Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Górnictwo: "To nie jest skok na kasę!"

Związki zawodowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej wywalczyły wpłatę czternastki i węgla dla górników w 2018 r. Działacze mówią, że czas kryzysu minął. Pojawiają się jednak zarzuty, że tego typu polityka to skok na kasę i dobijanie firmy. Paweł Kołodziej, przewodniczący Federacji Związku Zawodowego Górników JSW, odpowiada na te i inne pytania. 

Górnictwo: "To nie jest skok na kasę!"

Górnicy dostaną czternastkę i węgiel. Czy to nie jest skok na kasę?

W żadnym wypadku. Sytuacja finansowa firmy poprawiła się i odwieszamy świadczenia, do których prawo pracownicy mieli wcześniej i zostały tylko zawieszone na czas kryzysu. Nie ma mowy o jakiś nowych świadczeniach, czy podwyżkach. Wracamy do sytuacji z roku 2015. To się naszym pracownikom należało. Te pieniądze są okupione ciężką i niebezpieczną pracą.

Uważa Pan, że kryzys nigdy się nie powtórzy?

Tego nie można zagwarantować. Wiemy przecież, że sektor górnictwa węgla koksującego podlega częstym wahaniom. Koniunktura i dekoniunktura to normalne zjawiska. Chodzi o to, aby wtedy, kiedy jest dobrze dzielić się z pracownikami wypracowanym zyskiem. I tak też się dzieje obecnie.

Co jeśli dekoniunktura nadejdzie. Jak wówczas się zachowacie?

Wraz z Jastrzębską Spółką Węglową myślimy o powołaniu funduszu stabilizacyjnego, gdzie mówiąc prościej będą odkładane pieniądze na czarną godzinę. Tak, aby firma w czasach kryzysu miała zapewnione środki na wypłaty dla pracowników, na niezbędne inwestycje i wydatki. Chodzi tylko o to, żeby pieniądze, które odłożymy były do dyspozycji JSW i nikt nie sięgał po niej w innych celach. 

(Fot. JSW)

A wtedy, kiedy godziliście się na spore wyrzeczenia dla załogi, to nie broniliście swoich związkowych stołków, czy jak mówią niektórzy nie sprzedaliście górników?

Przed dwoma laty był bardzo trudny czas. Mało kto wie, ale spółka naprawdę stała na skraju upadłości. Było tak, że jeszcze na dwa dni przed terminem wypłaty nie było na nią pieniędzy. Nie informowaliśmy załogi o tym jak źle jest, aby nie podgrzewać nastrojów. Walczyliśmy o to, aby nasza spółka nie upadała, a ludzie nie stracili pracy. Wówczas te ogromne wyrzeczenia były konieczne. W efekcie nikt pracy nie stracił. Obroniliśmy JSW. Dzięki temu dzisiaj możemy cieszyć się zyskami. Czas pokazał, że nasze decyzje były trafne.

Teraz nie przejadacie pieniędzy, które zarobiliście, zamiast przeznaczyć je na inwestycje?

Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Pieniądze na inwestycje są. Tak samo mamy środki na opłacenie dostawców. Realnych kształtów nabiera fundusz stabilizacyjny. Także górnikom należą się pieniądze, do których wcześniej - co podkreślam - mieli prawo. Niczego nie przejadamy nazwałbym to mądrym gospodarowaniem środkami.

Trwają rozmowy nad Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy. Czy w tym dokumencie będą zapisy na wypadek dekoniunktury, kiedy ceny węgla polecą na dół?

ZUZP ma zapewnić pracownikom godne i sprawiedliwe wynagrodzenie. Oczywiście należy dbać o firmę, bo kiedy przyjdzie dekoniunktura trzeba będzie ją obronić, aby zachować miejsca pracy. Trzeba znaleźć takie rozwiązania, które połączą te wydawałoby się odmienne, a jednak zależne od siebie cele.

Na jak daleko idące ustępstwa jesteście w stanie się zgodzić? Bierzecie pod uwagę, że część wynagrodzenia będzie zmienna?

Tak, od tego nie da się uciec. Jednak myślimy, ze ta zmienna część wynagrodzenia będzie dotyczyć niewielkiej części całej wypłaty. Pracownik musi wiedzieć, ile zarobi, jak zaplanować sobie wydatki, jak prowadzić budżet rodzinny.  Będzie też premia zmienna zależna od efektywności danego pracownika. O jej przyznaniu zdecydują przełożeni. Mamy świadomość, że postawienie na wysoką wydajność pracy to konieczność, ale z tym musi się wiązać sprawiedliwe wynagrodzenie.

Uważa pan, że pracownicy nie są sprawiedliwie wynagradzani?

