Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy Jastrzębie jest przyjazne mieszkańcom? [FELIETON]

Miasto to nie tylko pojedyncze osiedla czy dzielnice, ale przede wszystkim obszar, który ma być przyjazny dla ludzi. Stwarzać im możliwość realizacji różnych potrzeb. Chodzi o to, aby  żyło się w nim wygodnie,  a nawet przyjemnie. Czy Jastrzębie-Zdrój spełnia te warunku lub ma szansę w najbliższym czasie je spełnić?

Czy Jastrzębie jest przyjazne mieszkańcom? [FELIETON]

Nowoczesne organizmy miejskie cechują się przyjazną przestrzenią. Tak więc ścieżki rowerowe, tereny rekreacyjne czy inne place miejskie, są już niemal standardem. Ludzie nie tylko mają potrzebę chodzenia do pracy, ale też wypoczywania poza nią, chcą spotkać się ze znajomymi, niekoniecznie wyjeżdżając gdzieś daleko.

Co to właściwie znaczy przyjazne miasto? Zdaniem urbanistów to przestrzeń, w której młodzi ludzie mają dostęp do dobrej edukacji, następnie do mieszkań, w końcu do żłobków czy przedszkoli dla własnych dzieci.  Seniorzy są otoczeni troską i mają ciekawą ofertę spędzania wolnego czasu.

Ważny jest też aspekt kulturalny. Mówi się, że ta dziedzina nie przynosi zysków do budżetu miasta, a nawet generuje spore koszty. To prawda, jednak miasta bez tego rodzaju aktywności tracą swój „klimat” albo w ogóle go nie mają. Stają się wówczas „sypialnią” bez jakiegoś swojego charakteru. Nie mają tego „czegoś”, co powoduje, że chce się z nimi wiązać swoją przyszłość. O komunikacji miejskiej, która jest czymś koniecznym w dużych, ale też średnich skupiskach ludzkich, niedawno dyskutowaliśmy.

Przyszła pora na pytanie: Czy Jastrzębie-Zdrój jest przyjazne dla mieszkańców? W opinii przyjezdnych jest zielone, zadbane, z dużą, otwartą przestrzenią. Ostatnio zmodernizowany i wciąż odnawiany Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego czy Park Zdrojowy, to miejsca spotkań, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Sieć przedszkoli, szkół podstawowych i średnich, jest dobrze rozwinięta i oferuje różne możliwości kształcenia. To prawda, że nie jesteśmy ośrodkiem akademickim, ale też nigdy nie było tu takich tradycji.

Często w dyskusjach nad kondycją naszego miasta porusza się kwestię zatrudnienia. JSW jest znaczącym pracodawcą w regionie, nie tylko w Jastrzębiu. Prawda, że nie ma u nas dużych zakładów pracy w innych branżach i to często jest krytykowane. Spójrzmy jednak na problem znacznie szerzej. 

Mobilność to cecha człowieka XXI wieku. To naturalne, że do pracy się dojeżdża. W dużych miastach, na które z podziwem spoglądają nasi mieszkańcy, do pracy dociera się w godzinach szczytu w granicach 1-1,5 godziny. Przez ten czas z Jastrzębia spokojnie można dojechać do Katowic, Gliwic, że o miastach sąsiednich - Rybnik, Żory, Wodzisław Śląski, nawet nie wspominając.

Czego więc potrzeba naszemu miastu? Z pewnością szybka kolej, która dowiozłaby nas w czasie ok. 60 minut do Katowic, ułatwiłaby życie. Stolica województwa oferuje wszystko, to czego zawsze będzie brakowało w miastach małych i średnich. Warto też pogodzić się z tym, że tego typu ośrodki nigdy nie przejmą roli Wrocławia, Katowic, czy Krakowa.

