strefy ekonomiczne w Jastrzebiu. Co prawda powoli jacys inwestorzy się pojawiają ale nie łudźcie sie ze będą walic drzwiami i oknami do naszego miasta. Większa ilosc budynków wcale nie polepsz oferty dla inwestorów.