Teraz jest, że na tym samym stanowisku pracy, na przykład przy wydobyciu górnicy otrzymają różne wynagrodzenia na różnych kopalniach. Wysiłek, jaki wkładają w swoją pracę jest ten sam, a jednak jeden dostaje niższą pensje, jak jego kolega na innej kopalni. Tak samo nie są jednakowe odprawy emerytalne czy nagrody jubileuszowe. Jeden pracownik ma się lepiej lub gorzej, niż jego kolega z innej kopalni. Z tym trzeba skończyć.

Co pan myśli o bezwarunkowych żądaniach wypłaty czternastki, w firmie, która jest na minusie, która nie ma na to pieniędzy?

Jak nie ma, czym dzielić, to czym dzielić? Nie można przecież brać kredytów, których nie ma z czego spłacić. Ale z drugiej strony – jak pieniądze są, to nie należy pomijać górników w ich podziale, bo przecież oni je wypracowali.

Da się jeszcze bardziej zwiększyć wydajność pracy, niż teraz?

Tutaj wychodzą nam naprzeciw nowoczesne, innowacyjne technologie. Dzięki ich wykorzystaniu można jeszcze zwiększyć wydobycie bez uszczerbku na zdrowiu górników. Właśnie w tym upatruję szansy na lepszą efektywność.

Kogo Wasz związek zawodowy reprezentuje – pracowników czy zarząd? Czy nie podejmujecie ustaleń poza wiedzą pracowników?

Jak sama nazwa wskazuje reprezentujemy pracowników. Jesteśmy związkami zawodowymi, a nie przedstawicielami zarządu spółki. Czasami negocjacje wymagają ciszy, spokoju. Bez tego nie da się nic osiągnąć. Zawsze jednak informujemy o tym, co udało się nam wywalczyć. Liczy się skuteczność a nie gadanie, z którego nic nie wynika. Najnowsze porozumienie o wypłacie czternastki i węgla świadczą o tym dobitnie. 

 

Rozmawiała Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

19 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Gość (188.166. * .65) 15.12.2017 12:13

Dlaczego wszyscy działacze związkowi już dawno przekroczyli wiek emerytalny, a nadal doją kopalnie?

~ABDUL (89.75. * .147) 14.12.2017 18:55

Paweł ale ty słodki jesteś jak ten lizak w kształcie serca taki czerwony :) z odpustu
Ty nigdy nie reprezentowałeś załogi tylko swoje własne wybujałe EGO które nawet ciebie przerosło :D a członków związku masz za idiotów jak i każdego robola

~Do SWD (31.179. * .1) 13.12.2017 12:16

Ten związkowiec jak i każdy inny przy korycie to te same zachowanie. Obsiadują w każdym z możliwych koryt miejskie, gminne , czy FOZY i inne. Nie wykluczając tych mniej zaradnych co tylko się do rad parafialnych dostali i kół sołeckich. W domu babski bokser, w kościele klęczy jak ministrant. A w życiu prywatnym alkoholik. No a jak już się wyrwie na jakąś wycieczkę związkową to babiarz i tyle. Otyły człowieku mamy cię już dosyć w Boryni.

~Gość (188.166. * .11) 13.12.2017 08:58

Skoro zyski mają być nie inwestowane, tylko przejedzone, to żądam wypłacenia dywidendy dla akcjonariuszy.

~SWD (188.146. * .234) 12.12.2017 20:32

Pan Kołodziej zapomniał nadmienić że porozumienia z 2015 roku wystarczyło podpisać na rok a po roku ewentualnie wydłużyć. Chwali się pan że podpisaliście porozumienie odwieszające, łaski nie robicie bo okres zawieszenia może być maksymalnie do 3 lat i własnie w 2018 mija trzy lata. Kto jak to ale taki czerwony lis PRL powinien wiedzieć. Pani redaktor zapytał czy bronili swoich stołków związkowych, przecież oni nie żyją z wynagrodzenia związkowego, tylko ze swoich biznesów pan Kołodziej jest tego najlepszym przykładem jego związek na KWK Zofiówka ma firmy usługowe, od szycia ubrań po roboty górnicze po lanie nie dobrej wody i herbaty po sprzedaż drzewa. inni mają kontrakty na punkty opatrunkowe, remonty sekcji, restauracje na kopalniach.Za każdym razem jak ci panowie coś podpisują to nie myślą o stołkach związkowych tylko o swoich interesach, Pan Kołodziej jeszcze piastuje stanowisko radnego w Pszowie krążą tam o nim historie że nawet nie potrafi dopilnować porządku w okół stadionu. Podsumowując trzy w jednym ZWIĄZKOWIEC, BIZNESMEN, RADNY trzy razy nic wszyscy z doświadczenia wiemy że nawet środki czystości trzy w jednym są nic nie warte.

~Do Fafel (77.253. * .191) 12.12.2017 17:41

Strażacy i policjanci niejednokrotnie narażają życie, tak jak górnicy więc to jest zrozumiałe. Tylko wytłumacz mi za co urzędnik dostaje 13stkę? Za klepanie pieczątek? A jak pójdziesz do urzędu i Cię obsługują to masz wrażenie, że siedzą tam za karę a wrecz uświadamiają Ci, że niepotrzebnie tam przeszedłeś i zawracasz im głowę. Oczywiście nie wszyscy tacy są, ale 3/4 na pewno.