Jakie są więc pozytywy mieszkania nieco na uboczu województwa? Przede wszystkim to koszty związane z bieżącym utrzymaniem, mniejsze natężenie ruchu, większy spokój i po prostu mniejszy tłok na ulicach czy w miejscach publicznych. Łatwiejszy dostęp do usług komunalnych.

Poza tym w dobie prężnie rozwijającej się branży IT praca jest możliwa z każdego miejsca. To powinno szczególnie zainteresować młodych, gdyż to oni najczęściej chłoną wszelkie nowinki techniczne.

Często mówi się też o „klimacie” miasta. Ten tworzą ludzie. Jeśli chcą spotykać się w miejscach publicznych, korzystają z usług lokalnej gastronomii, browaru, chodzą na koncerty czy spektakle, których w naszym mieście wcale nie brakuje, to powoduje, że miasto żyje, pulsuje swoim rytmem. Czy jest dużą aglomeracją europejską, czy ośrodkiem położonym na pograniczu państw i kultur, ma swój koloryt.

A jakie jest Państwa zdanie na ten temat? Zachęcam do dyskusji.

 

23 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~hmm (85.202. * .83) 03.03.2023 09:36

Dyby za złamanie przyrzeczenia ,dyby w centralnym punkcie miasta...jak to czego potrzeba mieszkancowi : nowego wojewodzkiego śmietnika. Izbe wspomnien o szczęśliwych czasach juz kończymy budowac a aqapark jest w Zorach, natomiast lotnisko w Ostrawie..Obok nas jest autostrada i do Berlina tez latwiej...

~Taaa (188.137. * .125) 21.02.2023 11:44

"Lepiej tkwić w korkach jeździć do roboty po 1 lub 1,5 godziny, no to jest MIASTO." Muszę zaczać szukać tych korków w Jastrzębiu bo dosyć często tędy jadę a jeszcze w żadnym nie stałem.

~Ett (188.137. * .109) 20.02.2023 05:27

Gdyby pod wielką betonowa plytą w parku zdrojowym był podziemny parking z wjazdem od strony basenu, to byłoby misztrzostwo świata, a tak jest totalna klapa. W małym mieście ludzie wszędzie będą jeździć samochodem, bo komunikacja miejska zawsze będzie kursować za rzadko. Poświęcenie godziny na dojazd do parku mija się z celem, bo wypoczywać każdy chce w parku, a nie autobusie, czy na przystanku.

~Alfa (89.64. * .19) 19.02.2023 01:15

Grono wiernych klakierow nie proznuje!

~TowarzyszSekretarz (146.70. * .3) 16.02.2023 21:21
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~TowarzyszSekretarz (166.0. * .7) 16.02.2023 21:20
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~TowarzyszSekretarz (77.81. * .151) 16.02.2023 21:14
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~TowarzyszSekretarz (192.142. * .137) 16.02.2023 20:52
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~hanys1 (5.184. * .160) 16.02.2023 19:06

Miasto jest zaprojektowane genialnie, tylko niestety nie zostało dokończone i jego lata świetności bezpowrotnie przeminęły, bo ostatnie 30 lat jest rujnowane przez wrodzoną niegospodarność i syfiarstwo włodarzy i mieszkańców plujących na śląską ziemię i tutejsze wartości.

~Mirus34 (185.246. * .148) 16.02.2023 17:07
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

do ~TowarzyszSekretarz

A Pan lub przodkowie to, z jakiego za...a przyjechali do miasta Lepiej tkwić w korkach jeździć do roboty po 1 lub 1,5 godziny, no to jest MIASTO.

~SJZwstyd (5.184. * .8) 16.02.2023 16:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Robis jakie miasto? Gdzie masz miejskie budowle, kamienice, rynek, biurowce, knajpy, zaułki... Wystarczy pojechać kawałeczek do Karwiny. Tam masz miasto. Jastrzębie to osada. Jasne że da się żyć. Szczególnie jak się ma minimalne wymagania.

