Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy w Polsce istnieje niewolnictwo? [FELIETON]

Obdarzenie kogoś określeniem - „niewolnik”, pewnie spotka się z jego ostrym sprzeciwem. Czy jednak na pewno niewolnictwo jest jedynie pieśnią przeszłości? Rozumiemy przez to brak samodzielności, decydowanie o sobie, niezależności, wolności osobistej. O jakim więc niewolnictwie można ewentualnie mówić, teraz w XXI wieku, w Polsce?

Czy w Polsce istnieje niewolnictwo? [FELIETON]

Niewolnictwo, mające korzenie w starożytności, oznaczało, że człowiek był własnością innego człowieka. Nie mógł o sobie decydować, a jeśli w jego myślach pojawiła się jakakolwiek krytyka właściciela, to lepiej było zachować ją  dla siebie. Obecnie, coraz częściej mówi się o niewolnictwie XXI wieku. Wprawdzie nie oznacza ono utraty wolności osobistej, ale tego samego nie można już powiedzieć o niezależności w sferze mentalnej.

Wystarczy wyjść na jastrzębskie ulice, aby zobaczyć ludzi „przyklejonych” do telefonu komórkowego. Większość z nich spędza czas na grach internetowych. W ten sposób mija im dzień, w szkole, domu, w drodze do domu, a czasami nawet w nocy. Sama tego rodzaju aktywność nie jest niczym złym, pod warunkiem że nie pochłania większości czasu. 

Rodzice nastolatków, a nawet jeszcze młodszych dzieci, są bezsilni. Nie potrafią skutecznie ograniczyć dzieciom dostępu do Internetu. Wprawdzie ktoś mógłby się oburzyć, bo daje on możliwości zdobycia informacji z każdej dziedziny nauki. Gdyby jeszcze telefon komórkowy, bez którego nie można wyobrazić sobie współczesnego człowieka, był wykorzystywany w ten sposób, byłoby dobrze, a nawet bardzo dobrze. Tymczasem mamy wpatrzonych w ekrany ludzi, których jedynym zajęciem, jest uzyskanie jak najlepszego wyniku w grze lub bezmyślne scrollowanie treści. Coraz częściej też lekarze-specjaliści mówią o uzależnieniach technologicznych. Podkreślają, że mają one równie silne uwarunkowania psychiczne, jak alkoholizm. Leczenie ich jest trudne i długotrwałe.

Co można z tym zrobić? Bo przecież chyba nie chcemy mieć pokoleń „cyborgów”, bezmyślnie wpatrzonych w ekran i zdradzających objawy tak zwanego zespołu odstawienia. Ludzi mających problemy z odbiorem treści książek, artykułów, wytworów sztuki.

Właśnie taka postawa określana jest przez socjologów, jako współczesne niewolnictwo. Przy czym nie trzeba tutaj, jakiegoś zewnętrznego wroga, który zabrania nam — to w szerszym kontekście — sięgać po literaturę, książki czy artykuły o wartościowych, ciekawych i rozwijających treściach. Nie trzeba germanizacji czy rusyfikacji, jak w XIX wieku, kiedy Polakom zabraniano dostępu do własnej kultury i jej poznawania. Nie trzeba zakazywać mówienia w języku rodzimym, bo przecież ludzie wpatrzeni w ekrany smartfonów nie muszą się specjalnie do siebie odzywać. Nie trzeba dążyć do tego, aby ograniczać naukę do jedynie podstawowych i prostych treści, bo wielu specjalnie za tym nie tęskni. Wystarczy im laptop, a nawet przysłowiowa „komórka”, chodzenie po górach, doświadczanie świata w realu, jest zbędne. Relacje międzyludzkie stają się „relacjami” wirtualnymi.

Na pytanie, czy społeczeństwo polskie funkcjonuje na poziomie niewolnictwa mentalnego, jak to jest w naszych rodzinach, grupach znajomych czy przyjaciół, każdy może odpowiedzieć sobie sam. Od nas też zależy, czy sami siebie będziemy traktować jak niewolników bez większego sensu, czy celu w życiu. Czy tablet, smartfon, ekran monitora zastąpi nam rzeczywiste poznawanie świata i ludzi nas otaczających?

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Aleksanderekkk (89.77. * .147) 20.11.2022 14:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Może rodzice wezmą się za wychowywanie swoich dzieci. Tymczasem wolą dać telefon i mieć spokój. Ale to jednak ich problem - życie z maniakiem uzależnionym od gier i innych idiotyzmow, którego trzeba będzie utrzymywać, bo żadnej normalnej roboty nie znajdzie.

~nauczycielka (5.173. * .59) 20.11.2022 12:03
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~30mln (89.200. * .30) 20.11.2022 09:04
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~kubek (185.246. * .137) 20.11.2022 08:51
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Sami siebie robimy niewolnikami. O własnych dziejach już nie wspomnę - rodzice leniwi i idący na łatwiznę. Produkują pokolenia cyborgów.