~Fafel (188.137. * .156) 12.12.2017 17:13

Strazacy i policjanci maja prziwileje

~Mar (83.4. * .123) 12.12.2017 14:55

Zab5rać te przywileje w końcu, które dała komuna! Komuny już nie ma ! Dać wieksza pensję a przywileje zabrać. Do tego wydłużyć czas p[racy a nie aby chłop mając 45 lat odchodził na emeryturę! Tak nigdzie nie maja górnicy w UE!

~Do Mikołaj (37.248. * .141) 12.12.2017 09:49

Ale Cebulaki tego nie zrozumieją. Dla nich liczy się tylko to żeby ktoś miał mniej pieniędzy niż oni, miał się gorzej niż oni. W tedy triumfują. Jak to powiedział Piłsudski "Naród wspaniały tylko ludzie k****"

~Mikolaj (176.106. * .66) 11.12.2017 13:53

Ja nie rozumiem o co chodzi ci górnicy byli stratni przez parę dobrych lat zrzekli się przywilejów aby ratować miejsca pracy w innych kopalniach te przywileje są pracownicy cały czas z nich korzystają wielkie chalo przecież oni nie mają nic nowego wszyscy ci pracownicy JSW SA w tej chwili traktowani ja inni górnicy np z Sośnicy

~Mike (89.77. * .221) 11.12.2017 13:18

A gdzie są pieniądze z wejścia na giełdę ?Niech Rząd odda co zabrał!!!Nieważne czy PO CZY PiS to rząd zabrał kasę z prywatyzacji która miała iść na inwestycje,Przecież JSW wchodziło na giełdę aby pozyskać kasę na inwestycje!!!

~telewidz (31.179. * .1) 11.12.2017 12:30

Oglądaliście film na Discovery o Boryni? Fajne ujęcie 2 cieśli i piła w rękach. Normalnie nie do uwierzenia. Tylu ludzi do jednej piły. Na ścianie z Zofiówki było tylu ludzi w odsadzie że wyszło iż piła będzie sama cięła bo brakło ludzi. Wszystko pod publikę i tak potem się z nas śmieją i to nie w Polsce ale na całym świecie.

~Były związkowiec (89.64. * .149) 11.12.2017 09:54

To jest skok na kasę. Związkowcy zawsze chcą się przypochlebić pracownikom. Zawsze balansują między dyrekcją zakładu (JSW) a pracownikami. Wiedzą, że mogą nie wygrać wyborów i wrócić do swej czarnej pracy. A praca w związkach, to czysta robota, ale dobrze płatna. Czasy są ciężkie, (jak zawsze) więc trzeba nachapać się jak najwięcej, choć można by lepiej inwestować. Z wydobycia węgla koksującego nie jest tak łatwo zrezygnować jak sugeruje nowy premier rządu. Upłynie wiele, wiele lat zanim Polska przekształci się w kraj tworzący czystą energię. To wymaga ogromnych nakładów finansowych. A nas nie stać na taki gwałtowny ruch. Mimo szumnych zapowiedzi rządu. Dbajmy o kieszenie pracowników, ale przede wszystkim o ich i naszą przyszłość.

~Rylgang (89.72. * .251) 11.12.2017 09:43

Zwiekszyc wydajnosc? No nie mowcie ze na jastrzebiu zamiast 9 pracownikow w calej scianie bedzie 5..

~Gość (89.72. * .192) 11.12.2017 09:07

Brawo Kołodziej. KOłodziej na przewodniczącgo!

~Rudy (163.172. * .186) 11.12.2017 08:27

Tym ktorzy mi nie wierza proponuje zainteresowac sie sytuacja na Krupku, tam juz chyba nawet nikt sie z tym nie kryje ;)

~innowacja (85.14. * .18) 11.12.2017 08:24

Da się jeszcze bardziej zwiększyć wydajność pracy, niż teraz? Odp : Tutaj wychodzą nam naprzeciw nowoczesne, innowacyjne technologie. Dzięki ich wykorzystaniu można jeszcze zwiększyć wydobycie bez uszczerbku na zdrowiu górników. Właśnie w tym upatruję szansy na lepszą efektywność. Odpowiedzieć a jednoczesnie nic nie powiedzieć.

~Rudy (185.220. * .20) 11.12.2017 08:11

Widac, ze polacy nie sa juz madrzy nawet po szkodzie. Robcie tak dalej a jeszcze za naszego zycia nad JSW bedzie powiewac niemiecka flaga. Tylko wtedy pamietajcie, ze bedzie to wina waszej chciwosci.

~Gość (89.72. * .192) 11.12.2017 08:01

JSW padnie przy takim marnotrastwie.....