~TowarzyszSekretarz (146.70. * .71) 16.02.2023 16:38
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Trzeba w dupie byc i gowno zobaczyc, by uznac to ostatnie zadupie cywilizacji za przyjazne.

~Robis (89.77. * .147) 16.02.2023 15:48

Jak się komuś nie podoba, może się spakować i jechać. Miasto mamy całkiem fajne, przytulne i wygodne. Za korkami takimi jak w Katowiach nie tęsknię.

~Marek990 (93.179. * .130) 16.02.2023 13:47

W mieście żyje się dobrze. Jak ktoś całe życie przemieszkał na wsi i potem przyjechał do prowincjonalnego Jastrzębia-Zdroju i był to dla niego awans społeczny, to nic mu nie pasuje. Bo skąd wiocha ma wiedzieć jak się żyje w miastach wielkości Krakowa lub Warszawy, skoro tylko na wycieczkach szkolnych czy związkowych tam bywa?

~AAaaAa (89.64. * .177) 16.02.2023 13:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Miasto piętnastominutowe, czyż nie o to chodzi?? Do tego limity na podróże, ilość kg zjadanego mięsa i nabiału. Mówili o tym dziś w TV. Warszawa już przystąpiła do projektu i Czadkowski będzie oduvzal jeść mięso.
Nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy...

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 16.02.2023 12:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

#Trzeźwy
"Uprzedzając Ankę Pisankę"...
Co mnie tu trzyma? Życie jak w scenariuszu z filmów Barei. Nigdzie indziej nie można aż tak się uśmiać.

~myślęsobie (188.137. * .64) 16.02.2023 11:50

W Jastrzębiu brakuje wszystkiego bo najpierw było wioską kuracyjną, a potem zamiast zaprojektować miasto, zaprojektowano górnicze osiedle. Czy ktoś zna inne miasto w Polsce obojętnie czy 10 czy 200 tysięczne które nie ma centrum miasta? Jak rozwijać jakieś funkcje społeczne kiedy nie ma się gdzie spotkać, nie ma gdzie wyjść? Jak spełniać się zawodowo w mieście którego oferta pracy ogranicza się do kopalni lub szkoły?

~Pył (89.25. * .86) 16.02.2023 11:47

czekaj Kacha, niech się zastanowię...
- do pracy trzeba jeździć do okolicznych miast lub do Czech,
- na rekreacje jak baseny czy kina trzeba jeździć do okolicznych miast lub Czech,
- na konkretne zakupy (ubrania, sprzęt sportowy, hobby) trzeba jeździć do okolicznych miast lub Czech,

+ nie ma korków w mieście... no to w sumie przyjazne

~kaznodzieja (89.77. * .80) 16.02.2023 11:21

Widzę że bardzo dobrze działają MOSIR i MOK widać w mieście dużo imprez

~HipoKryzja (185.135. * .242) 16.02.2023 11:13

Dokładnie te same dyrdymały słyszeliśmy niedawno z ust prezydentki. Kto komu pisze te brednie, a kto kogo cytuje?

~NieAnkąPisanką (46.204. * .78) 16.02.2023 08:30

Jednym słowem miód i mleko?
Tylko dlaczego na przełomie kadencji pani prezydent z miasta ubyło kilka tysięcy mieszkańców .
Usłyszymy ten sam bełkot:takie są tendencje wszędzie w kraju.
Co zrobiono aby ten trend zatrzymać?
NIC

~Trzeźwy (5.184. * .157) 16.02.2023 07:51

Uprzedzając Ankę Pisankę. Powierzchnia lądów to 149 mln km². Jest XXI wiek i możesz mieszkać gdzie Ci się żywnie podoba, więc co Cię trzyma w Jastrzębiu?

~Bartos (185.246. * .182) 16.02.2023 07:34

Nie narzekam na miasto. Mogłoby być lepieje, ale jest dobrze. Pewnie dyżurni malkontenci się odezwą, ale w Jastrzębiu nie jest żle.